Pamuk Polyester Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir?
Pamuk Polyester Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Yazın ve kışın doğru kıyafet ve kumaş seçimi yapmak gerekir. Çok sayıda kumaş çeşidi bulunur.

Son zamanlarda pamuk polyester kumaşlar çok merak ediliyor. Peki, pamuk polyester kumaş nedir? özellikleri, avantaj ve dezavantajları nelerdir? Bir göz atalım.

Pamuk Polyester Kumaş Nedir?

Pamuk polyester kumaş; esnek ve ince bir yapıya sahip, aşınmaya dayanıklı olan bir kumaş türüdür. Bu kumaşlar diğer kumaşlar ile birlikte kullanılır.

Çoğu tekstil ürünü pamuk ve polyester karışımı sonucu meydana gelir. Sentetik kumaşlardır. İçerisinde hammadde olarak pamuk ve polyester kullanılır.

Pamuk Polyester Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir?
Pamuk Polyester Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Pamuk Polyester Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Pamuk polyester kumaşlar gündüz ve gece elbiselerden çok sık kullanılır. Tercih edilen bir kumaş olmasını sağlayan bazı özellikleri vardır.

Pamuk polyester kumaşın özellikleri şunlardır:

 • Esnek bir dokuya sahiptir.
 • Parlak ve hafif bir kumaştır.
 • Kumaş su tutmaz. Bu yüzden yağmurluk gibi tekstil ürünlerinde kullanılır.
 • Kolay yıkanır.
 • Kırışma yapmadığı için ütülemeye gerek kalmaz.
 • Dayanıklı ve çok uzun ömürlü bir kumaş türüdür.
 • İçerisinde kullanılan pamuk kumaşın daha yumuşak olmasını sağlar. Pürüzsüz bir görünümü vardır.
 • Lekelenme veya küflenme gibi olumsuz sonuçlar doğurmaz.
 • Pamuk ve polyester karışımından elde edilir.
 • Gündüz ve gece kullanım için uygundur.
 • Kıyafet izi yapmaz.
 • Kaliteli ve uygun fiyatlı bir kumaştır.

Sahip olduğu özellikler ve ayrıcalıklar kumaşların tercih edilme oranını etkiler. Bu tür kumaşlar oldukça ünlü kumaşlardır. Çok farklı sektörlerde farklı amaçlar ile kullanılır.

Pamuk Polyester Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir?
Pamuk Polyester Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Pamuk Polyester Kumaşların Avantajları Nelerdir?

Bu tür kumaşlarda çeşitlilik oranı fazladır. Bin bir farklı renkte ve modelde kumaş bulmak mümkündür.

En büyük avantajlarından biri kullanım kolaylığı sağlamasıdır. Kumaş içinde rahat hareket edilir. Bu yüzden pişik gibi sorunlara neden olmaz.

Ayrıca kumaşın bakımı ve temizliği çok pratiktir. Diğer kumaşlar çok fazla kırışır. Pamuk polyester kumaşlarda bu durum tam tersidir. Kırışma ihtimali azdır.

Bundan dolayı ütüye gerek duyulmaz. Ütü yapmadan rahatça kullanıldığı için acele durumlarda oldukça işinize yarar. Avantajları oldukça fazladır. Fakat bazı dezavantajları da görmezden gelmemek gerekir.

Pamuk Polyester Kumaş Dezavantajları Nelerdir?

Polyester kumaşların en büyük dezavantajı kumaşın hava geçirmeyişidir. Hava geçirmeyen kumaşlar kişinin terlemesine neden olur. Terleten kumaşları yazın tercih etmek doğru değildir. Yazın daha doğal içerikli kumaşların tercih edilmesi gerekir.

Organik ve doğal pamuktan üretilen sentetik olmayan kumaşlar yaz için uygundur. Aynı zamanda bu kumaşlarda elektriklenme çok sık görülür. Statik elektrik sizi psikolojik olarak yorar ve hareketlerinizi kısıtlar.

Ten ile uyumlu olmayan kumaşlar alerjik reaksiyonlara neden olur. Cilt bariyerinde kırmızı noktalara ve kaşıntıya neden olur.

Pamuk Polyester Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir?
Pamuk Polyester Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Pamuk Polyester Kumaş Nasıl Temizlenir?

Temizleme ve yıkama esnasında dikkatli olmak gerekir. Genellikle dayanıklı kumaşlardır. Fakat yüksek ısıda yıkanması tavsiye edilmez. Yüksek ısı kumaşın zarar görmesine ve çekmesine neden olur. Çamaşır makinasının ayarını düşük tutun.

Yıkanan kumaşları hemen makinadan çıkarmayın. Bir süre makinanın içinde bekletin. Kolay kolay kir ve leke tutmadığı için yıkanması kolaydır. Elde yıkama veya makinada yıkama güvenli temizleme yöntemleridir.

Pamuk Polyester Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Tekstil ürünlerinin büyük bir çoğunluğunu pamuk polyester kumaşlar oluşturur. Giyilen elbise, pantolon, bluz, gecelik, yağmurluk gibi çok sayıda giyside bu kumaşlar kullanılır.

Gece elbiselerinin büyük bir çoğunluğunda bu kumaşlar tercih edilir. Parlak ve esnek olması dolayısıyla gece çok hoş bir görüntü oluşturur.

Evdeki çoğu eşyada da bu kumaşlara rastlamak mümkündür. Örneğin perdeler, koltuk örtüleri, masa örtüleri, nevresim ve yastık kılıflarının çoğu pamuk polyester karışımıdır. Pet şişelerin dış kısmında bile polyester kullanılır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir