İPhone'da Bildirim Ayarları Nasıl Yapılır?
İPhone’da Bildirim Ayarları Nasıl Yapılır

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği üreticilerinden olan Apple tarafından piyasaya sürülen İPhone’lar da yaşanan en büyük sorun sürekli bildirim gelmesidir.

Çoğu İPhone kullanıcısını rahatsız eden bu durumdan birkaç kişiselleştirme hamlesiyle kurtulmak mümkündür. Tasarım ve teknik özellikleriyle en çok beğenilen ürünlerden olan İPhone bildirim ayarları nasıl yapılır? Konulu araştırmaların sürekli yapılması bu konuda kullanıcıların şikayetçi olduklarını gösterir.

Bildirim ayarları hem telefonun kendi özellikleri hem de uygulamalar üzerinden kolaylıkla düzenlenmesi ise kullanıcılar için avantajdır.

İPhone Bildirim Ayarlarını Düzenleme

Kullanıcılar İPhone üzerinde bildirimleri tek tek uygulamalar üzerinde kapatmalarının yanı sıra toplu olarak da kısıtlamaya gidebilirler. Tekli yönetim için ayarlar bölümünün içinde bildirimler sekmesine tıklayan kullanıcılar burada bulunan bildirim sitili alanında tüm uygulamalara ulaşabilirler.

Bildirim gelmesinden rahatsız oldukları uygulamaların üzerine tıklayan kullanıcılar bildirim seslerini ve diğer özellikleri istedikleri gibi ayarlayabilirler. Diğer seçenek olan toplu bildirim kısıtlamaları ise daha basit şekilde yapılır. Ayarlar sekmesinin içerisinde bulunan rahatsız etme butonuna tıklayan kullanıcılar ikinci bir işleme kadar hiçbir bildirimle karşılaşmazlar.

İPhone Bildirim Kapatma Hangi Uygulamalarda Yapılır?

Gelişmiş teknolojisi sayesinde kullanıcıların yanlarında kişisel asistan olarak taşıdıkları İPhone, günlük hayatta birçok kolaylık sağlar.

Bazı rahatsız edici özelliklerinde de düzenleme imkanı sunan İPhone de kullanıcılar aşağıda belirtilen uygulamalarda kısıtlamalar yapabilirler;

  • Tüm telefon uygulamaları,
  • Sosyal medya bildirimleri,
  • Güncel haberler,
  • İndirilen programlar

Kullanıcılara istenildiği zaman bildirimleri tekrar farklı bir konuma getirme şansı tanıyan İPhone ile kullanılmayan programları silmekte mümkündür.

İPhone İzin verilen Bildirimleri Düzenleme

Ayarlar bölümü içerisinde bulunan uygulamaların hemen hepsini özelleştirmenin mümkün olduğu İPhone da kullanıcılar aşağıdaki işlemleri gerçekleştirebilirler;

  • Uygulamaların görünme alanlarının belirlenmesi,
  • Bildirim başlığı stili,
  • Ses ayarı,
  • Bildirim işareti,
  • Gruplama yapma

Ayrıca kullanıcılar bildirime izin verdikleri uygulamaların her biri için ayrı ayrı ön izleme alanları hakkında düzenlemeler yapabilirler.

İPhone'da Bildirim Ayarları Nasıl Yapılır?
İPhone’da Bildirim Ayarları Nasıl Yapılır

İPhone Konum Bildirimlerini Düzenleme

İphone’larda kullanılan bazı uygulamaların bildirim gönderebilmeleri için telefonun konum bilgisine ulaşması gerekir. Bu hizmetten faydalanmak isteyen kullanıcılar işlemlerini ayarlar sekmesine tıkladıktan sonra gizlilik ve konum servisleri sıralamasını takip ederek tamamlayabilirler. Konum servisine ulaştıktan sonra aç butonuna tıklayanlar adres arama veya hatırlatma gibi imkanlardan bildirim yoluyla faydalanabilirler.

İPhone Kilitli Ekranda Bildirim Almak Mümkün Mü?

Telefonu kilitli durumdayken de gelişmelerden haberdar olmak isteyen kullanıcılar basit bir işlemle erişim izni verebilirler. Ayarla butonuna tıkladıktan sonra parola bölümüne gerekli bilgileri yazan kullanıcılar bildirim merkezinde kilitliyken erişime izin veri açarak işlemlerini sonlandırabilirler.

İPhone Bildirim Gruplamanın Avantajları

Tüm uygulamalardan alınan bildirimlerle İPhone kullanıcılarını anlık gelişmelerin tamamından haberdar eder. Çok fazla bildirim gelmesi bazen can sıkıcı olsa da bu durumu ufak bildirim düzenleme işlemleriyle sorun olmaktan çıkarmak mümkündür. Ayarlar bölümünden bildirimleri konularına göre gruplayan kullanıcılar bildirim sekmesini azaltarak aradıkları bilgilere daha kolay ulaşabilirler.

Ekranın üst kısmında bulunan grup bildirimlerinin üzerine tıklandığı zaman ise görüntü büyüyerek kolayca okunur hale gelecektir. Ayrıca bildirim gruplamada daha az göster veya daha fazla göster seçeneklerinin de olması kullanıcılara büyük kolaylık sağlamaktadır.

Bildirim Ayarları Tüm İPhone Modellerinde Aynı Mı?

Apple tarafından piyasaya seri halinde farklı modellerde sürülen İPhone’lar teknik açıdan birbirlerinden ayrılsalar da bildirim alanı aynı özelliklere sahiptir. Bu nedenle kullanıcılar anlaşılır bir tasarıma sahip olan bildirim alanında düzenlemelerini kendi kişisel zevk ve özelliklerine göre yapabilirler. Bildirim ayarlarıyla kullanıcılara pozitif bir ortam sunan İPhone ile tüm işlemler tek tıkla saniyeler içinde gerçekleşir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir