Siber Saldırılar Nedir
Siber Saldırılar Nedir

Günümüz gereği teknolojik aletleri çok fazla kullanıyor ve bazı teknolojik tehlikeler ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu tehlikelerden bazıları siber tehditler ve saldırılardır.

Hepimizin bilmesi gereken bu Siber saldırılar nedir, neden yapılır gibi soruları detayları ile inceleyeceğiz.

Siber Saldırılar Nedir ?

Siber Saldırılar : Sosyal ağları kötü amaçlar için kullanan hacker adı verilen kişiler tarafından gerçekleştirilen bir tehlikedir

Siber saldırılar kişileri, kurumları hatta devletleri bile zor durumda bırakabilir. Bilgisayar korsanları zararlı kodlar kullanarak başka kişilerin özel bilgilerine erişir.

Bu bilgileri zarar vermek amacıyla kullanır ve planlı şekilde hareket eder. Çaldığı bilgileri kötü amaçla kullandığı taktirde siber bir saldırı gerçekleşmiş oluyor. Ayrıca çalınan bilgiler şantaj amaçlı da kullanılabiliyor.

Siber Saldırılar Neden Yapılıyor?

Maruz kalınan siber saldırıların yapılmasının çok sayıda nedeni vardır. Bu saldırılar bilgi toplama ve tarama için yapılabiliyor.

Ayrıca siber saldırı ile ele geçirilen bilgiler istismar ve şantaj amacıyla da kullanılabiliyor. Devletlere yapılan saldırılar genellikle politik saldırılar oluyor.

Ülkenin güvenlik açığını bulmak ve ekonomiyi etkilemek amacıyla bu saldırılar gerçekleşiyor. Askeri alanda ise siber casusluk için siber saldırılara başvuruluyor.

Kullanılan sistemlerin güvenli olması siber saldırı riskine karşı gerekli bir unsurdur. Ayrıca bu saldırılar dolandırıcılık ve ajanlık amaçları ile de sıkça kullanılıyor.

Siber Saldırılar Nedir
Siber Saldırılar Nedir

Siber Saldırıların Zararları Nelerdir?

Siber saldırı ve tehditler kuruma, kişiye ve devlete büyük oranda zarar verir. Peki nasıl zarar verir?

Siber Saldırıların Zararları şunlardır:

  • Güvenlik duvarını aşarak özel bilgilere erişebilir.
  • Finansal verilere ve muhasebe kayıtlarına erişerek maddi birikimlere el koyabilir.
  • Bilgilere sızarak ortam dinlemesi ve görüntü kayıt gibi işlemleri yapabilir.
  • Ele geçirilen bilgiler ile kurumlara şantaj yapabilir.
  • Şirketlerden çaldığı bilgiler ve teklifleri rakip firmalar ile paylaşabilir.
  • Kurum itibarına zarar verebilir.
  • Kolay şekilde verilere virüs bulaştırabilir ve hizmet dışı kalmanızı sağlayabilir.
  • Banka bilgilerine ve kart şifrelerine erişerek sizleri dolandırabilir.
  • Devletlerin ekonomik, politik bilgilerini çalarak devletlere saldırabilir.
  • Madencilik gibi sektörlerde kötü amaçlı kullanılabilir.

Siber saldırılar çok tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Bu yüzden siber güvenlik önlemlerinin alınması gerekir. Zayıf bir güvenlik sistemi sizi maddi, manevi ve ekonomik açıdan büyük zararlara uğratır.

Siber Saldırılardan Korunma Yolları Nelerdir?

Bu tür saldırılardan korunmak zordur. Fakat ufak önlemler ile bu tehlikeye karşı bazı yöntemler uygulanabilir. Öncelikli kullanılan teknolojik alete zor bir şifre koymak gerekir. Kolay şifreleri kırmak ve bilgilere erişmek çok kolaydır.

Bu yüzden şifrelerde çok sayıda karakter kullanılması gerekir. Ayrıca konulan şifre her ay düzenli şekilde değiştirilmelidir. Bu sayede bilgiler daha güvende olacaktır. Bilgisayar ön belleğinde bilgiler uzun zaman saklanır.

Saklanan bilgilerin ele geçmemesi için ön belleği temizlemek gerekir. Ayrıca farklı ve güvenilir olmayan ağlara bağlanmak bilgilerin çalışmasına neden olabilir. Bu yüzden ücretsiz wi-fi kullanımına dikkat etmek gerekiyor.

Bilgisayar korsanları bilinen siteleri kopyalayarak gerçek site izlenimi verebiliyor. Gerçek site sanılıp girildiği taktirde siber saldırı ile karşı karşıya kalınıyor.

Bu yüzden internet sitelerinin URL kısımlarını dikkatli okumak ve kontrol etmek gerekir. Bunlar küçük çaplı korunma önlemleridir. Devletler siber saldırılara karşı daha yüksek güvenlik önlemleri alıyor ve uyguluyor.

Siber Saldırılar nedir
Siber Saldırılar nedir

Siber Saldırı Çeşitleri

Siber saldırılar nedir öğrendiğimize göre, Siber saldırı çeşitlerini inceleyelim.

Bu tür saldırılar genellikle virüsler, solucanlar gibi kötü yazılımlar ile yapılıyor. Kötü yazılımlar ile yapılan türe malware adı veriliyor.

Kişilere e posta gönderilerek bilgileri çalmayı hedefleyen saldırılar ise phishing yöntemi olarak biliniyor.

Belirli ağları taklit ederek kişileri tuzağa çekmek için kullanılan başka bir siber saldırı çeşidi ise Man İn The Middle olarak adlandırılır.

Siber Saldırılar Canlı Olarak Nasıl İzlenebilir ?

Siber saldırıları canlı olarak bir çok platform üzerinden izlenebilir. Bu platformlar üzerinden anlık olarak kaynak ülkeden hedef ülkeye yapılan saldırılar, saldırıların türleri ve yoğunluğu gözlemlenebilir.

Siber Saldırıları canlı olarak -> Kaspersky yada -> Parsecuremap üzerinden izleyebilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir