Zammı Sure Nedir? Zammı Sure Hangileri Oluyor?
Zammı Sure Nedir? Zammı Sure Hangileri Oluyor?

İslam dininin direği olan namaz, kulun Yüce Rabbi ile teklifsiz ve aracısız buluşmasıdır. Tüm Müslüman alemine farz kılınan namaz, dolayısıyla herkes tarafından bilinmesi ve yerine getirilmesi gereken bir ibadettir.

Özellikle de namaza yeni başlayanlar, ibadetlerini en doğru şekilde yapabilmek için bilgi arayışındadır. Peki, namazda okunan zammı sure nedir? Ne anlama gelir ve hangileridir?

İşte İslam’ın ikinci şartı olan namazı, sünnetlere uygun ve en doğru şekilde kılmak isteyenler için zammı sureler hakkında detaylar;

Zammı Sure Nedir?

Zammi Sure Nedir Zammi Sure Hangileri Oluyor 6
Zammı Sure Nedir? Zammı Sure Hangileri Oluyor?

Günde 5 defa farz olan namaz, İbrahim peygambere öğretilen özel hareketler ve belirli duaların okunmasıyla gerçekleştirilir. İşte namazda okunması gereken bu duaların arasında da zammı sureler yer almaktadır.

Zammı sure nedir? sorusuna cevap vermek gerekirse; bu ibadet sırasında, Fatiha suresinin ardından okunan surelere “zammı sure” denmektedir. Bu sureler, en az üç ayet veya minimum üç ayet uzunluğunda bir ayet olmalıdır.

Kuran-ı Kerim’deki özellikle son 10 sure hem kısa hem de daha kolay ezberlenir. Dolayısıyla namazda okunur. Aynı zamanda Mushaf‘taki tüm ayet ve sureler namazda zammı sure olarak kıraat edilebilmektedir.

Aslında zammı sure, Kuran-ı Kerim’de geçen sureler ya da bu surelerin içerisindeki ayetler olarak adlandırılmaktadır. Bunun dışında uzun surelerinde bazı ayetleri namaz kılarken okunabilmektedir.

Örneğin; Kur’an-ı Kerim’in ikinci ve en uzun suresi 286 ayetten oluşan Bakara suresidir. Bu surenin 255. ayeti Ayetel Kürsi, 285. ve 286. Ayetleri ise Amenerrasulü duasıdır.

Dolayısıyla uzun olan bu iki ayet te namaz kılarken okunabilir.

Zammı Sure Hangileri Oluyor?

Zammı Sure Nedir? Zammı Sure Hangileri Oluyor?
Zammı Sure Nedir? Zammı Sure Hangileri Oluyor?

Zammı sure nedir? Sorusunu cevapladıktan sonra şimdi gelelim bu surelerin hangileri olduğunu açıklamaya.

Ruhun temel gıdası olan namazı doğru bir şekilde kılma yollarından biri okunacak ayet ve surelerin sıralamasını bilmektir.

 1. Birinci rekâtta Fatiha’nın ardından bir sure okunup,
 2. ikinci rekâta geçildiğinde birinci rekattaki sureden bir sonraki sure okunmalıdır.

Mesela; birinci rekâtta Ayet-el Kürsi okuduysanız ikinci rekâtta Fil suresini okumanız gerekir.

Bununla birlikte namaz sureleri sırasıyla;

 1. Fatiha,
 2. Ayet-el Kürsi,
 3. Fil,
 4. Kureyş,
 5. Maun,
 6. Kevser,
 7. Kafirun,
 8. Nasr,
 9. Tebbet,
 10. İhlâs,
 11. Felak ve Nas şeklindedir.

Ancak namazda Fatiha suresini okumak vaciptir. Dolayısıyla Fatiha zammı sure sayılmamaktadır.

Zammı Sure Okumak Şart mı?

Zammi Sure Nedir Zammi Sure Hangileri Oluyor 7
Zammı Sure Nedir? Zammı Sure Hangileri Oluyor?

Namazda okunan ayet ve sûrelerin, Kuran-ı Kerim’de geçen sıraya göre okunması vaciptir. Bir ayet veya sureyi okuduktan sonra, önceki zammı sureyi okumak ise mekruhtur.

Ayrıca namazda kısa surenin unutulması da mekruh olarak kabul edilir. Fakat ayet ve zammı sureler karışık okunsa dahi namazın geçersiz olmadığı bildirilmektedir.

Bunun yanında namazda okunacak surenin en az 3 ayetten oluşması, dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır.

Aynı zamanda her rekâtta bir önceki rekâtta kaldığınız duadan devam etmelisiniz. Ayrıca koruyucu bir dua olan Ayetel Kürsi bir ayetten oluşsa da namazda okunabilmektedir.

Zammı Sure Okurken Besmele Çekilir mi?

Zammı Sure Nedir? Zammı Sure Hangileri Oluyor?
Zammı Sure Nedir? Zammı Sure Hangileri Oluyor?

Namazda tüm rekatların en başında ve Sübhaneke duasının okunmasından sonra tilavetten önce besmele çekilmelidir. Ayrıca Fâtiha suresinden sonra okunan zammı sure için tekrar besmele çekilmesine gerek yoktur.

Bununla birlikte Sahih-i Buhârî‘nin hadislerine göre Hz. Muhammet Mustafa (S.A.V.) Peygamberimiz, okunan duadan sonra “âmin” denmesi tavsiyesinde bulunmuştur.

Aynı zamanda Hanefi mezhebine göre Fâtiha suresinin hemen ardından gizli bir şekilde “âmin” demek ise sünnettir.

En Kısa Zammı Sure Ne Kadar Olmalıdır?

Zammı Sure Nedir? Zammı Sure Hangileri Oluyor?
Zammı Sure Nedir? Zammı Sure Hangileri Oluyor?

Hanefi mezhebine göre farz olan namazların ilk iki rekatında Fatiha‘nın ardından bir sureye denk olacak şekilde ayet veya bir sure okumak vaciptir.

Aynı zamanda nafile ile vitir namazlarının her rekatında, Fatiha suresinden sonra bir ayet veya sure okumakta vaciptir. Bununla birlikte üç imama göre Fatiha‘ya başka bir ayet veya surenin eklenmesi sünnettir.

Namazda okunacak zammı surenin en az miktarı, 3 ayetten oluşan kısa bir dua veya buna denk gelen uzun bir ayettir. Okunacak ayetler, illa şu kadar harf ya da kelimeden oluşacak diye bir zorunluluk yoktur.

Kur’an-ı Kerim’in en kısa ayet-i kerimelerinden biri olan Müdhâmmetân ayetinin üç katı uzunluğunda bir ayeti veya aynı uzunluktaki bir ayet okumak kâfidir.

Bununla birlikte Mushaf’ın en kısa duası olan Kevser suresinin namazda zammı sure olarak okunmasının hiçbir sakıncası yoktur.

Zammı sure nedir? başlıklı içeriğimize son verirken şunu yenilemek isteriz. İbadetlerin en üstünü olan namaz, kulun Rabbinin huzuruna vardığı, hata ve günahlarının affını ve mağfiretini dile getirdiği bir ibadettir.

Allah’u Teala’nın kuluna bir lütfu olan bu ibadetin son derece kıymetli olduğunu herkes tarafından bilinmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir