Türkiye'de Ucuza Tatil Yapabileceğiniz 5 Yer
Türkiye’de Ucuza Tatil Yapabileceğiniz 5 Yer

Üç tarafı denizle çevrili bir ülke olarak yaz turizminin ve kültür turizminin oldukça yoğun olduğu Türkiye’de kısıtlı bütçe ile tatil yapabileceğiniz pek çok yer mevcut.

Türkiye’de ucuza tatil yapabileceğiniz 5 yer listesi ile sınırlı bir bütçe dahilinde dolu dolu bir tatil programı uygulayabilirsiniz. Ekonomik olarak tatil bütçesine çok fazla yer ayıramayan kişiler için bu 5 yer hem uygun fiyatı hem de bölgesel aktiviteleri ile cezbedici.

Didim, Aydın

Yaz turizminin oldukça geliştiği yerlerden bir tanesi olan Didim, Aydın Ege Denizi kıyısında yer alır. Bu kıyı boyunca uzanan uzun plajları, tarihi kalıntıları, berrak denizi ve sene boyunca güneşli havası ile tatil yapılabilecek yerlerden bir tanesidir.

Otel fiyatlarının oldukça uygun olduğu beldelerden bir tanesi olan Didim, yazlıkçıların tercih ettiği bölgeler arasında yer alır.

Apollon Tapınağı’nın tarihi kalıntılarını da bünyesinde barındıran ve hem yaz hem de kültür turizminin yapılabildiği bölgelerden bir tanesidir. Altınkum plajı ile ünlü olan Didim, ucuza tatil yapabilmek için tercih edebileceğiniz rotalar arasında yer alır.

Eskişehir

İç Anadolu’nun bozkırında kendi dünyası ile öğrenci şehri olarak bilinen Eskişehir, son dönemlerde Odunpazarı bölgesindeki restorasyon çalışmaları ile tatilcilerin gündeminde.

Eski tarihi Osmanlı evlerinin yanı sıra, Avrupa kentlerindeki peyzaj çalışmaları ile rengarenk ve cıvıl cıvıl sokaklara sahiptir. On binlerce öğrencinin el attığı gece hayatı ile renkli ve eğlenceli gece aktiviteleri yapabilirsiniz.

Öğrencilerin bol olduğu bu şehirde otellerden cafelere kadar tüm fiyatlandırmalar öğrencilere göre düzenlenmiş durumda. Bu nedenle de ucuza tatil yapılabilecek yerlerden bir tanesi olarak değerlendirilebilir.

Amasra, Bartın

Deniz, kum ve güneş üçlüsü denildiği zaman akla her ne kadar Ege ve Akdeniz kıyıları gelse de, Karadeniz kıyılarında da bunlara ulaşmak mümkün. Karadeniz’in şirin bir beldesi olarak bilinen Amasra’da plajların yanı sıra binlerce yıllık tarihi kalıntıları da ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil ormanlık alanları, 3.000 yıllık tarihi kalıntılar ve dikkat çeken mimarisi ile ucuza tatil yapabileceğiniz bölgelerden bir tanesi Amasra, Bartın. Pansiyon işletmeleri açısından oldukça zengin olması fiyatların düşük olmasındaki en büyük etmenlerden biri.

Gaziantep

Yaz turizminden ziyade kültür tatili yapmak isteyen kişiler için doğunun incilerinden bir tanesi olan Gaziantep, gurme turlarının en popüler adreslerinden biri haline gelmiştir.

Dünyanın en büyük ve en gelişmiş mozaik müzelerinden bir tanesi olan Zeugma Mozaik Müzesi’ni ziyaret edebilir, bakırcılar çarşısındaki bakır ürünleri inceleyerek satın alabilirsiniz.

İmam Çağdaş ve Halil Usta işletmelerindeki enfes kebapların tadına bakmadan Gaziantep tatilinizi bitirmeyin. Güllüoğlu ve Koçak baklavaları da yörenin en önemli tatlıcıları arasında yer alıyor.

Popüler mekanlar olmalarına rağmen gelen faturanın oldukça düşük olması, dışarıdan tatile gelen insanları hayrete düşüren cinsten.

Türkiye'de Ucuza Tatil Yapabileceğiniz 5 Yer
Türkiye’de Ucuza Tatil Yapabileceğiniz 5 Yer

Gökçeada, Çanakkale

Trakya’nın Ege ile bağlantısını kuran Çanakkale, kendi içerisinde birçok adadan oluşuyor. Bunlardan bir tanesi de Gökçeada. Komşusu Bozcaada kadar popüler bir tatil yeri olmasa da, bütçesi kısıtlı olan tatilciler için oldukça uygun bir bölge.

Rum kökenli nüfusun oldukça yoğun bir şekilde yaşadığı Gökçeada’da Kaleköy, Tepeköy, Zeytinli gibi bölgeler ziyaret edilebilir. Yıldızköy plajı yörenin en çok rağbet gören alanlarından bir tanesi. Rüzgar sörfünün yapılabildiği bu bölgeye yaz aylarında ciddi bir tatilci akını yaşanıyor.

Ucuza tatil yapabileceğiniz bölgelerden bir tanesi olan Gökçeada’da konaklama fiyatları;

  • Ev pansiyonlarında günlük 20 ile 30 TL
  • Normal pansiyonlarda günlük 30 TL ile 50 TL
  • Otellerde günlük 60 TL ile 80 TL arasında değişiyor.

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir