Astroloji Bilim Midir? Değil Midir?
Astroloji Bilim Midir?

Astroloji, dünya genelinde oldukça fazla kişinin ilgisini çeken şeyler arasında yer alıyor. Astrolojiye duyulan ilginin bu denli fazla olmasının birçok nedeni bulunuyor.

Bu nedenlerin başında da astrolojinin sunduğu ön görülerin gerçekleşmesi geliyor.

Pek çok kişinin merak ettiği konuların başında astroloji bilim midir? Sorusu geliyor.

Astroloji Bilim Midir?

Astrolojinin bilim olup olmadığı ile ilgili günümüzde de net bir ifade bulunmuyor. Ancak astrolojinin gök bilimi ile doğrudan ilişkili olması ve gök biliminden beslenmesi bazı çevreler için “ilim” olarak anılmasına neden oluyor.

Ancak astroloji ile ilgilenen ve astrolog unvanına sahip olan kişiler tarafından astroloji bir bilim olarak kabul ediliyor.

Bilimin kesinlik içermesi ve astrolojinin sadece ön görülerden oluşması burada belirleyici oluyor. Astrolojinin evrenin matematiği olarak ifade edilmesi ise bilim olduğu görüşüne açık kapı bırakıyor.

Astroloji bilim midir? sorusunun detaylarına inmek için Astroloji kavramını inceleyerek devam edelim.

Astroloji Nedir?

Astroloji Bilim Midir Değil Midir?
Astroloji Bilim Midir Değil Midir?

Astroloji uzun yıllardan beri insan hayatının önemli bir kısmını oluşturuyor. Özellikle geçmiş yıllarda astrolojiye olan ilginin daha çok olduğu ifade ediliyor. Günümüzde astrolojinin birçok farklı kolu bulunuyor.

Ancak astroloji ilminin ilk olarak Asya toplumlarından ortaya çıktığı bazı çevrelerce ifade ediliyor.

Astrolojinin ne olduğunu açıklamak gerekirse: Gökyüzünde bulunan gezegenlerin insan hayatına olan etkisi şeklinde açıklanıyor.

Astrologlar tarafından astroloji ilimi gökyüzündekinin yer yüzüne etkisi şeklinde açıklanıyor. Bu işe gönül veren buradan gelir elde eden astrologlar astrolojinin okullarda eğitim alınarak öğrenilmesi gerektiğini de belirtiyor.

Astrolojinin İnsan Hayatına Etkisi

Astroloji ile uğraşan ve bu alanda çalışmalar yapan kişiler kendilerine astrolog diyor. Bu unvana sahip kişilerin amacı astrolojinin insan hayatına olan etkilerini açıklamak oluyor. Astroloji ve insan hayatının birbirinden ayrılamayacağı düşünülüyor.

Astrolojinin bilim olup olmaması insanların aslında astrolojiye olan bakış açıları üzerinden oldukça etkili oluyor. Astrolojinin bilim olmamasının temelinde somut olmaması yer alıyor.

Ancak insanların hayatlarında meydana gelen değişikliklerin astroloji ile ilgili olduğunu düşünen kesimin sayısı oldukça fazladır.

Astrolojinin insan hayatına olan etkilerinin her an ve her yerde olduğunu pek çok astrologta söylüyor. Yani uzun veya kısa vadeli yaşadığınız olaylarda ve ruhsal durumunuzda gezegenlerin hareketleri ve aldığı açıların etkili olduğu ifade ediliyor.

Astrolojinin Çalışma Alanları

Astroloji Bilim Midir Değil Midir?
Astroloji Bilim Midir Değil Midir?

Her ne kadar astroloji net bir şekilde bilim olarak kabul görmese de pek çok bilim dalına ön görüleriyle ışık tutmayı başarıyor.

Astrolojinin etkilediği bilim ve çalışma alanları şu şekildedir:

  • Sağlık astrolojisi
  • Canlı astrolojisi
  • Kartrogafya astrolojisi
  • Doğa olayları astrolojisi
  • Siyaset ve ekonomi astrolojisi

Bu ve bunun gibi daha pek çok bilim alanında astrolojinin etkileri ve öngörüleri belirleyici etkiye sahip olabiliyor.

Astrolojinin bir bilim olmadığı belirtilse de astrolojinin bilim dalları ile ilgili yaptığı ön görülerin gerçekleşme oranının fazla olduğu da biliniyor.

Bilim ve İlim Alanında Astroloji

Astrolojiye ilgisi olan kişilerin pek çoğu nasıl astroloji eğitimi alacağını ne yazık ki bilmiyor. Bu durumun temelinde ise astrolojinin bilim ve ilim arasında bir yer konumlandırılmaya çalışılması geliyor.

Bazı kişiler astrolojiyi bilim olarak görse de bazıları ilim olduğunu ifade ediyor.

Ancak astrolojinin bir bilim olmadığı net bir şekilde bilim çalışanları tarafından ifade ediliyor.

İlim olarak daha çok kabul gören astroloji, astrolog olmak isteyenlere bir bakış açısı sunmayı hedefliyor. Böylelikle astroloji bilim midir? sorusunun cevabını aktarmış olduk.

Astroloji eğitimi her ne kadar önemsiz gibi görünse de astrolog olmak isteyen ciddi bir eğitimden geçmesi gerekiyor.

İnsanı ve kainatı bir bütün olarak ele alan astroloji sadece gezegenlerden ve burçlardan oluşmuyor. Gökyüzündeki her bir konumun doğum haritalarında etkileri ve açıları bulunuyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir