Kripto Paralar Neden Düşüyor?
Kripto Paralar Neden Düşüyor?

Yapılan araştırmalarda da kendileri gibi yatırım yapmış olan fakat doğru olmayan yorumlarla da karşılaşınca daha da panik yapmaya başlıyorlar. Yapılan bu araştırmalar ve son günlerde bitcoin ve kripto para piyasasında yaşanan düşüşler, yatırımcıların piyasadan çıkmasına varabilecek neticelere kadar gitmeye başladı.

Kripto para birimlerinde yaşanan düşüşler kripto paraya yatırım yapanların canına tak etmeye başladı. Kripto paraların neden düştüğünü merak eden yatırımcılar, internet ortamında kripto paralar neden düşüyor? Diye araştırmalar yapmaya başladı.

Kripto Para Piyasasında Neler Olmuştu?

Bitcoin’in bir süre önce dengede olan fiyatı neredeyse bir yıla yakın bir süredir devam ediyordu. Yatırımcılar bu denge fiyatının ne zaman değişeceğini yılsonu rekoruna doğru gideceğini herkes kendine sorarken, fiyat konusunda da beklentilerin yüksekliği dikkat çekmişti.

Bu süreçte piyasaya tek taraflı analistlerin girişi ile bir takım yatırımcıların yanlış yönlendirmeleri neticesinde ve bitcoin’in bir anda yükseleceği iddiaları art arda gelmeye başlamıştı.

Analistler ve Yorumcular Kaybettirdi

Yapılan analizler ve yorumlara güvenilmeyeceği ortaya çıkan tabloyla bir kez daha anlaşıldı. Gerek bitcoin gerekse kripto para piyasasında yaşanan düşüşler, kripto paralar neden düşüyor? sorusunu yatırımcısına sordurdu.

Kripto para yatırımcıları da analist ve yorumcuları bir tarafa bırakarak, kendi kararları ile hareket etmeleri gerektiğini gösterdi.

Kripto piyasasının uzunca bir zamandan beri beklediği büyük yükseliş beklentisi, şimdilerde tam tersine dönerek, analistlerin ve bireysel yatırım yorumcularının bir yere kadar doğruyu bilebileceğini gösterdi. Kripto para piyasasında yaşanan bu düşüş zamanlarında, kripto paranın yükseleceğini söyleyenlerden hiç ses çıkmaz oldu.

Kripto para piyasasında yükseliş ve düşüşlerin olması normal iken, analiz yapanlardan bazılarının kripto paraların fiyatlarının belli fiyatın altına düşmeyecek iddiaları yatırımcıların kripto paralardan vazgeçmemelerine ve sürekli olarak alım yapmalarına daha çok yatırım yapmaya yöneltmişti.

Analiz yapanlar ve yatırım yorumcuları tarafından yapılan bu yorumların üzerinden fazla zaman geçmeden, kripto para piyasasında hızlı ve sert düşüş yaşandı. Piyasa hacmi düşerken, piyasada bitcoin hakimiyeti de yüzde 54 oranına yükseldi.

Bitcoin Cash Hard Forku Kripto Para Piyasasında Etkili Oldu

Bitcoin cash fiyatının en fazla düşüş yaşayan ve en fazla düşen kripto para olarak güne başlaması, Bitcoin Cash hard forkunun yapılacak olması gibi nedenlerle satışlar yükselse de alımlar minimum seviyede kaldı.

Bitcoin cash fiyatının düşüşü, diğer kripto paraları da tetiklerken, büyük yatırımcıların uzun süre rol oynadığı kripto piyasasında büyük düşüşün günü olacağının sinyalini de verdi.

Bu ortamda spekülatörlerinde yorumları, kripto para piyasalarının en düşük seviyeye kadar düşmesine daha sonra da bir miktar yükselerek, bitcoin ve diğer kripto paraları yükselteceği beklentisi gerçekleşmeye başladı.

Kripto Paralar Neden Düşüyor?
Kripto Paralar Neden Düşüyor?

Dengelenme süreci satışların Artmasını Sağladı

Kripto piyasasına yatırım yapan yatırımcı, piyasada çıkan beklentilere uyarak, bugüne kadar yükseleceği öngörülen bitcoin’e tutunmaya devam etti. Zamanla bitcoin’in yerinde saymasından dolayı yatırımlarını satma yolunu tercih edip, kripto para piyasasındaki satışlarda en büyük rolü yatırımcılar oynadı.

Kripto Paralar Neden Düşüyor?

Kripto Paralar Neden Düşüyor sorusunu soranlar için, Kripto para piyasasında yaşanan bu düşüşün arkasında şu nedenler yatmaktadır.

  1. Büyük yatırımcıların satış yapmaları
  2. Alımların azalması
  3. Yılsonunda bitcoin yükselecek beklentilerinin sönmesi

Bu gibi nedenler kripto para piyasasında yaşanan düşüşlerin daha yüksek seviyelere tırmanmasına sebep oldu.

Spekülatörlerin Kripto Piyasasında Yaptıkları Spekülasyonlara İnanılmaya Başlandı

2020 yılı Eylül ayında 3 bin dolar bandında olan bitcoin’in 2021 yılında daha aşağı seviyelere düşmesi ve sonrasında 20 bin dolar seviyesini geçip geçmeyeceği merakı gibi konular, kripto para piyasalarındaki spekülatörlerin piyasada daha rahat, daha az harcamayla ve daha az uğraş yaparak kripto para piyasasında oynamalar yapmalarına yardımcı olabileceği gerçeği daha da inanılan bir konu haline geldi.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir