Yaşam Koçu Ne Yapar, Nedir
Yaşam Koçu Ne Yapar, Nedir

Kentleşme ve artan nüfus ile birlikte insanların değişen ve bireyselleşen ihtiyaçları oluşmaya başladı. Bu ihtiyaçlara cevap vermek adına ortaya çıkan işlerden bir tanesi de yaşam koçluğu oldu. Yaşam koçluğu kendine has özellikleri olan farklı bir iştir. Peki Yaşam koçu nedir? Yaşam Koçu Ne Yapar?

Yaşam koçu en temelinde hayatınızla ilgili mutlu olmadığınız, takıldığınız veya tıkandığınız bir alanda sizi profesyonel anlamda disipline edecek ve yolunuzu açmanıza yardımcı olacak profesyonel bir destek olarak değerlendirilebilir.

Yaşam Koçu Ne Yapar?

Yaşam Koçu her şeyden önce gerçekleştirilebilir bir amaç ortaya çıkarmaya çalışır. Çünkü çoğu insanın mutsuzluğunun sebebi belirgin bir hedefinin olmamasıdır.

Bunun yanında bir diğer unsurda hedefi olsa dahi o hedefe ulaşamadıkça karşılaştığı zorluklardır. Bu gibi durumlar kişinin zamanla  mutsuzluğuna sebep olmaktadır.

Peki yaşam koçu ne yapar ? Yaşam koçu öncelikle her seans gerektiren işlerde olduğu gibi danışanını çok iyi bir şekilde dinler. Anlatılanları dinlerken kelimeler arasında saklı olan gerçek sorunun kaynağını bulmaya çalışır.

Sorduğu sorularla kendi aklına takılanları gidermeye çalışır. Aynı bir psikolog veya terapist gibi. Ancak yaşam koçu bu gruplardan farklı bir durumdur.

Yaşam koçu ile terapist arasında farklar nelerdir?

Terapist kişinin sorunlarına odaklanır. Geçmişini irdeler ve bu şekilde sorunların kökenine inmeye çalışır. Yaşam koçu ise bilinçaltı ile çok ilgilenmez. Geçmişi ve sorunları irdelemez.

O görünen noktada kişinin hedefleriyle ilgilenir. Geçmişi değil geleceği ön planda tutar. Sorunlara değil çözüm seçeneklerine odaklanır.

Yaşam Koçu Nasıl Olunur?

Yaşam Koçu Ne Yapar, Nedir
Yaşam Koçu Ne Yapar, Nedir

Yaşam koçu olmak için online veya fiziki olarak bir ofis açabilir, seanslarınızı icra edebilirsiniz. Dünyada Cambridge ve Oxford üniversitelerinde koçluk enstitüleri vardır.

Ülkemizde ise herhangi bir üniversitede bu konu ile ilgili bölüm yoktur. Ancak üniversitelerin veya özel eğitim kurumlarının açtığı eğitimleri başarıyla tamamlamak ve sertifika almış olmanız yeterlidir. 

Türkiye’de tahmini olarak 20.000’in üzerinde koç bulunmaktadır. Koçluk sertifikasını alan kişiler akabinde bu mesleği icra etmeye başlayabilirler. Bunun yanında yaşam koçluğu yapmak isteyen kişi farklı branşta eğitimlere katılabilir.

Bunlar sizi çok yönlü yapacaktır. Yaşam koçu ne kadar farklı konularda eğitim alırsa karşısındaki danışanına o kadar çok fayda sağlayacaktır. Akademik anlamda gerekli eğitimlerin dışında koç olmak için en önemlisi iyi bir araştırmacı olmak gerekir.

Ne kadar çok bilgiye sahip olursanız o kadar çok entelektüel birikiminiz olur. Karşınızdakini anlamanız ve ona destek olmanız kolaylaşır. Kendinizi geliştirmeye hevesli olmanız gerekiyor.

Yeniliklere açık olmalısınız. Bunun içinde açık fikirli ve önyargısız olmalısınız. Seyahat etmeyi sevmeli ve sosyal olmalısınız. Sosyal olmak hayatın içerisinde olmaktır ve size yeni şeyler katar.

Yaşam Koçu Ne İşe Yarar?

Yaşam koçu danışanın sorunlarına odaklanıp, söz konusu sorunlarla ilgili derin saptamalar yapmaz. Yaşam koçunun yapacağı şey çözüm yollarını tespit etmeye çalışmaktır. Bunun dışında yaşam koçları geçmişinizi irdelemez. Özgüveninizi sorgular ve gelecekte yapmak istediklerinize odaklanır.

Yaşam koçu hayatınızı arzuladığınız yöne götürmeniz için size destek verecek kişilerdir.

Yaşam koçları sizin üretkenliğinizi ve verimliğinizi arttırmanıza yardımcı olurlar.

Yaşam Koçu Meslek midir?

Genel olarak “Koçluk”  Türkiye’de 26 Haziran 2013 tarihli Resmi Gazete’de çıkan “Koçluğun Uluslararası Meslek Standartları” yönergesi ile meslek olarak kabul edilmiştir. Mesleğin gelişimiyle ilgili çalıştaylar düzenlenmektedir. Bu çalıştaylarda mesleğin şu an içinde bulunduğu durum, eksikleri ve olması gerekenler saptanmaya çalışılmaktadır.

Bu çalıştay raporları bazı sonuçlar ortaya koymaktadır. Buna göre koçluk mesleği 2050 yılında ayakta kalacak mesleklerden biri olarak görülmektedir.

Yaşam Koçu Ne Yapar, Nedir
Yaşam Koçu Ne Yapar, Nedir

Yaşam koçluğu; terapist, psikolog gibi meslekler ile benzerlik göstermektedir. Bu meslekler geçmiş yıllara dayanırken yaşam koçluğu nispeten kentlerin modernleşmesiyle ortaya çıkmıştır.

Günümüzde insanlar dönem dönem kendini disipline edecek, öngörüleriyle yol gösterecek destek ihtiyacı içerisinde olabiliyorlar. Bu anlamda yaşam koçluğu şu anda popüler bir iş gibi gözükse de zamanla konuyla alakalı çalışmaların artması ile birlikte daha kurumsallaşan bir alan olmaya adaydır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir