Motosikletle Kamp Yapmak
Motosikletle Kamp Yapmak

Kamp yapmak çoğu kişi için vazgeçilmez olan aktivitelerin içinde yer alıyor. Motosikletle Kamp Yapmak ise, yol tutkunlarının adeta bir buluşma noktası.

Ancak birleşen bu iki tutkunun elbette ki bazı zorlukları bulunuyor. Taşınacak olan çadırlar, matlar, uyku tulumları. Peki, motosikletle kamp yapmak için nelere dikkat etmek gerekiyor?

Motosikletle Kamp Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Motosiklet ile çıkılmış olan tatiller elbette çok keyiflidir. Hele bir de yolun sonunda planlanmış güzel bir kamp varsa alınan keyif katlanarak artıyor.

Böyle bir gezi planında, kamp ekipmanlarının motosiklete uygun seçilmesi gerekiyor. Bu seçim işleri pek çok detay ve malzemeyi içinde bulundurduğu için oldukça kafa karıştırıcı olabiliyor.

Öncelik olarak, motosikletin markası ya da modeli ne olursa olsun en hafif olanı ve en küçük boyuta sahip olanları seçmek gerekiyor. Diğer dikkat edilmesi gereken temel noktalar ise,

  • Motosikletle eşyaları taşımanın kolay yolu olan topcase kullanmak,
  • Kampın olmazsa olmazı çadırları bulundurmak,
  • Küçülebilen eşyaları tercih etmek,
  • Motosiklete eşya bağlamanın inceliklerini öğrenmek şeklinde sıralanabilmektedir.
Motosikletle Kamp Yapmak
Motosikletle Kamp Yapmak

Motosikletle Eşyaları Taşımanın Kolay Yolu

Topcase Kullanımı:

Uzun ya da eşyalı yolculuklarda en az bir motosiklet çantası yani topcase kullanmak, yolculuğun daha konforlu biçimde geçmesini sağlıyor. Kullanılan motosiklette bir veya birden fazla topcase (motosiklet çantası) bulunuyorsa, yolculuk daha az yorucu oluyor.

Bu nedenle kampa gitmeden önce motosikletinize en az bir adet topcase taktırmak ilk adım olabilir. Bu çantalar araba bagajları kadar çok eşya almayacak ama hem motorun dengesini hem de sürücünün konforunu sağlayarak çok daha güvenli bir yolculuk sunmuş oluyor.

Motosikletle Kamp Yapmak için Doğru Çadır Seçimi

900 gramdan hafif olan çadırlar, ultralight olarak isimlendirilmiş olanlar; özellikle motosiklet yolculuklarının vazgeçilmezi bir noktaya geldi. Çadırsız bir kamp düşünülemez elbette.

Ultralight olarak tanımlanan ve 900 gramdan hafif çadırlar öncelikli tercih olabilir. Boyut olarak oldukça küçülebilen bu çadırlar, topcase’in içerisine dahi sığabilir şekilde tasarlanıyor.

Motosikletle Kamp İçin Küçülen Eşyaların Kullanımı

Sıkıştırılarak küçülebilir olan ekipmanlar oldukça büyük kolaylık sağlıyor. Kişisel eşyalar ya da çadır dışında, konforlu bir kamp geçirmeyi isteyenler için çok çeşitli malzemelere ihtiyaç duyuluyor. Bu listenin en başında ise mat ve uyku tulumu geliyor.

Çadır içerisinde rahat bir uyku için gerekli olan bu ekipmanların da, motosiklete sığdırılması zor gibi görünebilir. Ancak bunların da hafif ve küçük olanları mevcut. Standart köpük matların taşıması son derece zor iken, şişme matlar bu sorunun rahatlatıcı bir çözümü olarak karşımıza.

Uyku tulumları için de aynı çözümler mevcut. Ancak aşırı soğuklar için ultralight uyku tulumları için çok yüksek fiyatlara sahip. Hemen hemen bir çadır fiyatında olan uyku tulumları yerine ortalama bir ağırlıkta tulum seçilebilir.

Motosikletle Kamp Yapmak
Motosikletle Kamp Yapmak

Motosiklete Eşya Bağlamanın Püf Noktaları

Yalnızca motosikletin arkasında bir adet topcase’e sahipseniz kalan küçük eşyaları, onun üzerine bağlayarak da yolculuğu sürdürebilirsiniz.

Ancak bu bağlamayı yaptığınız esnada güvenlik faktörünü es geçmemek gerekiyor. Çünkü hem motosiklet dengesinin bozulmaması, hem de diğer sürücülerin sizi fark edebilmesi sağlıklı olan bir yolculuğun elbette ki ilk kuralıdır.

En alt kısma, hacim ve ağırlık olarak en büyük olanlar yerleştirildikten sonra üst bölümlere doğru daha küçük olanlar eşit bir biçimde dağıtılarak, dengeli bölümlenmeyi sağlamış olursunuz.

Bağlama aparatı olarak da sert bir halattan, kelepçeli olanlar tercih edilirse, hem güvenli hem de keyifli bir kamp yolculuğu için hazırsınız demektir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir