İstanbul’da Gezilecek Yerler
İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul’da gezilecek yerler, alışveriş merkezleri, müzeler, tarihi mekanlar; konaklama seçenekleri, ulaşım imkanları, iklim yapısı, keşfedilmeyi bekleyen lezzetlere dair detayları kenti keşfetmek isteyen herkes için bir rehber olması niteliğinde derledik.

2021 yılında yapılan Dünya’nın En İyileri Ödülleri’nde ‘Avrupa’nın 1 Numaralı Şehri’ seçilen İstanbul’da günün her saati eğlenmek ve kültür seviyenizi arttırmak için yapabileceğiniz etkinlikler mevcuttur.

Bu kenti keşfetmeye zaman ayıran birey veya aileler dolu dolu zaman geçireceklerinden emin olabilirler.

İstanbul’da Gezilecek Tarihi Mekanlar

İstanbul’da Gezilecek Yerler için Tarihi Mekanlar
İstanbul’da Gezilecek Yerler için Tarihi Mekanlar

1600 yılı aşkın süredir 4 farklı imparatorluğa başkentlik yapmış olan İstanbul’da gezilecek yerler arasında başı çeken elbette ki tarihi mekanlardır. Tarihi mekanlara geçmeden önce kısaca İstanbul’un özelliklerinden de söz etmemiz gerekir.

İstanbul sırası ile; Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Latin İmparatorluğu, tekrar Bizans İmparatorluğu ve son olarak Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olmuştur.

13 Ekim 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara olarak ilan edildikten sonra asırlardır süren başkentlik serüveni sona ermiştir.

Günümüzde Türkiye Cumhuriyeti toprakları arasında yer alan İstanbul kenti bir metropol şehridir. TÜİK 2021 yılı verilerine göre kentin nüfusu 15 milyon 840 bin 900’e ulaşmıştır.

Kent aynı zamanda, Asya ve Avrupa kıtalarının topraklarına sahip olan dünyadaki tek şehir olma özelliğine sahiptir.

İçeriğimize geçmeden önce; “İstanbul’da Gezilecek Yerler – 10 Doğa Harikası!” başlıklı içerimize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Genel bir bilgilendirmeden sonra hemen içeriğimize giriş yapalım. İşte sizler için derlediğimiz İstanbul’da gezilecek yerler için gezi rehberi:

Galata Kulesi

Galata Kulesi
Galata Kulesi

İstanbul’da gezilecek yerler arasında ilk sırada belirtilmesi gereken yer şehrin simgelerinden biri haline gelmiş Galata Kulesi’dir.

Kule Bizans İmparatorluğu döneminde Justinianos tarafından M.S. 507 ile 508 yılları arasında yaptırılmıştır. Ancak günümüzdeki görünümü ile değil.

Cenevizliler tarafından 13481349 tarihleri arasında günümüzdeki görünümüyle yeniden inşa edilen kuleye III. Selim Dönemi’nde cumba eklenmiş, II. Mahmut Dönemi’nde ise külah biçiminde dam eklenmiştir ve bildiğimiz görünümüne kavuşmuştur.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunun kule İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunur. Avrupa topraklarında bulunan bu kuleye özel araçla ve taksi ile gidilebilir.

Aracı ile gelmek isteyenler Tarlabaşı yolundan Taksim’e doğru giderek Galata Kulesi tabelalarının yönlerini takip etmelidir. Burada bulunan otoparklara aracınızı park edebilirsiniz.

  • Toplu taşıma araçlarını kullanarak gitmek istiyorsanız rotanız Taksim olmalı.
    • İstiklal Caddesi’nin sonuna kadar yürüyüp 500 metre daha aşağı inerek Galata Kulesi’ne ulaşabilirsiniz.
  • Eminönü’nden geliyorsanız da Karaköy Yolu’nda bulunan Bankalar Caddesi yokuşunu çıkabilir veya tünelden geçebilirsiniz.

Kuleye ulaştığınızda harika bir İstanbul manzarası tepede sizi bekliyor olacak. Ayrıca kulede bulunan kafede dinlenip bir şeyler içebilirsiniz.

Adres:Bereketzade Mah. Büyük Hendek Caddesi, No: 2, Galata / Beyoğlu / İstanbul
Ziyaret Günleri:Haftanın her günü açıktır.
Ziyaret Saatleri:08.30 – 23:00
Giriş Ücreti:175 TL
18 yaş altı çocukların ebeveynleri olmadan kuleyi ziyaret etmeleri yasaktır.

Kız Kulesi

Kız Kulesi
Kız Kulesi | İstanbul’da Gezilecek Yerler

Kentin silüetini oluşturan yapılardan biri ve İstanbul’da gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunması gereken yapılardan biri Kız Kulesi’dir.

Küçük bir adacığın üzerinde duran kule İstanbul Boğazı’nın Marmara Denizi’ne yakın kısmında yer almaktadır.

Kule, Kyzikos Deniz Zaferi sonrası M.Ö. 408’de Atinalı General Alkibiadis tarafından inşa ettirilmiştir. Özel bir istasyon görevi gören yapının Karadeniz’den gelen gemiler için inşa edildiği düşünülmektedir.

Günümüzdeki görünümüne ise II. Mehmet Dönemi’nde ulaşmıştır. Kulenin Eminönü’ne bakan yüzünde Hattat Rasim tarafından çizilmiş Osmanlı’nın 1832 yılına ait tuğrası bulunmaktadır.

Adres:Kız Kulesi Salacak, Üsküdar/İstanbul
Ziyaret Günleri:Haftanın her günü açıktır.
Ziyaret Saatleri:08:00 – 17:00 (Gişe kapanış saati: 16:30)
Giriş Ücreti:20 TL
Deniz kalesi ziyarete açıktır. Dış kale ise ziyarete kapalıdır.

Topkapı Sarayı Müzesi

Topkapı Sarayı
Topkapı Sarayı

İstanbul Sarayburnu’nda bulunan Topkapı Sarayı yaklaşık 400 yıl boyunca İstanbul’un devlet idare merkezliğini üstlenmiştir. Bir dönem içerisinde yaklaşık 4000 bireyin ikamet ettiği bilinmektedir.

Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478 yılında yaptırılan saray 700.000 metrekarelik bir alanı kaplıyordu. Günümüzde ise kapladığı alan 80.000 metrekaredir.

Müze şeklinde halka açılışının ilk olarak yapıldığı dönem Abdülmecit Dönemi’dir. Resmi olarak halkın ziyaretine tamamen açılışı Mustafa Kemal Atatürk’ün 3 Nisan 1924 tarihinde sarayı İstanbul Âsâr-ı Atika Müzeleri Müdürlüğü’ne bağlanmasıyla birlikte 9 Ekim 1924‘tür.

Adres:Cankurtaran Mah. Babı Hümayun Cad. No: 1 Sultanahmet/Fatih
Ziyaret Günleri:Salı günleri hariç, Haftanın 6 günü açıktır.
Ziyaret Saatleri:09:00 – 18:00 (Gişe kapanış saati:17:30)
Giriş Ücretleri:Yerli ZiyaretçiYabancı Ziyaretçi
Aya İrini45 TL180 TL
Harem60 TL225 TL
Topkapı Sarayı + Aya İrini 110 TL500 TL
Topkapı Sarayı + Aya İrini + Harem140 TL650 TL

Ayasofya Camii (Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi)

Ayasofya Camii (Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi)
Ayasofya Camii (Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi) | İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul’da gezilecek yerler arasında en çok sevilenlerden biri de Ayasofya Camii’dir.

Bizans Hanedanlarının mallarından biri olan Ayasofya 1453 yılında İstanbul’un fethinin gerçekleşmesinin ardından burada ilk namazı kıldırmıştır. Ardından camiyi vakfederek Fatih Külliyesi ve Ayasofya-i Kebir Vakfı’nı kurmuştur.

Fatih Sultan Mehmet, Yapının cami olarak her daim kalmasını vasiyet etmiştir.

Yapı ilk olarak Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından bazilika planlı bir patrik katedrali olmak üzere 532537 yılları arasında yaptırılmıştır.

Fatih Sultan Mehmet döneminde camiye dönüştürülen Ayasofya Mustafa Kemal Atatürk döneminde müzeye dönüştürülmüştür. 2020 yılında ise yeniden cami statüsünü kazanarak ibadete açılmıştır.

Adres:Sultan Ahmet, Ayasofya Meydanı No:1, 34122 Fatih/İstanbul
Ziyaret Günleri:Haftanın her günü ve her saati ziyaret edilebilir.

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı
Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan sarnıcı; Bizans İmparatoru I. Justinianus Dönemi’nde kentin su ihtiyacını karşılamak için 536527 yılları arasında inşa edilmiştir. Yapı suyun içerisinde bulunan çok sayıda mermer sütuna sahiptir.

Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul fethedildikten sonra bir dönem Sarayburnu ve Bahçe Kapısı bölgelerine buradan su dağıtımı yapılmıştır. Ardından Osmanlı’nın kendi su tesisleri kurulduktan sonra kullanılmamıştır.

Adres:Yerebatan Cad. Alemdar Mah. 1/3 34410 Sultanahmet-Fatih/İstanbul
Ziyaret Günleri:Haftanın her günü ziyarete açıktır.
Ziyaret Saatleri:09:00 – 19:00
(Belirli tarihlerde Night Shift etkinlikleri yapılmaktadır.)
Giriş Ücreti:Yerli Ziyaretçi: 50 TL
Yabancı Ziyaretçi: 300 TL
Öğrenci-Öğretmen: 20 TL

Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı
Rumeli Hisarı | İstanbul’da Gezilecek Yerler

Boğazkesen Hisarı olarak da adlandırılan Rumeli Hisarı, Sarıyer ilçesinde bulunmaktadır.

Karadeniz tarafından bölgeye gelebilecek saldırıları engellemek için Anadolu Hisarı’nın tam karşısına yapılmıştır. Yapımı bir buçuk ayda tamamlanan hisar 30 dönümlük bir alanı kaplar.

Hisarın deniz tarafındaki bölümünün inşasını bizzat Fatih Sultan Mehmet üstlenmiştir.

Günümüzde müze statüsünde olan Rumeli Hisarı’nda sergi salonu olmamakla birlikte açık teşhir yapılmaktadır. Haliç’i kapattığı söylenilen zincir parçasından yapılmış eserler bahçede sergilenir.

Adres:Yahya Kemal Caddesi No: 42, Rumelihisarı Mahallesi, 34470 Sarıyer İstanbul
Ziyaret Günleri:Pazartesi günleri hariç, Haftanın 6 günü açıktır.
Ziyaret Saatleri:09:00 – 18:30
Giriş Ücreti:50 TL

Kapalı Çarşı (The Grand Bazaar)

Kapalı Çarşı - Grand Bazaar
Kapalı Çarşı – Grand Bazaar

Mercan, Beyazıt ve Nuruosmaniye semtlerini içine alan oldukça büyük bir alana sahip olan Kapalı Çarşı, İstanbul’da gezilecek yerler denilince yerli yabancı herkesin ilk aklına gelen yerlerden biridir.

İçerisinde 4000’e yakın dükkanın yer aldığı çarşı, ilk alışveriş merkezi olmasıyla bilinir.

“Rush Hour” olarak belirtilen günün en yoğun saatlerinde çarşıda 500.000 kişi bulunmaktadır. 2014 yılında 91.250.000 ziyaretçi ile Dünya’nın en çok turist çeken yerlerinden biri olarak gösterilmiştir. 

Kapladığı alan 30.700 metrekaredir. 66 tane sokağı ile adeta alışveriş için kurulmuş küçük bir şehir gibidir.

Bir dönem içerisinde çeşitli dükkanların yanı sıra 1 mektep, 5 cami, 10 kuyu, 7 çeşme, 1 sebil, 1 şadırvan, 17 han ve 24 kapı vardı.

Sokakların isimleri yan yana bulunan birçok dükkan türünden gelmektedir. Günümüzde artık kalmayan terlikçiler, fesçiler ve yorgancılar ise sadece sokak adı olarak kalmıştır.

Dilediğiniz her türden eşyayı, antikayı, kuyumcuyu, özel tasarım ürünlerini bulabileceğiniz İstanbul’un en zengin esnaflarının olduğu bu sokakta günlerce sıkılmadan gezebilirsiniz. İçerisinde çok miktarda kafe ve restoran da mevcuttur.

Adres:Beyazıt, 34126 Fatih/İstanbul
Ziyaret Günleri:Pazar günleri hariç, Haftanın 6 günü açıktır.
Ziyaret Saatleri:08:30 – 19:00
Giriş Ücreti:Tabii ki ücretsiz.

Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı
Dolmabahçe Sarayı | İstanbul’da Gezilecek Yerler

Beşiktaş’tan Kabataş’a kadar uzanan 250.000 metrekarelik bir alana inşa edilmiş olan Dolmabahçe Sarayı İstanbul’da gezilecek yerler arasındadır.

Saray Sultan Abdülmecid tarafından 18431856 yılları arasında yaptırılmıştır. Günümüzde yalnızca müze görevi görmektedir.

Sarayın mimarisinde Alman Rokokosu, İtalyan Rönesans döneminin izleri, İngiliz Neo Klasizm akımı ve Fransız Barok akımı etkileri görülmektedir.

Batı anlamında çağdaşlaşmanın tüm etkilerini görebileceğimiz bu yapı, mimari bir yapıdan yapıdan ziyade her köşesinde ayrı bir sanat eseri izliyormuş hissi verir.

Adres:Vişnezade, Dolmabahçe Cd., 34357 Beşiktaş/İstanbul
Ziyaret Günleri:Pazartesi günleri hariç, Haftanın 6 günü açıktır.
Ziyaret Saatleri:09:00 – 18:00
(Gişe kapanış saati: 17:30)
Giriş Ücretleri:Yerli ZiyaretçiYabancı Ziyaretçi
Dolmabahçe Sarayı + Anadolu ve Avrupa Yakası Saray, Köşk ve Kasırlar.
(Topkapı Sarayı ile Küçüksu Kasrı Mesire Alanı hariçtir.)
150 TL600 TL
Dolmabahçe Sarayı + Avrupa Yakası Saray, Köşk ve Kasırlar.
(Küçüksu Kasrı Mesire Alanı hariçtir.)
130 TL520 TL

Aya Yorgi Manastırı

Aya Yorgi Manastırı
Aya Yorgi Manastırı

Patrikhane kayıtlarına göre 1751 yılında inşa edildiği iddia edilen Aya Yorgi Manastırı, içerisinde şapel, küçük kilise, dua yeri ve kesme taştan yapılmış çan kulesi gibi yapıları barındırmaktadır.

İnşası 1905 yılında yapılmış ve 1909 senesinde kullanıma açılmış olan kilise, bir Rum Ortodoks kilisesidir.

Adres:Büyükada Adalar/İstanbul
Ziyaret Günleri:Pazar günleri ayin saatleri (09:00-12:15) hariç, Haftanın 6 günü açıktır.
Ziyaret Saatleri:08:00 – 16:00

İstanbul’da Gezilecek Müzeler

İstanbul’da Gezilecek Yerler için Müzeler
İstanbul’da Gezilecek Yerler için Müzeler

İstanbul’da gezilecek yerler rehberimizde müzeler de bulunmaktadır.

Bu kadar tarihi geniş ve asırlar boyu süren, ihtişamını her asırda korumuş olan bir kentin aynı zamanda bir müze cenneti olduğunu da belirtebiliriz.

Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi
Rahmi M. Koç Müzesi

İstanbul’da gezilecek yerler arasında bulunan Rahmi M. Koç Müzesi, İstanbul Hasköy’de Haliç kıyılarında bulunmaktadır.

Önemli iş insanlarından biri olan Rahmi Koç’un desteği üzerine açılan bu müzede endüstriyel, ulaşım, sanayi ve iletişim ile ilgili eserler bulunmaktadır.

Ayrıca burada sık sık özel sergi ve konser gibi çeşitli organizasyonlar da düzenlenmektedir.

Adres:Hasköy Cad. No: 5 Hasköy 34445 – İstanbul
Ziyaret Günleri:Pazartesi günleri hariç, Haftanın 6 günü açıktır.
Ziyaret Saatleri:Hafta içi: 09:30 – 17:00
Hafta sonu: 10:00 – 18:00
Giriş Ücreti:Öğrenci: 60 TL
Yetişkin: 120 TL

İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi
İstanbul Arkeoloji Müzesi | İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul Arkeoloji Müzesi içerisinde bulunan bir milyondan fazla sergilenen materyal ile dünyada bulunan en büyük müzelerden biridir. Aynı zamanda bina Türkiye’nin müze olarak inşa edilmiş en eski binası olma unvanına sahiptir.

1869 yılında yaptırılan bina Maarif Nazırı Mehmed Esad Safyet Paşa tarafından yaptırılmış ve binaya ‘Müze-i Hümayun’ adı verilmiştir.

Adres:Alemdar Caddesi, Osman Hamdi Bey Yokuşu, Gülhane
Ziyaret Günleri:Haftanın her günü açıktır.
Ziyaret Saatleri:09:00 – 18:30 (Gişe kapanış saati: 17:30)
Giriş Ücreti:100 TL

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi
Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

2000 yılından bu yana Tarabya’da hizmet vermeye devam eden Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi, klasik otomobillerden hoşlananların İstanbul’da gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunması gereken bir müzedir.

60’tan fazla otomobilin sergilendiği müzede özel yemekler, kokteyl partileri, doğum günü partileri, toplantıları vb. gibi etkinlikler de yapılmaktadır.

Adres:Ferahevler Mahallesi, Nuri Paşa Caddesi, No: 107 Sarıyer/İstanbul
Ziyaret Günleri:Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri açıktır.
Ziyaret Saatleri:11:00 – 18:00
Giriş Ücreti:Yetişkin: 20 TL
Öğrenci: 10 TL

Sakıp Sabancı Müzesi

Sakıp Sabancı Müzesi
Sakıp Sabancı Müzesi | İstanbul’da Gezilecek Yerler

Sakıp Sabancı Müzesi, sanatseverlerin göz zevkine hitap eden 2002 yılında ziyaretçilere açılmış olan müzedir. İstanbul Boğaziçi’nde en eski yerleşim yerlerinden biri Emirgan’daki Atlı Köşk’te bulunmaktadır.

İtalyan Mimar Edouard De Nari tarafından 1927 yılında inşa edilen köşkün ilk sahibi Mısır Hıdiv ailesidir.

Yazlık olarak kullanılmak üzere yaptırılan köşk 1950 yılında Hacı Ömer Sabancı tarafından satın alınmıştır. Ardından bahçelere yerleştirilen Fransız Heykeltıraş Louis Doumas’a ait At heykelinden dolayı bina ‘Atlı Köşk’ olarak nitelendirilmiştir.

Adres:Emirgan, Sakıp Sabancı Cd. No:42, 34467 Sarıyer/İstanbul
Ziyaret Günleri:Pazartesi günleri hariç, Haftanın 6 günü açıktır.
Ziyaret Saatleri:10:00 – 18:00 (Gişe kapanış saati: 17:30)
Giriş Ücreti:Yetişkin: 90 TL
Öğrenci: 45 TL
“Salı günleri müze girişleri ücretsizdir.”

Masumiyet Müzesi

Masumiyet Müzesi
Masumiyet Müzesi

Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk’un “Aynı” adlı romanından esinlenilerek oluşturulmuş bir müzedir.

19. yüzyıldan kalma bir ev yazarın romanından esinlenerek müzeye dönüştürülmüştür. Roman kurgusundan müzeye dönüştürülen ilk müzedir.

17 Mayıs 2014 yılında Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’nü almıştır. Orhan Pamuk okurlarının vakit geçirmekten büyük keyif alacakları muhteşem bir yapıdır.

Edebiyat aşıklarına Masumiyet Müzesi’ni İstanbul’da gezilecek yerler listesine mutlaka tavsiye ederiz.

Adres:Çukurcuma Caddesi, Dalgıç Çıkmazı, 2, 34425, Beyoğlu, İstanbul, Türkiye
Ziyaret Günleri:Pazartesi günleri hariç, Haftanın 6 günü açıktır.
Ziyaret Saatleri:10:00 – 18:00 (Gişe kapanış saati: 17:30)
Giriş Ücreti:Yetişkin: 75 TL
Öğrenci: 40 TL
Sesli rehber turu / Rehberli tur: 10 TL

Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Türk ve İslam Eserleri Müzesi
Türk ve İslam Eserleri Müzesi | İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul Fatih’te yer alan Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İslami Sanat eserlerinin sergilendiği bir müzedir.

İstanbul’da gezilecek yerler arasında mutlaka bulunması gereken bu müze, Mimar Sinan’ın en önemli eserleri arasında sayılan Süleymaniye Camii Külliyesi’nin içerisinde hizmet vermektedir.

İlk olarak 1914 senesinde “Evkaf-ı İslâmiye Müzesi” (İslâm Vakıfları Müzesi) adıyla ziyaretçilere açılan müzenin adı Cumhuriyet’in ilanından sonra günümüzdeki ismine kavuşmuştur.

Müzede sergilenen önemli eserlerden bazıları; halı koridoru, eski yıllara ait takunyalar, ahşap işçiliği örnekleri, buhurdanlıklar vb. şeklindedir.

Adres:Binbirdirek Mahallesi, At Meydanı Sokak, No: 12 Sultanahmet/İstanbul
Ziyaret Günleri:Haftanın her günü açıktır.
Ziyaret Saatleri:09:00 – 18:30 (Gişe kapanış saati: 18:00)
Giriş Ücreti:100 TL

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi
İstanbul Oyuncak Müzesi

Dekorasyonu Ayhan Doğan tarafından tasarlanan İstanbul Oyuncak Müzesi, Göztepe semtinde bulunmaktadır ve ünlü Şair Sunay Akın tarafından 23 Nisan 2005 yılında açılarak hizmet vermeye başlamıştır.

Sergilenen koleksiyon parçaları Sunay Akın’ın bizzat kendisinin 40 yıl boyunca çeşitli ülkelerden topladığı oyuncaklardır.

İstanbul’da gezilecek yerler listesi hazırlayan çocuklu ailelerin vakit geçirmekten keyif alacağı, ayrıca her yaştan bireye hitap eden 1700’lü yıllara kadar uzanan antika oyuncakların da bulunduğu bir müzedir.

Adres:Ömerpaşa Caddesi, Dr. Zeki Zeren Sokağı, No: 17, Göztepe / İstanbul
Ziyaret Günleri:Pazartesi günleri hariç, Haftanın 6 günü açıktır.
Ziyaret Saatleri:Hafta içi: 10:00 – 18:00
Hafta sonu: 10:00 – 18:30
Giriş Ücreti:Yetişkin: 95 TL
İndirimli: 50 TL

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi
Büyük Saray Mozaikleri Müzesi | İstanbul’da Gezilecek Yerler

1872 metrekarelik bir alana kurulmuş olan Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Sultanahmet Meydanı’nda Arasta Çarşısı içerisinde bulunmaktadır.

Günümüzdeki son halini 1987 yılında tamamlanan Avusturya Bilimler Akademisi’nin yaptığı son restorasyon çalışması sayesinde kavuşmuştur.

İçerisinde mozaiklerle işlenmiş 150 insan ve hayvan figürünün bulunduğu 90 farklı temanın işlendiği oldukça geniş çaplı eserler vardır.

İstanbul’da gezilecek yerler arasında mutlaka bulunması gereken bir yerdir.

Adres:Sultanahmet Mahallaesi Kabasakal Cad. Arasta Çarşısı Sok. No:53 Fatih
Ziyaret Günleri:Haftanın her günü açıktır.
Ziyaret Saatleri:09:00 – 18:30
Giriş Ücreti:60 TL

Pelit Çikolata Müzesi

Pelit Çikolata Müzesi
Pelit Çikolata Müzesi

1957 yılından bu yana piyasada yerini koruyan Pelit çikolataları, sundukları lezzeti sanatla buluşturarak üretim tesisinin bir bölümünü müzeye dönüştürmüştür.

Türkiye’de ilk olarak çikolata üretim tesisine kurulan müzedir.

Burada vakit geçirirken canınızın çokça çikolata çekeceğinden emin olabilirsiniz.

Adres:Koza Mahallesi 1678 Sk. No:19 Sanayi Mahallesi Evren Sanayi Sitesi Akbatı A.V.M. Arkası, 34538 Esenyurt/İstanbul
Ziyaret Günleri:Haftanın her günü açıktır.
Ziyaret Saatleri:10:00 – 17:00
Giriş Ücreti:200 TL
0-3 yaş grubu çocuklar için giriş ücretsizdir.

İstanbul’da Gezilecek Alışveriş Merkezleri

İstanbul’da Gezilecek Yerler için Alışveriş Merkezleri
İstanbul’da Gezilecek Yerler için Alışveriş Merkezleri

Eğer kendinizi bir alışveriş tutkunu olarak nitelendiriyorsanız;

İstanbul’da gezilecek yerler listenize mutlaka görmeniz gereken, sizi adeta başka bir atmosferin içerisine sokacak belirteceğimiz alışveriş merkezlerine zaman ayırmalısınız.

Mall of İstanbul

Mall of İstanbul
Mall of İstanbul

Başakşehir’de yer alan Mall of İstanbul, Avrupa’nın en iyi alışveriş merkezi olarak nitelendirilmektedir.

Yıldız Park, Taksim ve Sultanahmet gibi mimarilere rastlayabileceğiniz bu alışveriş merkezinde 350’ye yakın mağaza bulunur.

Ayrıca içerisinde; eğlence parkı, tiyatro salonu, konser salonu, sinema salon ve lüks restoranlar da bulunmaktadır.  

Adres:Ziya Gökalp, Süleyman Demirel Blv No:7, 34490 İkitelli Osb/Başakşehir/İstanbul
Açılış – Kapanış Saati:Hafta içi: 10:00 – 22:00
Hafta sonu: 10:00 – 22:30

Kanyon AVM

Kanyon AVM
Kanyon AVM | İstanbul’da Gezilecek Yerler

Pek çok lüks markaya ait mağazanın bulunduğu Kanyon AVM’de sinema salonu, konser alanı, restoran, kafe, fast food dükkanları ve tiyatro salonu da yer almaktadır.

Açık havada alışveriş yapma keyfini tatmak ve muhteşem mimari yapısı ile göz dolduran bu alışveriş merkezini ziyaret etmek size çok iyi gelecek!

Adres:Büyükdere Cad. No:185 34394 Levent – İstanbul
Açılış – Kapanış Saati:10:00 – 22:00

Akmerkez

Akmerkez
Akmerkez

İstanbul’un ilk alışveriş merkezleri arasında yer alan Akmerkez, 1993 yılında başladığı hizmete günümüzde de devam etmektedir.

Her yıl çeşitli etkinliklerin düzenlendiği Akmerkez, aynı zamanda bir iş merkezi ve rezidans. Ancak bu bölüm AVM bölümünden ayrılmıştır.

Adres:Kültür, Nisbetiye Cd No:56, 34340 Beşiktaş/İstanbul
Açılış – Kapanış Saati:10:00 – 22:00

İstinye Park AVM

İstinye Park AVM
İstinye Park AVM

İstinye Park 2007 yılında hizmet vermeye başlamış kapalı ve açık alanları bulunan 280 mağazaya sahip İstanbul’un zaman ayırmaya mutlaka değen AVM’lerinden biridir.

Ayrıca dünya mutfağına dair tatları denemek istiyorsanız burada birçok farklı mutfağa dair restoran bulabilirsiniz.

Adres:Pınar mah. Katar Cd. No:11, 34460 Sarıyer/İstanbul
Açılış – Kapanış Saati:10:00 – 22:00

Palladium

Palladium
Palladium

Palladium, Ataşehir’de bulunur ve son derece ferah bir tasarıma sahiptir.

İçerisinde çok sayıda mağaza, yemek bölümü, sinema salonu ve kafe yer alır. Farklı mutfaklara ait tatlar arayanlar için de iyi bir tercihtir.

Adres:Barbaros, Halk Cd. No:8 D:B, 34746 Ataşehir/İstanbul
Açılış – Kapanış Saati:10:00 – 22:00

Marmara Forum

Marmara Forum
Marmara Forum | İstanbul’da Gezilecek Yerler

Bakırköy’de yer alan Marmara Forum, çocuklu ailelere hitap eden bir alışveriş merkezidir.

İçerisinde Marmara Çocuk Kulübü etkinlikleri düzenlenmektedir. Ayrıca burada Türkiye’nin ilk konsept hipermarketi ve çocuklara özel Çocuk Sokağı bulunmaktadır.

Adres:Osmaniye, Çobançeşme Koşuyolu Cd. No:3, 34100 Bakırköy/İstanbul
Açılış – Kapanış Saati:10:00 – 22:00

City’s Nişantaşı

City’s Nişantaşı
City’s Nişantaşı

İstanbul’da alışveriş denilince ilk akla gelen yerlerden biri Nişantaşı’dır. Burada yer alan City’s diğer AVM’lerden farklı olarak mahalle katı ile dikkat çekmektedir.

Bu katta farklı mutfaklara ait restoranlar bulunmaktadır. AVM içerisinde bir de spor salonları ve sinema salonları hizmet vermektedir.

Adres:Teşvikiye, Teşvikiye Cd. No:12, 34365 Şişli/İstanbul
Açılış – Kapanış Saati:10:00 – 22:00

İstanbul’da Ne Yenir?

İstanbul’da Gezilecek Yerler için Yemek Mekanları
İstanbul’da Gezilecek Yerler için Yemek Mekanları

İstanbul’da gezilecek yerler listenizi hazırlarken mutlaka tatmanız gereken lezzetleri de listeye eklemelisiniz.

Burada Türkiye’nin dört bir yanında açılmış restoranların İstanbul şubeleri, yöresel tatların yerinden getirilen malzemeleri ile hazırlanan sofralarını bulmak da mümkündür. Fırsat bulduğunuz her restoranı ve kafeyi deneyimlemenizi öneririz.

Van Kahvaltı Evi

Van Kahvaltı Evi
Van Kahvaltı Evi

Günün en önemli öğünü kahvaltı ile başlayalım!

Van Kahvaltı Evi’nde köy peynirleri, manda yoğurdu, menemen gibi lezzetleri içeren harika serpme kahvaltıları tadabilirsiniz.

Adres:Kılıçali Paşa Mahallesi, Defterdar Yokuşu No:52, Beyoğlu, İstanbul
Telefon:(0212) 293 64 37

The House Cafe

The House Cafe
The House Cafe

Sağlıklı kahvaltı alternatifleri arayanlar için muhteşem granola tarifleri tüketebileceğiniz The House Cafe aynı zamanda muhteşem bir manzara eşliğinde güne başlayabileceğiniz mükemmel bir seçimdir.

Adres:Mecidiye Mahallesi Ortaköy Salhanesi Sokak No:1 Beşiktaş, İstanbul
Telefon:(0212) 227 26 99

Ada Kahvaltı

Ada Kahvaltı / Büyükada
Ada Kahvaltı / Büyükada

Eğer İstanbul’da gezilecek yerler listenizde Büyükada da yer arıyorsanız; burada gidebileceğiniz harika mekanlardan biri Ada Kahvaltı’dır.

Adres:Akdemir Sokak No:6 Büyükada, İstanbul
Telefon:(0216) 382 16 62

Eminönü Balık Ekmek

Eminönü Balık Ekmek
Eminönü Balık Ekmek | İstanbul’da Gezilecek Yerler

Sokak lezzetlerinden keyif alanlar için Eminönü’nde balık ekmek keyfinin unutulmaz olacağından eminiz.

Burada balık ekmeğinizi yerken boğazı, vapurları, martıları izleyerek en keyif aldığınız anılarınızdan birini edinebilirsiniz.

Adres:Rüstem Paşa Mahallesi, Fatih, İstanbul

Vefa Bozacısı

Vefa Bozacısı
Vefa Bozacısı

Eğer İstanbul’u gezerken kış mevsimini tercih ettiyseniz enerjinizi arttıracak bir önerimiz var: Vefa Bozacısı!

Bir molaya ihtiyacınız varsa içinizi ısıtıp karbonhidrat depolayarak gezinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Adres:Mollahüsrev Mahallesi Vefa Caddesi No:66, Fatih, İstanbul
Telefon:(0212) 519 49 22

CZN Burak Hatay Medeniyetler Sofrası

CZN Burak Hatay Medeniyetler Sofrası
CZN Burak Hatay Medeniyetler Sofrası

Hepimizin gönlünde taht kuran sosyal medya fenomeni CZN Burak’ın İstanbul’daki restoranıdır. Hatay mutfağını sevenler için muhteşem bir mekan!

Adres:Etiler Nispetiye caddesi No:18
Beşiktaş / İstanbul
Telefon:(0212) 325 31 31

Sıkça Sorulan Sorular

İstanbul'da Gezilecek Yerler Sıkça Sorulan Sorular
İstanbul’da Gezilecek Yerler Sıkça Sorulan Sorular

İstanbul’un Havası Nasıldır?

Akdeniz ve Karadeniz ikliminin etkilerinin görüldüğü İstanbul’da yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlı bir hava görülmektedir.

Kentteki yıl boyunca görülen en düşük sıcaklık -11; en yüksek sıcaklık ise 40 derecedir.

Kışın gezmeyi tercih ediyorsanız yanınızda kalın kışlık giysilerinizi, yazın ince ve rahat kıyafetler getirebilirsiniz.

Bahar ayları için ise yanınızda mutlaka hem ince hem de çok kalın giysiler, ceketler olmasını öneririz.

Tramvay, metro, banliyö treni, metrobüs, halk otobüsü, deniz ulaşımı, teleferik, feniküler, taksi, VIP transfer gibi ulaşım seçenekleri bulunmaktadır.

Kente gelindiğinde İstanbulkart çıkarılmalıdır.

Bu kart ile yalnızca ulaşım değil Beltur cafe restoran ödemeleri, İBB sosyal tesislerdeki ödemeler, İspark otopark ödemesi, market ödemeleri, kentteki plajlar, alışveriş merkezleri ve tuvalet ödemeleri gibi birçok işleminizi de gerçekleştirebilirsiniz.

Oteller, pansiyonlar, Airbnb seçenekleri, bungalov evler, kamp alanları, belediye ve kamu çalışanlarının bakanlıklarına ait tesisler, apart evler gibi pek çok seçenek mevcuttur.

Kent için oluşturduğunuz gezi rehberinizdeki adreslere uygun biçimde hepsine olmasa da çoğuna yakın bir bölge seçerek gezi için ayırdığınız zamanı daha verimli kullanabilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir