Makyaj Nasıl Yapılır
Makyaj Nasıl Yapılır

Makyaj yapmadan önce; Günlük, abiye veya plaj makyajı fark etmeksizin, doğru görünümü yakalamak için doğru sıralamayı takip etmek gereklidir. Bu sebeple doğru sıralamayı ve makyajın aşamalarını, makyaj nasıl yapılır diye merak edenler için derledik.

Makyaja Başlarken

Cilt tipine uygun rutin nemlendirme yapılıyorsa makyajın ilk aşaması makyaj bazıdır. Kullanılan malzemelerin ciltte yaratması istenilen etkiye göre baz seçimi yapmak önemlidir.

Yağlı veya karma cilt yapısında ten makyajının kusursuzluğu, yağ dengesini stabil tutabilen makyaj bazından geçer. Eğer gözenek iriliği kapatılmak isteniyorsa, gözenek sıkılaştırıcı nemlendiriciler ve makyaj bazları tercih edilmelidir.

Yaz aylarında popülerleşen ıslak ten makyajı için ise aydınlatıcı ve ışıltılı makyaj bazı kullanılmalıdır. Elmacık kemiklerine, makyaj süngeri ile yoğun uygulama yapıldıktan sonra süngerde kalan bazı cilde yedirmek istenilen görünümü verecektir.

Adım adım Makyaj Nasıl Yapılır , haydi başlayalım.

Kaş Makyajı

Silik bir kaş yapısı için kaş kalemi kullanmak göz makyajını ön plana çıkarır ve tamalar. Ten ve saç rengine göre kaş kalemi seçilmelidir, kaşların ön planda olmasına izin verilmemelidir. Kaş kuyruğunun hemen altına ince çizgi şeklinde çekilen bir aydınlatıcı far kaşların daha kavisli görünmesine yardımcı olur.

Makyaj Nasıl Yapılır
Makyaj Nasıl Yapılır

Göz Makyajı

Hafif ya da koyu göz makyajı fark etmeksizin ten makyajından önce yapılmalıdır çünkü uygulanan ürünler göz çevresine toz zerrecikleri şeklinde dağılabilir bu da ten makyajında bozulmalara sebep olur.

Göz makyajına far ile başlanır. Makyaj çantasında karıştırma fırçası bulundurulması, göz kapağına uygulanan renklerin geçişlerini doğallaştırır. Göz makyajında göz pınarlarına uygulanan aydınlatıcı far daha ışıltılı bir görünüm yaratır. Göz pınarına nokta şeklinde uygulanan aydınlatıcı farı parmakla hafifçe göz kapağına ve göz altına yaydırılabilir.

Far uygulaması bittikten sonra eyeliner veya göz kalemine sıra gelir. Gözler olduğundan daha büyük gösterilmek isteniyorsa kuyruklu eyeliner veya göz kalemi uygulaması tercih edilmelidir ve göz içine beyaz kalem uygulanmalıdır.

Göz makyajında son aşama maskaradır. Göz makyajını tamamlamak, belirginleştirmek ve kirpikleri ortaya çıkarmak için kullanılması es geçilmemelidir. Uzun kirpiklere sadece kıvırıcı ve kirpik tellerini tarayıcı, ince ve kısa fırçalı bir maskara yeterli olur. Kısa ve açık renk kirpiklere uygulanması gereken maskara tipi ise extra koyu renkli ve kalın fırçalı olmalıdır. Göz makyajının solmaması ve daha uzun süre kalıcı olması için göz makyaj bazı kullanmakta önerilir.

Fondöten

Yaz aylarında veya günlük olarak daha çok BB, CC kremler revaçtadır ama fondöten de tam tekmil bir makyajın demirbaşıdır.

Fondöten seçerken yüze uygulama imkânı olmayan bir kadın el bileğinin iç kısmına uygulanarak renge karar verilmelidir, yüz rengine uygun olan renk en çok bu yöntemle yakalanır. Cilt tipine en uygun fondöten olduğundan emin olunmalıdır; aksi halde cildin yağlı görünmesine veya uygulanan ürünü cilt kabul etmediği için, ürün kabuklanabilir.

Fondöten, cilde ıslatılmış ve fazla suyu alınmış makyaj süngeri ile tampon vuruşlarla uygulanırsa, cilt tarafından çok daha kolay kabul edilir.

Kapatıcı

Sivilce, cilt lekeleri, gözaltı morlukları, lokal kızarıklıklar için olmazsa olmaz olan ürün kapatıcıdır. Fondötenden hemen sonra gelen aşamadır.

Bronzer

 Elmacık kemiklerinin üzerine doğru şekilde uygulanan bronzer ile daha yumuşak bir görünüm kazanılır.

Allık

 Cilt tonuna uygun olan bir allık; yüz hatlarını belirginleştirir ve daha canlı, sağlıklı ve pozitif bir görünüm sağlar.

Ruj Ve Dudak Kalemi

Rujun kalıcılığını dudak kalemi ile arttırmak mümkün. Rujdan önce uygulanan dudak kalemi ile daha dolgun bir dudak görünümü yakalanır.

Makyaj yaparken Kırmızı ruj tercih edenler için Kırmızı Ruj İle Nasıl Makyaj Yapılır?

Daha koyu renkler tercih edenler için ise Koyu Renk Ruj Kime Yakışır başlıklı içeriğe göz gezdirmesini tavsiye ederiz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir