Gmail Depolama Alanı Boşaltma
Gmail Depolama Alanı Boşaltma

Google, birden fazla hizmetiyle iş hayatımızın ve akademik hayatımızın bir parçası konumunda. Google’ın en önemli hizmetlerinden birisi ise Gmail uygulaması.

Akademi ve iş hayatında yaygın olarak kullanılan Gmail uygulaması, zaman zaman Gmail depolama alanı boşaltma nasıl olur sorusunu da beraberinde getiriyor.

Gmail Depolama Alanınızı Kontrol Edin

Google, her kullanıcı için 15 GB depolama alanı ayırıyor. Başlangıçta verilen 15 GB depolama alanı, Google tarafından verilen çeşitli ödüllerle veya ücret ödeyerek ise yükseltilebiliyor.

Depolama alanınızı boşaltmadan önce ise Google tarafından verilen ek depolama alanı kampanyalarına göz gezdirmeniz de yarar var. Google, hesabının güvenlik kontrollerini yapan kullanıcılarına 2 GB ek depolama alanı veriyor.

Hesabınızın güvenlik kontrolünü gerçekleştirerek, 2 GB ek depolama alanı kazanabilirsiniz. Belirttiğimiz kampanya dışında ise Google farklı zamanlarda extra kampanyalar düzenliyor.

Google tarafından düzenlenen kampanyaları takip ederek hiçbir ücret ödemeden depolama alanınızı yükseltebilirsiniz. Böylece depolama alanınızı boşaltmadan kullanmaya devam edebilir, istediğiniz mailleri saklayabilirsiniz.

Google Driver’daki Gereksiz Dosyaları Temizleyin

Google drive hesabınıza giriş yapın ve depolama alanı bölümüne tıklayın. Söz konusu alana tıkladığınızda dosyalarınızı büyükten küçüğe doğru sıralayabilir, kullanmadığınız dosyalarınızı silebilirsiniz.

Google Gmail, Mail ve Drive uygulaması ile ortak depolama alanı sunduğundan drive uygulamasındaki gereksiz dosyaları silmek yer kazanmanız açısından önemlidir. Telefonunuzun bıraktığı uygulama verilerini temizlemek ise depolama alanı kazanmanıza ciddi ölçüde fayda sağlayabilir.

Bunun için depolama alanı bölümüne girdikten sonra sağ üst köşede bulunan çark şeklindeki ayarlar kısmına tıklamalısınız. Söz konusu bölüme tıkladığınızda uygulamaların bıraktığı verileri görebilir ve silebilirsiniz.

Fotoğraflar Hizmetinin Ayarlarını Güncel Tutun

Google fotoğraflar uygulaması en çok yer kaplayan hizmetlerden birisidir. Fotoğraflar, yüksek kalite seçeneği ile depolandığında ise fotoğrafların kapladığı alan daha da büyür.

Gmail depolama alanı boşaltma işlemini başarıyla gerçekleştirmek istiyorsanız, fotoğraflar hizmetine girmeli ve gereksiz fotoğrafları silmelisiniz. Ayrıca yüksek kalitede fotoğraf sakla seçeneği aktifse devre dışı bırakmalısınız.

Yüksek kalitede fotoğraf sakla seçeneği yerine ise orijinal boyutta fotoğraf sakla seçeneğini seçebilirsiniz. Bu sayede hem depolama alanı kazanır hem de fotoğraflarınızı netliği düşmeden saklayabilirsiniz.

Gmail Depolama Alanını Boşaltma
Gmail Depolama Alanı Boşaltma

Büyük E-Postalarınızı Silin

Büyük boyutlardaki maillerinizi aşağıda belirtilen adımları izleyerek görebilirsiniz.

  • Gmail hesabınıza giriş yapın.
  • Filtreme Bölümüne Tıklayın.
  • 10 MB Büyüklüğünü seçin

Belirttiğimiz adımları izleyerek 10 MB büyüklüğündeki maillerinize ulaşabilir ve gereksiz gördüklerinizi silebilirsiniz. 10 MB haricinde filtreleme seçeneğini kullanarak 15 ya da 20 MB büyüklüğündeki maillerinize de ulaşabilirsiniz.

Spam E-Postalarınızı Silin

Gmail hesabınızda yer açmak için izleyebileceğiniz bir başka yöntemde Spam maillerinizi silmektir. Spam maillerinizi silmeye başladığınızda tahmininizin çok üstünde Spam mailinin bulunduğunu görebilirsiniz.

Spam mailleri, çoğu zaman gereksizdir ve tahmin edilenden daha fazla yer kaplar. Spam maillerinizi silerek Gmail hesabınızda yer açabilirsiniz.

E-Postalarınızı Çöp Kutusundan Silmeyi Unutmayın

Gereksiz gördüğünüz maillerinizi silmek için ilgili işarete bastığınızda mailleriniz çöp kutusuna taşınır. Çöp kutusundan maillerinizi silmezseniz yer kazanamazsınız.

Çoğu zaman bu durum unutulabilir. Bu nedenle silme işleminizi gerçekleştirdiğinizde mutlaka çöp kutusundan da silmeyi unutmamalısınız.

Çöp kutusundan silme işlemini tamamlamak için, Gmail hesabınıza giriş yapın ve sol tarafta bulunan çöp kutusu simgesine tıklayın. Çöp kutusunda bulunan dosyalarınızı seçerek ‘’Çöp kutusunu boşalt’’ düğmesine basın. Bu işlemin ardından silmek istediğiniz dosyaların hepsi kalıcı olarak gidecektir.

Maillerinizi çöp kutusundan silmeyi unutmanız halinde ise 30 gün içinde Google tarafından otomatik silineceğini hatırlatalım. Ancak bu süre içinde dosyalarınız veya mailleriniz yer kaplamaya devam edecektir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir