Evde Köpek Beslemek Günah mı?
Evde Köpek Beslemek Günah mı?

Köpek gerek evcilliği gerek sıcakkanlılığı gerekse bazı özel kabiliyetleri sebebiyle insanoğlunun en çok yararlandığı hayvanlar arasındadır. Peki dinimize göre evde köpek beslemek günah mı? Değil midir? Ele alalım.

İslam Dininde Köpek Beslemenin Yeri

Köpek geçmişten günümüze yararlanılan en önemli hayvandır.

Geçmişte ve günümüzde köpek şu alanlarda kullanılmıştır;

  • Avcılık,
  • Hayvan sürülerini korumada,
  • Yük taşımada,
  • Kızak Çekmede,
  • Arama köpekleri olarak kullanma,
  • Narkotik köpekleri olarak kullanma,

Gibi sıralanabilir. Köpekler bu alanlarda yetiştirilip bakılmıştır. Gelelim evde köpek beslemek günah mı? sorusuna.

Evde Köpek Beslemek Günah mı?
Evde Köpek Beslemek Günah mı?

Evde Köpek Beslemek Günah mı?

Nitekim insanoğlunun her anlamda yardımına koşan köpeklerimizin dinimize göre evde beslenmesi günahtır. Çünkü köpek nefesinin evin eşiğinden içeriye girdiği andan itibaren meleklerin evi terk edeceği alimlere göre belirtilmiştir.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav) köpeğin yemek yediği kabı ya toprakla ya da su ile yedi kez yıkayın diye buyurduğu bilinmektedir. Köpeğin artığı, salyası, nefesi ve tüyleri dinimizce günahtır. Bazı alimler köpeğin evde değil bahçede beslenmesi gerektiğini söylemişlerdir.

Köpeğin tüylerini ve salyasının insanların sağlığına zarar vermesi sebebi ile köpeğin evde beslenmesini dinimiz haram kılmıştır. Ama dinimizde yedi uyuyanlarla beraber “Kıtmir” adlı köpeğin cennet ile müjdelendiği bilinmektedir.

Dinimiz de evde köpek beslemek haram olsa dahi bu sevimli dostlarımızı başıboş bırakmamak gerekmektedir. Evimizin bahçesinde, ağılımızda ve hayvan barınaklarında bakmak caizdir.

Hanefilere Göre Evde Köpek Beslemenin Yeri

Hanefi dininde Şafiilere göre köpeğin değdiği yeri kesip atmak gibi bir emir yoktur. Ancak köpeğin salyasının değdiği yerin nefesinin değdiği yerin yediği kabın pis ve mekruh olduğu bilinmektedir. Bu nedenle namaz kılarken evin temiz olması gerekmektedir.

Bu sebepten dolayı evde köpek beslemek günah mı? Sorusuna cevap olarak; Evet evde köpek beslemek hanefi mezhebine göre de günahtır.

Evde Köpek Beslemek Günah mı?
Evde Köpek Beslemek Günah mı?

Köpeklerin ev içerisinde ihtiyaç yokken süs köpeği olarak bakılması caiz görülmemiştir. Köpek alım satımında elde edilen paradan yararlanmak caiz görülür.

İslam dini doğayı ve hayvanları tüm canlılara karşı sevgi ve merhametle korumayı emretmiştir. Hayvanların öldürülmesini yasaklamış ancak insan sağlığına ve temizliğe önem vermiştir.

Şafiilere Göre Evde Köpek Beslemenin Yeri

Müslümanların Şafii mezhebine göre köpeğin eteğine ya da üzerinde ki herhangi bir şeye değse bile abdesti bozar. Şafii mezhebine göre köpeğin değdiği yeri dahi kesip atmaları gerekmektedir. Şafii mezhebine mensup olan kişiler için evde köpek beslemek günahtır.

Köpeklerin bulunduğu yerde namaz kılınmadığı için dinimizde bunu yasaklamıştır. Köpeğin salyasının bulaştığı yerin temizlenmesi konusunda hadislerde belirtilmiştir. Peygamber efendimiz köpek olan yere meleklerin girmeyeceğini köpeğin nefesinin kötü kokması konusunda uyarmış meleklerin rahatsız olduğunu belirtmiştir.

Peygamber efendimiz ayakkabısını kuyuya sokup o sayede su çıkarıp susuzluktan ölmekte olan bir köpeğe su veren kişiye cennetliktir diyor.

Ama sonuç olarak evin dışında köpek bakmak her ne kadar günah olmasa da evin içinde köpek bakmak günahtır.

Evde Köpek Beslemek Günah mı?
Evde Köpek Beslemek Günah mı?

Evde Köpek Beslemenin Sonuçları

Evde köpek beslemek görülüyor ki Peygamber efendimizin hadisleri ile haramdır ve günahtır. Fakat ev dışında köpek ve herhangi bir hayvanı korumak, bakmak ve sahiplenmek bir o kadar da sevaptır.

Bu nedenden dolayı sonuç olarak evde köpek beslersek hem dini vecibelerimizi yerine getirmekte zorlanırız hem sağlık açısından olumsuz yönden etkileniriz. Zaten islam dini insan sağlığına zararlı olan her şeyi haram kılmıştır.

Peygamber Efendimiz ile Cebrail as ile geçen bir vecibede Cebrail as köpeğin suretinin dahi olduğu eve meleklerin girmeyeceğini buyurmuştur. Bu sebepten dolayı evde köpek beslemek günahtır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir