Norveç Orman Kedisi Özellikleri Nelerdir?
Norveç Orman Kedisi Özellikleri Nelerdir?

Norveç orman kedisi insanların beslemek için tercih ettikleri kedi türlerinden birisidir. Kedilerin sahip oldukları görünüm ve bakım kolaylığı beslemek için tercih edilmesinde en önemli etkenlerdir.

İlk defa Norveç orman kedisi beslemeyi düşünen kişilerin ise Norveç orman kedisi özellikleri nelerdir? Bilmeleri gerekir. Bu sayede kedilerin bakımında herhangi bir sorun yaşanmaz.

Norveç Orman Kedisi Özellikleri Nelerdir?

Norveç orman kedisi isminden de anlaşılacağı gibi kökeni Norveç’e dayanan bir kedi ırkıdır. Bu kediler Norsk Skoghatt ismiyle de anılırlar. Bu kediler ilk ortaya çıktıklarında avcılık özelliklerinin gelişmiş olması nedeniyle fare avcısı olarak kullanılmışlardır.

Vikingler dönemine gelindiğinde ise Norveç orman kedileri dünyaya yayılmışlardır. Bu ırk 20.yy’ın ilk döneminde tükenme tehlikesi yaşamış ancak yapılan üretimler sayesinde varlık sürdürmeleri sağlanmıştır.

Norveç Orman Kedisi Fiziksel Özellikleri

Norveç orman kedilerinin fiziksel özellikleri insanların araştırdıkları konular arasında yer alır. Çünkü kişiler kedileri birbirinden ayırt etmek isterler.

Norveç kedilerinin fiziksel özellikleri şunlardır;

  • Norveç orman kedileri sık ve uzun tüylere sahiplerdir.
  • Tüy yapıları sayesinde soğuk havalara karşı dayanıklıdırlar.
  • Norveç orman kedileri yazın uzun tüylerini dökerek kısa tüylü olurlar.
  • Kedilerin kafaları üçgen yapılıdır ve gözleri bademdir.
  • Kedilerin kulakları ise vahşi hayvanların kulaklarını andırır.
  • Norveç orman kedileri 5-9 kilo aralığında olurlar. Bu kilo dişi kedilerde daha düşüktür.
  • Norveç orman kedilerinin kuyrukları uzundur.
  • Kediler 15 yıla kadar yaşam sürebilirler.

Norveç orman kedilerinin bu özellikleri yanı sıra tüy renkleri de merak edilir. Ancak bu kedilerde tüy rengi çok fazladır ve hemen renkte Norveç orman kedisi bulmaları mümkündür.

Norveç Orman Kedisi Özellikleri Nelerdir?
Norveç Orman Kedisi Özellikleri Nelerdir?

Norveç Orman Kedisi Karakter Özellikleri

Norveç orman kedilerinin fiziksel özellikleri yanı sıra karakter özelliklerinin de bilinmesi gerekir. Bu sayede bakım konusunda kişiler zorluk yaşamazlar. Bu kediler insancıl bir kişiliğe sahiptirler. Aynı zamanda görünüm itibariyle tatlıdırlar.

İnsanların kucaklarında olmaktan mutluluk duyan bu kediler miyavlamaktan fazla hoşlanmazlar. Bu nedenle sessiz kedi arayanların seçebilecekleri türler arasında yer alırlar. İnsanlarla yan yana durmaktan hoşlanan kedilerin çocuklarla ilişkisi de iyidir.

Norveç orman kedileri farklı hayvan türleriyle de geçinebilirler.

Keşfetme ve merak duygusu gelişmiş olan bu kediler dışarı çıkmak isterler. Bu nedenle belirli aralıklarla dışarıda dolaştırılmaları gerekir. Ayrıca bu kediler sahiplerinin etrafında dolanmaktan zevk alırlar.

Norveç Orman Kedisi Beslenme Ve Bakım Özellikleri

Antik kedi ırklarından olan Norveç orman kedilerinin beslenme ve bakım özellikleri kişileri zorlayıcı değildir. Beslenme için kaliteli mamaların kedinin sağlık durumuna göre tercih edilmesi ve düzenli beslenmeleri gerekir.

Bakım konusu ise kişiler için çok fazla zorlayıcı değildir. Zorluk yaşanabilecek konu tüylerin bakımıdır. Çünkü bu kediler uzun ve sık tüylüdürler. Bu nedenle de tüy dökme sorunları görülür. Tüy dökümünün sorun oluşturmaması için kedilerin tüylerinin düzenli olarak taranması gerekir.

Bunun yanı sıra bu ırktaki kedilerin kulak bakımlarına dikkat edilmesi önemlidir. Irkın meraklı yapısının olması ev içinde veya dışarıda farklı yerlere girmelerine neden olur. Bu nedenle kulaklarına yabancı cisimler kaçabilir. Bunun için kişilerin kulak kontrol ve temizliğini sık sık yapmaları gerekir.

Norveç Orman Kedisi Özellikleri Nelerdir?
Norveç Orman Kedisi Özellikleri Nelerdir?

Norveç Orman Kedisi Sağlık Özellikleri

Norveç orman kedileri sağlıklı olan kedi türlerinden birisidirler. Özellikle doğaları gereği soğuk hava şartlarına dayanıklılık gösterirler ve soğuk kaynaklı rahatsızlıklar yaşamazlar.

Bu kedilerin aşılarının zamanında yaptırılması virüs kaynaklı rahatsızlıklara yakalanmalarını engeller.

Bunun dışında düzenli beslenmeleri ve bakımlarının doğru olması yaşam sürelerinin uzamasını sağlar. Özellikle kaliteli mamalarla beslenmeleri ve kilo sorunu yaşamamaları için diyet uygulamaları yaşam süresinin uzun olmasına yardımcı olur.

Genel olarak Norveç Orman Kedisi Özellikleri Nelerdir? sorusu bu şekilde cevaplanmaktadır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir