Kuru Fırçalama Nedir?
Kuru Fırçalama Nedir?

En yeni vücut bakım trendleri arasında yer alan kuru fırçalama tekniği, son dönemlerde cilt bakımına özen gösterenlerin ilgi odağı oluyor.

Geçmişte de kullanılan bu teknik, vücut bakımında günlük bir rutin uygulaması olmalıdır. Kuru fırçalamanın yararları, kuru fırçalama nedir ne işe yarar gibi sorular hakkında sizlere detaylı bilgi verelim.

Kuru Fırçalama Yararları

Kuru fırçalama tekniğini uygularken vücudunuzu aşağıdan başlayarak yukarıya doğru tarıyorsunuz. At kılı fırçalarının ölü derileri ortadan kaldırma konusunda oldukça başarılı olduğu herkes tarafından biliniyor. 10 dakikalık bir süreçte tüm ölü derilerden arınarak daha zinde bir cilde kavuşabilirsiniz.

Kuru fırçalamanın yararları şunlardır;

  • Ölü deriyi atar
  • Vücudu pürüzsüzleştirir
  • Kan dolaşımını hızlandırır
  • Cildi onarır
  • Selülite iyi gelir

Tüm bunları kuru fırçalama tekniği ile başarabilirsiniz. Cildin zamanla deforme olması ve matlaşması, ölü derinin cildinizi kaplaması, kan dolaşımınızın yavaş çalışmasıdır. Kuru fırçalama tekniğinde daha hızlı bir kan dolaşımına sahip olabilirsiniz.

Kuru Fırçalama Tekniği Nasıl Yapılmalıdır?

Eller ve ayaklar iyi bir başlangıç noktası olabilir. Ayaklarınızdan yukarıya doğru yumuşak hareketlerle, yukarıya doğru tarar gibi fırçayı kullanmalısınız.

Gözenlerin temizlenmesi, ölü deriden kurtulmanız için bu yöntem oldukça başarılıdır. Vücudunuzda oluşan ölü derilerin pul görünümünde olması zamanla sizleri rahatsız edecektir.

zYaz aylarında deniz ve havuz sonrası bronzlaşan cildinizin kuruması, döküntü haline gelmesi bu rahatsız edici görüntüden bir an önce kurtulmanızı gerektiriyor. Haftada yapacağınız 3–4 kuru fırçalama tekniği ile tüm sorunlardan kurtulacaksınız.

Kuru Fırçalama ve Ek Bakımlar

Kuru fırçalama tek başına yeterli bir yöntem olmaz. Cildinizin ölü derileri atması sonucu nemlendirici kullanmanız, beslenmenize özen göstermeniz ve spor yapmanız oldukça önemlidir.

Bölgesel uygulamalarda tüm vücuda uygulama yapacaksanız 10 kez bölgede tekrar etmeniz gerekir. Cildinizin ölü deriden kurtulması ile daha hijyenik olacak ve güzel kokacaksınız. Vücut bakım yağlarıyla cildinizin yenilenmesine destek olabilirsiniz.

Nasıl Kuru Fırça Seçmeliyim?

Cildinizin alışması adına seçmeniz gereken at kılı fırçalar daha yumuşak özelliğe sahip olmalıdır. Zamanla diğer fırça türlerine geçiş yapabilirsiniz. Günlük yaşantınızda bazı bakım rutinleriniz vardır. Sabah uyanır uyanmaz yüzünüzü yıkamak, dişlerinizi düzenli olarak günde iki kez fırçalamak gibi birçok günlük bakım yapılması hijyen adına önemlidir.

Kuru fırçalama yöntemini de haftanın 5 günü dahi kolaylıkla yapabilirsiniz. Hava kirliliği, yorgunluk, makyaj ve birçok çevresel faktör nedeni ile cildinizde gözenekler tıkanır. Ölü deri oluşumunda bu kirlerin payı büyüktür. Alışkanlıklarınızı tamamen değiştirebilir ve sağlıklı bir yaşam içerisinde rutinleriniz arasına fırça kullanımını dâhil edebilirsiniz.

Kuru Fırçalama Nedir?
Kuru Fırçalama Nedir?

Kuru Fırçalama Yöntemi Cilde Zarar Verir Mi?

Cildinizi kadife gibi pürüzsüz hale getirecek olan fırçalama tekniği, kullandığınız birçok kese ya da lif türünden çok daha fazla işe yarar. Kuru fırçalama tekniğinde hem ölü derilere veda edilir hem de cildinize yumuşaklık katar. Bakım yağlarıyla açılan gözenekleriniz daha fazla nemi vücudunuza alır. Cildinizin hava alması sağlığınız ve güzelliğiniz adına önemlidir.

Kullanmak istediğin bölgeye en az 10 kez uygulama yaparak daha pürüzsüz bir vücuda kavuşabilirsiniz. Hafta içerisinde sürekli kuru fırçalama yapmanız halinde çok fazla deformasyon olmaması adına sert ya da fazla fırçalama yapmamalısınız. Kuru fırçalama yaparken özellikle spor sonrası kullanımınızı tavsiye ediyoruz.

Duş öncesi yapacağınız uygulamadan sonra vücudunuz oldukça arınmış olacak ve ılık duş sonrası kendinizi çok iyi hissedeceksiniz. Kuru fırçalamanın faydaları arasında yer alan kan dolaşımını hızlandırma etkisi ise sağlığınızı koruyabileceğiniz oldukça yararlı bir yöntemdir. Yumuşak ya da orta sertlikte at kılı fırçası bakımınıza yardımcı olacaktır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir