Diyetsiz Zayıflama Yöntemleri
Diyetsiz Zayıflama Yöntemleri

İnsan yapısı gereği anatomik, fizyolojik ve psikoloji açısından detaylı bir şekilde incelendiğinde görülecektir ki muazzam bir şekilde var edilmiştir. Ve tüm bu işleyiş birbiri ile hem dolaylı hem de doğrudan bağlantılıdır.

Zaman zaman yapılan hızlandırılmış diyetler, spor programları, ağır uzun vadeli beslenme programları ideal kiloya ulaşmak isteyen pek çok kişi tarafından muhakkak denenmiştir. Ancak şurası bir gerçek ki günlük çalışma temposunda, iş ortamında geçirilen zaman aralığında, dışarıda geçirilen süre zarfında diyete uymak ve bunu devam ettirmek hayli güç.

Üstelik tüm bunların üstüne eğer farklı tatlar almayı seviyorsanız, dışarıda yemek ve değişik mekanlar keşfetmek sizi cezbediyorsa zayıflamak işkence haline gelebilir. Hali hazırda zayıfladıysanız bile bunu uzun vadede koruyamayabilirsiniz.

İşte tam da bu noktada insanın aklına şu soru geliyor. Diyetsiz Zayıflama Yöntemleri nelerdir ? yahut kilo kontrolü sağlamak mümkün mü? Evet mümkün. Kişi ağır diyetler yapmadan da kilosunu koruyabilir hatta zayıflayabilir. Peki ama nasıl?

Mental Hazırlık

Öncelikle buna mental olarak hazırlanmanız gerekiyor. Kafanızda kiloyu aşılması imkansız bir problem olarak görmeyi bırakın. Evet ciddiye alın yalnız bunu gereğinden fazla büyütüp şişirmeyin.

İmkansız değil. Sadece biraz sabır ve zamana ihtiyacınız var. Bunu kendi kendinize sık sık tekrarlayın.

Ancak tekrarlarken şimdi ki zaman kalıbını kullanın. “Zayıflıyorum, yağ yakıyorum, vücudum an be an hafifliyor yahut şimdi uyuyorum sabah kalkınca bugün olduğumdan birkaç yüz gram daha hafif uyanacağım gibi…”

Bu yaklaşım vücut olarak kendinizi programlamanızı sağlayacağı gibi programa uyumunuzu da kolaylaştıracaktır.

Yeterli Oranda Su İçmeye Önem Verin

Diyetsiz Zayıflama Yöntemleri
Diyetsiz Zayıflama Yöntemleri

Vücudumuzun büyük bir oranı bildiğiniz gibi su. Ve su yaşam kaynağı, yapı taşı. Üstelik burada unutulmaması gereken çok önemli bir detay var. Su muazzam bir hafızaya sahip. Yani etrafında duyduğu sözleri hafızaya alıyor. Ve bunun gerçekleşmesine zemin hazırlıyor.

Şimdi burada suyu 2 şekilde kullanacaksınız.

  • Vücudunuzu kodlamak için: Az önce bahsettiğim telkinleri kendi kendinize söylerken vücudunuzda bulunan suyu da bu şekilde aktifleştireceksiniz, bu şekilde hem bilinç altına hem de metabolizmanıza bu direktifi vereceksiniz. Zayıfla, yağ yak, ödem at. Çalış çalış, çalış…
  • Günlük en az 3 lt su. Ve bu suyu içeceğiniz şişeye doldurduğunuzda sakin, sessiz bir ortamda suya tane tane güzel sözlerle niyetinizi aktaracaksınız. Yani suyla konuşacaksınız. Bu Kuantum bilincidir. Kuantum bilincinde var olan her nesne canlıdır ve tepki verir. Vücudunuz da içeceğiniz su da doğru iletişim teknikleri ile size tepki verecektir. Konuşun onlarla. Niyet edin ve  deneyin. Farkı hissedeksiniz…

Hareketsiz Kalmayın

Diyetsiz Zayıflama Yöntemleri
Diyetsiz Zayıflama Yöntemleri

Yürüyüş ve hareket olmazsa olmazlardan. Evren sürekli bir hareket ve faaliyet içinde. Her şey durmadan hareket ediyor. Tüm bu hareket içinde sizin durağan olmanız genel evren işleyişi ile ters düşeceği için metabolizma hızınızı düşürecektir.

Günlük yaşam alanı ve çalışma koşulları kişiye özeldir. Ve bunu organize etmek de yine size düşecektir. Hareketinizi olabildiği kadar çok arttırın.

Bunun için öyle özel özel zamanlar ayırıp spor salonlarına tıkılmanıza gerek yok. Hareket her yerde harekettir. Önemli olan kalori yakabilmeniz.

Not Almayı Alışkanlık Edinin

Diyetsiz Zayıflama Yöntemleri başlığı altındaki son adımda Yediklerinizi not etmenizdir. Aldığınız kaloriyi adım adım yazın. İçtiğiniz kahveyi, yediğiniz makarnayı, tostu, her birini tane tane not edin. Ve karşılarına her birinin kaç kalori olduğunu yazın.

Kalorilerini nerden bileceğim diyorsanız diyet sitelerinde detaylı listeleri mevcut. Bir dilim beyaz ekmek 90 kalori, 1 simit 250 kalori gibi…

Zamanla, sistemi kullandıkça pratikleşmeye başlayacaksınız ve ezbere pek çok gıdanın kalorisini yazabilir hale geleceksiniz. Ee peki bu ne işimize yaracak diye düşünüyorsanız şöyle açıklayalım; Her vücudun yaktığı, tükettiği belli bir enerji miktarı vardır.

Diyetsiz Zayıflama Yöntemleri
Diyetsiz Zayıflama Yöntemleri

Ve bu enerji kişinin yaşına, boyuna, çalışma koşullarına, başka her hangi bir hastalığı olup olmadığına göre değişiklik gösterir. İşte biz buna bazal metabolizma hızı diyoruz.

Yine diyetisyenler ve alanında uzman kişiler bu bazal metabolizma hızını hesaplayabildikleri gibi internetten de çok kolaylıkla kendi bazal metabolizma hızınızı hesaplayabilirsiniz. Bu şekilde günlük kaç kalori yaktığınızı bulursunuz.

Aldığınız kalori tükettiğiniz kaloriden fazlaysa kilo alırsınız. Aldığınız kalori tükettiğiniz kalori ile eşdeğerse kilonuzu korur, aldığınız kalori tükettiğiniz kaloriden azsa da zayıflarsınız. Yani kısacası günlük aldığınız kalori miktarı ile yaktığınız kalori miktarını dengelemeniz gerekir.

Eğer kilonuzu korumak isterseniz birbirine denk olması çoğu zaman yetecektir. Ancak zayıflamak istiyorsanız aldığınız kalori miktarı, bazal metabolizma hızınızdan + hareketle tükettiğiniz enerjiden düşük olmalıdır. İşte bunu da ancak not alarak ve hesaplayarak sağlayabilirsiniz.

İşte ağır ağır diyet listelerine, uzun ve yorucu programlara ve bunların oluşturduğu maddi yüke ve strese gerek kalmadan sadece dört adımda kendi programınızı oluşturmanız bu kadar kolay.

Dilediğinizi yiyin, menünüzü kendiniz oluşturun, aktivitelerinizi kendiniz planlayın, ipleri elinize alın ve gönlünüzce zayıflayın.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir