En Çok Atanan Sayısal Meslekler Nelerdir?
En Çok Atanan Sayısal Meslekler Nelerdir?

Öğrencilik yaşamı boyunca birçok insanın kendisine meslek seçiminde destek olabileceği uzman kişiler olmadığı için yanlış bölüm tercihleri yüzünden işsiz kaldığı bilinir.

Sayısal bölümü KPSS atamasının yüksek olduğu bir bölümdür ve içerisinde barındırdığı meslek dalları ile birçok öğrencinin hedefine ulaşmasına yardımcı olur.

En çok atanan sayısal meslekler nelerdir? Sorusuna gelmeden önce sayısal bölümünün içerisinde yer alan fakültelerin incelenmesi gerekir.

Sayısal meslekler Türkiye’de kalmak ya da yurt dışına açılmak isteyen her kişi için geniş bir iş bulma imkanı sunar. Bu nedenle de birçok öğrencinin tercih noktası olur.

Ataması yapılan sayısal meslekler üzerinden tercih yapılarak üniversite mezuniyeti sonrası kısa sürede iş hayatına başlanabilir.

Doktorluk

Sayısal bölümü içerisinde yer alan ve tıp fakültesi adı altında öğrencilerin doktorluk eğitimi aldığı bu meslek ile kısa sürede atama yapılarak çalışma hayatına giriş yapılabilir.

Doktorluk dünya genelinde prestiji yüksek olan mesleklerden bir tanesidir. Tıp fakültesinden mezun olan kişiler hem devlet kurumlarında hem de özel kurumlarda zorlanmadan iş bulabilme imkanına sahip olurlar.

Kazancının da oldukça yüksek sayıldığı doktorluk mesleği, atamanın en kolay yapıldığı mesleklerden bir tanesidir. Tıp fakültesi tercihi yapabilmek için üniversite sınavında ilk 50.000 kişinin içerisinde yer alma şartı vardır.

Pilotaj

Sayısal bölümü üzerinden en yüksek puan barajı ile öğrenci alımı yapan fakültelerden birisi pilotajdır.

Pilot yetiştirme okulu olarak da tanımlanabilecek pilotaj bölümü, prestiji oldukça yüksek ve dünyanın her yerinde iş imkanı sağlayan bir bölümdür.

Bu nedenle de birçok sayısalcı öğrenci tarafından tercih nedeni olur. Pilot maaşlarının oldukça yüksek olması da tercih edilme nedeni olarak nitelendirilebilir.

Pilot maaşlarının Türkiye koşullarında ortalana 30.000 TL aralığında olduğu bilinir. Ataması kolay bir şekilde yapılan meslekler içerisinde yer alır.

Pilotaj bölümüne girebilmek için;

  • Boy sınırı
  • Yaş sınırı
  • Kilo sınırı
  • Vücudun herhangi bir yerinde yanık ya da leke izinin bulunmaması gibi şartlar aranır.

Diş Hekimliği

Türkiye’de En Çok Atanan Sayısal Meslekler arasındaki en kolay ve hızlı bir şekilde yapılan mesleklerden birisi diş hekimliğidir. Diş hekimleri her ne kadar özel sektörde daha çok faaliyet gösterseler de, devlet kurumlarında da çalışan birçok hekim vardır.

Maaşları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde oldukça yüksektir. Sayısal bölümü içerisinde yer alan diş hekimliği bölümü, tıp fakültesi gibi kendine ait bir fakülte ile eğitim verir.

Diş hekimliği bölümünü tercih edebilmek için başarı sıralamasında ilk 80.000 kişinin içerisinde olmak gerekir. Diş hekimliği hem Türkiye’de hem de dünyada prestiji oldukça yüksek olan mesleklerden bir tanesidir. Bu nedenle de ataması kolay bir şekilde yapılır.

En Çok Atanan Sayısal Meslekler Nelerdir?
En Çok Atanan Sayısal Meslekler Nelerdir?

Mimarlık

Sayısal alan üzerinden ataması yapılan mimarlık mesleği, hem özel ofisler hem de devlet kurumları ile faaliyet gösteren kişilerle doludur.

İnşaat sektörünün Türkiye’de hızlı bir şekilde gelişim sağlamasından ötürü mimarlık mesleği de büyük bir önem kazanmıştır. Ataması yapılan mesleklerden birisi olarak kamu kurumlarında iş imkanı sağlanır.

Maaşları oldukça yüksek olan mimarlar, kısa bir proje çiziminde bile hatırı sayılır bir ücret alır. Sayısal alan üzerinden meslek tercihi yapabilmek için kişinin kendi isteğini de ön plana koyarak, hem Türkiye’de hem de dünyada geçerli bir mesleğe yönelmesi gerekir.

Verilen bu mesleklerin tamamı atama sırasını çok fazla beklemeye gerek kalmadan iş hayatına adım atılmasında yardımcı olur. Mimarlık bölümünün yanı sıra son dönemlerin en gözde mesleklerinden biri olan beslenme ve diyetetik de tercih edilebilir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir