Güneş Yanığı İçin Maske Önerileri
Güneş Yanığı İçin Maske Önerileri

Bütün yılın yorgunluğunu atmak için yaz sezonunu bekleyen insanların deniz keyfi sonunda istenmeyen leke veya yanıklar vücut ve yüz bölgelerinde yer edinebiliyor.

Sadece deniz sezonu değil günlük hayatta güneşin altında gerektiğinden fazla bulunmak sağlığı etkiliyor ciltte ve vücutta yanık bırakıyor. Bu sorun birçok insan için kâbus olabiliyor.

Güneş yanıklarını geçirmek için tonla para harcamaya son. Uygun fiyatla evde kendi maskenizi hazırlamak mümkün. Peki, istenmeyen güneş yanığı lekeleri neden olur?

Yanıklar için hangi maskeler önerilir? Özellikle organik ve bitkisel ürünler tercih edilirken bu maskeler nasıl hazırlanır? Güneş yanığı için maske önerileri nelerdir gelin bu soruları cevaplayalım.

Güneş Yanığı Neden Olur?

Güneş yanığı olarak bildiğimiz rahatsızlık derinin gerektiğinden fazlaca güneşe maruz kalması sonucu oluşur. Özellikle tatil keyfi için tercih edilen sahil kenarları bronzlaşmak için en ideal yerdir.

Bronzlaşmak için güneşin altında kalan insanlarda güneşlenme sonrası kızarıklık veya ağrı gibi etkiler 2-3 saat sonra başlar. Deride gözlemlenen yanık 24 saat içinde kendini belli eder ve güneş yanığı olarak adlandırılır.

Bu güneş yanığından şikâyet edenler için evde yapılabilecek maske önerileri mevcuttur. Peki, güneş yanığı için maske önerileri nelerdir ve ne kadar sıklıkla kullanılmalıdır?

Güneş Yanığı İçin Maske Önerileri
Güneş Yanığı İçin Maske Önerileri

Güneş Yanığına İyi Gelen Maske Önerileri Nelerdir?

Yaz aylarının gelmesi ile birçok kişide güneş yanığı sorunu tekrardan gündeme gelir. Bunun için gereğinden fazla para verip maske almaya son verin.

Artık evde kendi yapacağınız maske tarifleri ile güneş yanığı sorununa çözüm bulabilirsiniz. Organik ve doğal tariflerle gerçekleştirilen bu maskeler düzenli olarak yapıldığında istediğiniz sonucu size verecektir.

Güneş yanığı için maske önerileri şöyledir;

  • Salatalık Maskesi
  • Bal Maskesi
  • Yoğurt Maskesi
  • Muz Maskesi
  • Avokado Maskesi
  • Limon Suyu Maskesi
  • Maydanoz Maskesi

Salatalık Maskesi

Salatalık maskesi daha çok ciltte sıvı kaybına maruz kalındığında kuru ciltlerin tercih ettiği bir maskedir.

Maske içerisinde birer kaşık olacak şekilde yulaf unu ve yoğurt, yarım tatlı kaşığı bal ve rendelenmiş salata bulunur. Uygulama şekli bol miktarda yüze yedirilip yarım saat kadar sonra durulama işlemi gerçekleştirilir.

Bal Maskesi

Tüm cilt tiplerine uygun bir maskedir. Hâkî olan bal tüm yüze sürülür, 5-10 dakika kadar sonra ilk önce ılık sonrasında soğuk su ile durulanır.

Yoğurt Maskesi

Yoğurt maskesi halk arasında en çok bilinen ve tercih edilen bir yöntemdir. Bir kâse yoğurdu yüzünüze sürüp, 5-10 dakika sonra durulayın. Bu yöntem oldukça etkili ve rahatlatıcı yönüyle bilinir.

Muz Maskesi

Öncelikle muzu ezip püre haline getirin. Yüzünüze uygulayıp, yaklaşık 10 dakika kadar sonra ılık su ile durulayın. Yanık lekesi dışında muz maskesi cildinize canlılık ve pürüzsüzlük katacaktır.

Avokado Maskesi

İkiye böldüğünüz bir avokadonun yarısını ezerek püre haline getirin. Püre haline gelen avokadonun üzerine az miktarda bal ekleyerek karıştırın. Yüzünüze uyguladığınız karışımı 10-15 dakika kadar sonra bol su ile durulayabilirsiniz.

Limon Suyu Maskesi

Bir limonu ikiye bölün. Yarısını suyun içine sıkarak bir tane yumurta akını çıkararak ikisini karıştırın. Yüzünüze ince bir tabaka olacak şekilde sürün. Bu maskeyi hemen yıkamanıza gerek yoktur.

Bir gece yüzünüzde bekletebilirsiniz. Yüzünüzde kuruyan maske sert bir tabaka haline gelecektir. Bu aşamada ılık su ile durulayın. Aynı zamanda limonun cilt güzelliği için birçok faydası da bulunur.

Maydanoz Maskesi

Yarım demet olacak şekilde maydanozu blenderden geçirin. İçerisine bir kaşık yoğurt ve bir tatlı kaşığı limon suyu ekleyin. Maskeyi yanık bölgeye sürdükten sonra 40 dakika kadar bekletip ılık su ile yıkayın.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir