Yoğurt Diyeti Nasıl Yapılır?
Yoğurt Diyeti Nasıl Yapılır?

Türk mutfağında vazgeçilmez yeri olan yoğurt, sütün fermente edilmesiyle elde edilen faydalı bir besindir. Vücudumuzun ihtiyacı pek çok besin maddesini bulunduran yoğurt, bol miktarda kalsiyumun yanında B12 vitamini, fosfor, magnezyum gibi pek çok vitamini ve minerali içerir.

Bu sayede kişinin kemik ve diş gelişimi desteklenir, kalp hastalıkları gibi rahatsızlıkların oluşumu da önlenir. Kan basıncını desteklediği bilinen yoğurdun, yalnızca bir kase tüketildiğinde dahi kişinin açlık hissini bastırdığı gözlemlenmiştir. Peki, yoğurt diyeti nasıl yapılır ?

Yoğurt Diyeti Nedir ?

Vücudumuzdaki kas kütlesi, metabolizma hızının korunmasında oldukça etkilidir. Uygulanan çok çeşitli diyet programlarıyla en yüksek oranda kilo verenlerin, kas kütlelerini koruyanlar olduğu bilinmektedir.

Yapılan bazı araştırmalarda yoğurdun yağ yakımına teşvik eden ve kilo kaybını desteklemekte olan bir ürün olduğu sonucuna varılmıştır.

Günde yalnızca üç porsiyon yoğurt tüketen bireylerin, kalsiyum miktarını arttırmadan sadece kalori azaltarak yapılan diğer tüm diyet türlerini uygulayan kişilere göre yaklaşık %22 oranında daha çok kilo verdiği ve verilmiş olan bu kiloların %61’inin vücut yağından olduğu ortaya konmuştur.

Yoğurt Diyetinin Faydaları Nelerdir ?

Yoğurt diyetini uygulanırken, diğer bazı besin türlerinin yanında bazı mevsim meyveleriyle de desteklemelidir.

Düzenli olarak yapılan yoğurt diyetinin faydaları şunlardır;

 • Kısa süre içinde sağlıklı şekilde fazla kilolarından kurtulabilir,
 • Göbek yağlarının eritebilir,
 • Metabolizmayı hızlandırır,
 • Yoğurdun kendi yapısında bulunan yüksek protein miktarıyla, kilonun kas kütlesinden değil de yağdan verilmesini sağlanabilir.

Bu özellik de, kişilerin bedeninin daha fazla incelmesini sağlar. İçeriğinde yağ yakımlarını kolaylaştıran diğer vitaminlerin ve minerallerin bulunması sayesinde yoğurt, sağlıklı olduğu kadar ideal bir diyet besinidir.

Yoğurt Diyeti Nasıl Yapılır ?

Kısa bir sürede sağlıklı şekilde kilo vermeyi isteyenlerin başvurduğu yoğurt diyeti, sıklıkla acıkan ve şişkinlik gibi problemler yaşayan kişiler için vazgeçilmez bir diyettir. Bünyesinde bol miktarda su içeren yoğurt, bu yönüyle antioksidan özelliğe sahiptir.

Tuz içermemekte olan yoğurt, şişkinlik gibi rahatsız edici problemlere yol açmaz. Yoğurt diyeti, herkes tarafından uygulanabilir olan bir beslenme programıdır.

Yoğurt diyeti beş gün süreyle uygulanmalıdır. Beş günde kişinin iki ila dört kilo vermesi hedeflenir.

Yoğurt diyeti nasıl yapılır? öğrenildiğine göre bir sonraki önemli konumuza geçelim.

Yoğurt Diyeti Nasıl Yapılır?
Yoğurt Diyeti Nasıl Yapılır ?

Yoğurt Diyet Listesi

Yoğurt diyet listesi şu şekildedir:

Birinci Gün:

 • Kahvaltıdan önce içerisine limon sıkılmış olan bir bardak ılık su içilir.
 • Kahvaltıda bir kase ev yapımı yoğurt tüketilir. Tercihe göre şekersiz çay içilebilir.
 • Öğle yemeğinde bir kase sebze çorbasının ardından bir kase de ev yapımı yoğurt yenir. Ara öğünde bir fincan şekersiz çay, mevsiminde meyve ve bir kase de yoğurt tüketilir.
 • Akşam yemeğinde sebze çorbasının ardından bir kase ev yapımı yoğurt yenir. Ara öğünlerde iki adet kuru eriğin yanında şekersiz bir fincan çay tüketilebilir.

2 ila 5. Günler:

 • Kahvaltıdan hemen önce, taze limon sıkılmış olan su içilir.
 • Kahvaltıda bir yemek kaşığı yulafın yanında bir kase yoğurt ve tercihe göre de bir fincan şekersiz çay tüketilebilir.
 • Öğle yemeklerinde bir kase çorbanın ardından bir kase yoğurt yenir.
 • Ara öğünde bir adet mevsim meyvesinin ardından bir kase ev yapımı yoğurt ve bir fincan çay tüketilmelidir.
 • Akşam yemeğinde ise mercimek çorbası ve ardından bir kase ev yapımı yoğurt tüketilmelidir.
 • Yatmadan önce tercihe göre kuru incir yenebilir. Diyet süresinin devam ettiği süre boyunca günde en az iki litre su tüketilmesi gereklidir.

Yoğurt diyeti, pastörize edilmemiş olan yoğurtların tüketimiyle yapıldığı zaman çok daha etki sağlamaktadır. Sonuç olarak Yoğurt Diyeti Nasıl Yapılır? sorusu bu şekilde özetlenmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir