Cilt Bakımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar!
Cilt Bakımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı geçmişten günümüze kadınlar için oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkmıştır.

Öyle ki eski tarihlerden beri kadınlar güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için pek çok şey yapmışlardır. Ancak bu yapılan bakımların bazıları bize doğru gibi görünse de cildimiz üzerinde pek çok soruna neden olmaktadır.

Bu Cilt Bakımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Cilt temizliği için sadece su kullanmak
  • Yazın ve kışın cilt için aynı bakımı uygulamak
  • Nemlendiriciyi bol bol sürmek
  • Cilt bakım ürünlerini sürekli değiştirmek
  • Sadece yazın güneş kremi kullanmak
  • Yüz ve göz için aynı cilt bakım ürününün kullanımı

Bu gibi uygulamalar yıllardır doğru olarak bilinse bile cildimiz için olumsuz özellikler yarattığından aslından yapmamamız gereken uygulamalar olarak bilinmelidir.

Cilt Bakımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
Cilt Bakımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Temizliği İçin Yalnızca Su Yeterli Mi?

Bazılarımız temiz bir cilde sahip olmanın yolunun yüze hiçbir şey uygulamadan yalnızca su ile yıkayarak temizlemek olduğunu düşünür. Suyun temizlikte rolü oldukça büyük olsa bile tek başına yeterli olarak düşünülmesi yanlış olacaktır.

Ciltteki asit seviyesinin normalleşmesi açısında temizledikten sonra tonik uygulaması da gerekli olacaktır.

Yazın ve Kışın Aynı Cilt Bakımını Uygulamak

Cildimiz bazen yazın ve kışın farklı cilt bakımlarına gereksinim duyarlar. Bu durum cildin tipi ve hassaslığı ile ilgili olup dikkat edilmesi gereken bir husus olarak karşımıza çıkar.

Cilt Bakımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar!
Cilt Bakımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Örnek vermek gerekirse; karma bir cilt tipine sahipseniz eğer kış aylarında cildiniz kuru bir yapı sergilerken yaza doğru ise yağlanma olasılığı görülebilir. Bu durumda mevsimlere dikkat edilerek cilt bakımını uygulamak çok daha doğru bir seçenek olacaktır.

Nemlendiriciyi Bol Bol Sürmek

Cilt bakımı ile ilgili doğru olarak bildiğimiz yanlışlardan birisi de cildimize bol bol nemlendirici sürmek olarak karşımıza çıkar. Ne kadar bol sürersek cildimizin o kadar fazla nemleneceğini düşünürüz ancak bu yanlış bir düşünce olur.

Çünkü cildimiz sadece ihtiyaç duyduğu kadarını alacaktır ve biz geri kalanı boşu boşuna kullanmış oluruz. Bu durumda sadece cildimizin ihtiyacı kadar olan miktarı kullanmak bizim için çok daha doğru olacaktır.

Cilt Bakım Ürünlerini Sürekli Değiştirmek

Cilt bakım ürünlerinin etkisini görmedikçe değiştirmek isteriz. Ancak bu da yanlış bir uygulama olarak bilinir.

Çünkü cilt bakım ürünlerini ne kadar düzenli ve uzun süreli kullanırsan cildin için en iyi etkiyi görmen mümkün olur. Bu durumda sürekli değiştirdiğin takdirde hiçbir etkisini göremezsin ve bu cildin için zararlı olabilir.

Cilt Bakımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
Cilt Bakımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Sadece Yazın Güneş Kremi Kullanmak

Çoğumuz güneş kremlerinin yalnızca yazın kullanılması gerektiğini düşünürüz. Ancak bu düşüncenin aksine güneş kremleri yaz mevsimi dışında da kullanılması gereken önemli bir ürün olarak karşımıza çıkar.

Bunun sebebi güneşin yalnızca yaz aylarında değil tüm mevsimlerde cildimize zarar verebileceği şeklinde görülebilir. Örnek vermek gerekirse havanın bulutlu olduğu zamanlarda bile güneş ışınları her an cildimize zarar verebilir.

Bu sebeple güneş ışınlarının cildimize zarar verebileceği her durum içi güneş kremine ihtiyacımız bulunur. Aksi takdirde güneş ışınları cildimize zarar vererek lekelenme yapabilir ya da var olan lekelerde artış meydana gelmesine sebebiyet verebilir.

Güneş kreminin kullanımının mevsimler baz alınarak yapılması yanlış bir kullanım şekli olacaktır.

Yüz ve Göz İçin Aynı Cilt Bakım Ürününün Kullanımı

Doğru bilinen yanlışlardan bir diğeri de yüzümüzü temizlerken aynı ürün ile gözlerimizi de temizlememiz olarak karşımıza çıkar.

Gözlerimiz hassas olduğundan dolayı bu uygulama zararlı olabilir. Bu sebeple iki farklı bölge için en uygun bakım ürünlerinin tercih edilmesi çok daha doğru olacaktır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir