Tırnak Batması Nasıl Geçer? Evde Tedavi Yöntemleri!
Tırnak Batması Nasıl Geçer? Evde Tedavi Yöntemleri!

Tırnak batması, yaygın olarak karşımıza çıkan durumlardan biridir. Tırnağın uzarken deriye doğru girmesi, tırnak batmasına neden olur. Bu durum ise canınızı oldukça fazla yakabilir.

Tırnak batması sorunu ile baş edebilmeniz için bazı evde tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekir.

Peki, Tırnak batması belirtileri nelerdir?, Tırnak batması nasıl geçer?, Evde tedavi yöntemleri nelerdir? gelin birlikte bu soruların cevaplarına bakalım.

Tırnak Batması Belirtileri Nelerdir?

Tırnaklarda ağrı oluşmasının temel sebebi tırnak batmasıdır. Ayrıca dokunulduğunda bu ağrı artıyor ise bu da en yaygın tırnak batması belirtisidir.

Diğer yandan tırnağa dokunulduğunda şişlik, kızarıklık, ısınma ve hassasiyet de bulunuyor ise bunlar da tırnak batmasının sebeplerindendir. Çok yaygın olmamakla birlikte akıntı da bulunabilir.

Tırnak batması, genellikle yanlış tırnak kesen veya yanlış tırnak bakımı yapan kişilerde görülür. Peki, tırnak batması nasıl geçer?

Tırnak Batması Nasıl Geçer? Evde Tedavi Yöntemleri!
Tırnak Batması Nasıl Geçer? Evde Tedavi Yöntemleri!

Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Tırnak batması için önerilen çözümleri doğru bir şekilde uyguladığınız zaman bu sorundan kurtulabilirsiniz. Ancak tırnak batması sonucunda oldukça fazla kötü durumlarla karşılaşırsanız, doktora gitmeniz gerekebilir.

Çünkü bu tür durumlarda enfeksiyon kapma riski oldukça fazla artar. Önerilen bu evde tedavi yöntemlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirirseniz, enfeksiyon riskinden de kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Tırnak Batmasında Ayakkabı Seçimi

Ayağınıza uygun olmayan dar ayakkabılar giymek, tırnak batmasına neden olan başlıca sebeplerdendir. Bu nedenle ayağınızı sıkmayan ayakkabıları tercih etmelisiniz. Dar ayakkabılar giydiğiniz zaman parmaklarınız birbirine yapışır.

Bu durum sonucunda da tırnak batması meydana gelebilir. Özellikle de ayaklarınız uzun süre boyunca ayakkabı içerisinde kalıyorsa, nasıl bir ayakkabı giydiğiniz son derece önemlidir. Tırnak batması sorununuz var ise çözüm için öncelikle rahat ayakkabılara yönelmeniz gerekir.

Ayrıca giydiğiniz çoraplarında büyük önemi vardır. Ayak parmaklarınız arasında boşluk olmasını sağlayacak çoraplar giymelisiniz. Parmaklarınızın birbiri ile yapışık hale gelmemesine dikkat etmelisiniz.

Hatta mümkünse tırnak batması sorunundan kurtulana kadar terlik giyebilirsiniz. Bu durum sizi tırnak batmasından kurtarabilir.

Tırnak Batması Nasıl Geçer? Evde Tedavi Yöntemleri!
Tırnak Batması Nasıl Geçer? Evde Tedavi Yöntemleri!

Tırnak Batmasına Karşı Elma Sirkesi

Elma sirkesinin faydaları, az da olsa bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayak batmasına iyi gelen elma sirkesi, aynı zamanda bakterilerden kurtulmanızı da sağlar. Ayrıca batmadan dolayı meydana gelen ağrıdan elma sirkesi sayesinde kurtulabilirsiniz.

Elma sirkeli çözüm yöntemi için sadece bir leğen ılık suya ihtiyacınız vardır. Bu ılık suyun içerisine yarım çay bardağı kadar elma sirkesi koymalısınız. Daha sonra ayaklarınızı bu suyun içerisinde koyup yaklaşık 20 dakika kadar beklemeniz gerekir.

Bekleme süresi bittikten sonra ayaklarınızı durulamalısınız. Durulama işlemini yaptıktan sonra da ayağınızı kurulamayı unutmayın. Bu yöntem sayesinde ayak batmasından kısa sürede kurtulabilirsiniz. Ancak bu işlemi tırnak batmasından kurtulana kadar düzenli olarak tekrarlamanız gerekir.

Pamuk ile Etkili Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak batması çözümlerinden biri de tırnağınızın alt kısmına bir pamuk yerleştirmektir. İlk duyduğunuzda bu yöntem sizi korkutabilir. Ancak tırnak batması için oldukça etkili çözümlerden bir tanesidir.

Bu işlem için öncelikle ayaklarınızı sıcak suyun içerisinde 20 dakika kadar bekletin. Sıcak su içerisinde bekleyen tırnaklarınız yumuşar. Bu yumuşama sayesinde tırnağınızı hafifçe kaldırabilirsiniz. Kaldırma işlemini yaparken cımbız kullanabilirsiniz.

Tırnak Batması Nasıl Geçer? Evde Tedavi Yöntemleri!
Tırnak Batması Nasıl Geçer? Evde Tedavi Yöntemleri!

Ancak tırnağı çok fazla kaldırmamaya dikkat edin. Daha sonra ufak bir pamuk alarak bu pamuğu etiniz ile tırnağınız arasına koyun. Pamuk, tırnağınızın etinize doğru değil de dışarı doğru çıkmasını sağlayacaktır.

Eğer ayağınız nemlenirse pamuğu çıkarıp yeniden pamuk koymalısınız. İlk dakikalarda hafif bir ağrı yaşayabilirsiniz ancak sonra bu ağrıdan da kurtulursunuz.

Tırnak Batmasına Karşı Diğer Çözümler

Gün içerisinde yapılan yanlış hareketler tırnak batmasına neden olur. Bu hareketlerden uzak durmanız ise tırnak batması çözümü için yeterli gelebilir.

Tırnak batmasına karşı diğer çözüm önerileri şunlardır:

  • Tırnaklarınızı derin bir şekilde kesmemelisiniz.
  • Tırnak kesimi yapıldıktan sonra törpüleme işlemi yapmalısınız.
  • Sivri burun ve dar ayakkabıları giymeyin.
  • Ev içerisinde çorapsız durun.
  • Ayaklarınızın nemli kalmamasını sağlayın.
  • Pamuklu olan çorapları giyin.

Bu tür önlemleri yerine getirdiğiniz halde tırnak batmasından kurtulamadıysanız, doktora gitmeniz gerekebilir. Aksi halde tırnak batmasından dolayı canınız çok fazla yanabilir.

Hatta bu durumdan dolayı rahat bir şekilde yürümeniz bile imkansız hale gelebilir. Tırnak batması durumunda hijyene ayrıca bir önem vermelisiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir