Kaygan Zeminde Araç Kontrolü Sağlama
Kaygan zeminde araba kullanmak

Kaygan zeminde araba kullanmak, en usta şoförler de dahi en büyük korkudur. Aracın kayması en fazla yağışlı havalarda olurken, yeni başlayan ve genellikle az yağan yağmurda adeta buz pistine dönebilir. Böylesi bir durumda kaza yapmamak adına bazı önemli detaylara dikkat etmek hayat kurtaran önlemler arasındadır.

Lastiklerinizin kaliteli olması, kaygan zeminde daha kontrollü hareket etmek için yeterli olmaz. Bunun nedeni ise gereken tüm tedbirleri almanızdır. Kaygan zeminin sadece yağışlı havalarda değil, karlı, buz tutan yollarda da etkisi büyüktür. Peki, kaygan zeminde araba kullanmak nasıl olmalıdır?

Kontrollü Araç Kullanarak Kaygan Zeminde Nasıl İlerlenir?

Kontrollü araç kullanmak sadece hız yapmamak değil, direksiyon hakimiyeti, kaliteli lastik kullanımı ve ani frenden kaçınmayı da ifade ediyor. Aracın kontrolünü kaybetmeniz halinde daha soğukkanlı manevra yaparak aracınızı boş alana doğru yönlendirmeniz akıllı bir seçim olabilir.

Aracın kaymaması için yapılması gerekenler;

 • Kış lastiği
 • Kaliteli mevsimlik lastik
 • Yol tutuş özelliği
 • Yavaş araç kullanımı
 • Hava durumuna göre tedbir almak
 • Aracın yönünü durabileceğiniz bir noktaya çevirmek
 • Çevre güvenliğini korumak
 • Ekipmanlarınızı hazır bulundurmak
 • Soğukkanlı olmak
 • Panik yapmamak
 • Gaz ve frenin yerini karıştırmamak

Tüm bu önlemleri aldıktan sonra bazı kontrolsüzlükler ortaya çıkabilir. Araç kayıyorsa ve zemin buzluysa frene basmanızın çok fazla anlamı olmayabilir. Bu nedenle yokuş aşağı olmanız durumunda en hasarsız alana doğru aracı yönlendirmeli ve durmasını sağlayacak bariyer bulmalısınız.

Kaygan Zeminde Araba Kontrolü İçin Doğru Lastik Kullanın

Lastiklerinizin yaz ve kış lastikleri olması bu sorundan kurtulmanız adına önemlidir. Lastiklerde tutuş özelliği olması, bu tür kaygan zeminde kontrolü sağlamanız için önemli olacaktır. Lastiklerinizi düzenli olarak değiştirmeli ve bakımını yaptırmalısınız. Karlı ve buzlu yollarda muhakkak zincir kullanmalısınız.

Kaygan Zeminde Araç Kontrolü Sağlama
Kaygan zeminde araba kullanmak

Kaygan Zeminde Araba Kontrolü İçin Aracı Yavaş Kullanın

Aracın hızlı olması kazaları beraberinde getirir. Özellikle yeni başlayan yağmur ve kar, yolun jilet gibi kaymasına neden olur. Virajdan hızlı dönüş yapmanız ya da yokuş aşağı hızlı inmeniz, aracınızın kaymasına zemin hazırlar. Böylesi durumlarda aracın hızını düşürmeli, sert fren yapmamalı ve kontrollü gitmelisiniz.

Yavaş gideceğiniz yolda, direksiyon hakimiyetiniz önemli olacaktır. Burada devreye araç kullanımında ne denli usta olduğunuz girebilir. Araç hangi yöne kayıyorsa yavaş direksiyon denemeleriyle toparlayarak yola devam etmelisiniz. Aracınızı durdurabileceğiniz bir nokta var ise güvenli bir yere park etmeniz tavsiye edilir.

Kaygan Zeminde Araba Kontrolü İçin Panik Yapmayın

Kaygan bir zeminde ya da genel trafikte ani durumlarda kazalara en fazla sebebiyet veren şey panik yapmaktır. Usta ya da acemi her şoförün yolda daha sakin olması önemlidir. Kaygan zeminlerde ve anlık durumlarda hızla yapacağınız manevralar sonucu kaza yapmanız kaçınılmaz olur. Fren yerine gaza basma gibi talihsiz durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Kaygan Zeminde Araba Kontrolü İçin Ekipmanlarınızı Tamamlayın

Araç bagajında yangın tüpü ve ilk yardım malzemesi muhakkak olmalıdır. Bu ekipmanlar sürekli yolda olduğunuz için yeterli olmayabilir. Aracınızın kaymasını önlemek adına takoz, araç çekme halatı, yedek silecek, yedek lastik, zincir ve uyarı ekipmanları olmalıdır. Aynı zamanda yola çıkmadan önce sis lambası ve farların düzgün çalışıyor olması görüşünüz adına önemlidir.

Soğuk havalarda camlar buğu yapar ve görüş bulanıklaşır. Bu durum kazalara neden olabilir. Ekipmanlarınız arasında yer alan takoz sayesinde aracınızı bulunduğu noktaya sabitleyebilirsiniz. Araç çekme halatı ise daha büyük araçların sizlere destek olması adına oldukça önemlidir. Akü sorununuz var ise muhakkak onu da kontrol etmelisiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir