Kayak Tatilinde Yanınıza Almanız Gerekenler
Kayak Tatilinde Yanınıza Almanız Gerekenler

En sevilen mevsimler arasında olan kış ayında, bembeyaz karla kaplanan yerler artık kayak yapmanız için sizleri bekliyor. Kış sporları arasında yer alan kayak, hem ruhunuzu dinlendirecek hem de sağlığınıza çok iyi gelecek. Hazırlıklarınızı yaparken sonradan yüksek ücretler ödememeniz adına yanınıza almanız gereken bazı malzemeler vardır.

Her kayak tatiline giderken bir şeyleri unutmaktan sıkıldıysanız bu yazımızı detaylı bir şekilde okumanızı tavsiye ederiz. Peki, kayak tatilinde yanınıza almanız gerekenler neler?

Kayak İçin Neler Gerekir?

Kayak tatilinizi planladınız ve sıra bavulunuzu hazırlamaya geldi. Kış şartları malum ve muhakkak bulundurmanız gereken bazı malzemeler sizin için kurtarıcı olacaktır. Kayak eğlencenizin kaçmaması için öncelikle soğuktan korunacağınız kıyafetlerle işe başlamalısınız.

Birçok kayak merkezinde kiralanan ürünleri tercih edebilir ya da yanınıza tüm eşyalarınızı kişisel kullanım adına alarak hijyenik bir tatil geçirebilirsiniz.

Kayak tatilinde;

  • Kayak takımınız
  • Kayak kıyafetleriniz
  • Kayak montunuz
  • Termal iç kıyafetleriniz
  • Kar gözlüğünüz
  • Güneş koruyucu kreminiz
  • Otel kıyafetleriniz
  • Eğlence kıyafetleriniz

Tüm bunlar eksiksiz olarak yanınızda bulunmalıdır. Kayak tatilinizde işinize çok yarayacak olan bu malzemelerle kendinizi koruyacak hasta olmadan tatilinizi tamamlayacaksınız. Spor yapmanın en doğal halini hissedecek, kar üzerinde keyifli bir sörf yapacaksınız.

Kayak Merkezinden Hangi Malzemeler Kiralanır?

Kayak merkezinde yer alan bazı hizmetler arasında hem satın alabileceğiniz hem de kiralayabileceğiniz birçok ürün yer alıyor. Kafanıza esip rotanızı kayak merkezine çevirdiğinizde kayak kıyafetleri, mont ve kayak takımları kiralanabilir şekilde hazır bulundurulur.

Kayak Tatilinde Yanınıza Almanız Gerekenler
Kayak Tatilinde Yanınıza Almanız Gerekenler

Kayak Malzemeleri Ne İşe Yarar?

Kayak malzemeleriniz arasında yer alan kayak takımlarınızı sürekli gittiğiniz kayak tatilinizde aracınıza kolaylıkla sığdırabilirsiniz. Konforlu ve tamamen size özel olan kayak takımlarınız hem alıştığınız kullanımı sağlar hem de ayak ölçünüze tam olarak uyar. Özel botlarınız, kar botlarınız, denge batonu ve botların sabitlemesine destek olan bağlamaların bulunması gerekir. Kayak takımı setleri günümüzde spor mağazalarında yer alıyor.

Kayak kıyafeti ise sizi soğuktan ve zorlu hava şartlarından korur. Kullanacağınız kayak pantolonu içerisine içlik ya da termal bazı kıyafetler giyinebilirsiniz. Kazak, mont, çorap unutulmaması gerekenler arasında yer alır. Birbirinden renkli kayak kıyafetleri ile kar üzerinde oldukça şık görüneceksiniz.

Kayak Montu ve Termal Kıyafet Nasıl Olmalıdır?

Kayak montu, su geçirmez özelliğinin yanı sıra soğuk rüzgarın içinize işlememesini sağlıyor. Kullanacağınız mont kalın, kısa olabilir. Bu sizin daha rahat kaymanızı sağlar. Kaz tüyü modeller arasında yer alan montlar sıcak tutsa da artık bilinçli tüketicilerin tercih etmediği detaylar arasındadır.

Bu tür ürünler artık çok fazla tercih edilmiyor ve suni üretilen, sıcak tutan ürünler bilinçli kişiler ve hayvan severler tarafından daha çok talep topluyor. İçerisine giyeceğiniz içlik ve termal ürünler sizleri sıcak tutacak detaylar arasındadır. Hava değişiminin ciddi oranda arttığı, sıcaklığın düşük seviyede olduğu kayak alanlarında kendinizi soğuktan korumanız ilk kuralınız olmalıdır.

Kayak Aksesuarları Nasıl Olmalıdır?

Kayak aksesuarlarınızı muhakkak bavulunuza yerleştirmeli ve soğuktan cildinizi korumalısınız. Özellikle en önemli aksesuar kar gözlüğüdür. UV ışınlarına maruz kalmamak, yüzünüzün büyük bir bölümünü korumak adına kar gözlüğü kaliteli olmalıdır.

Gözlük camı UV ışınlarına karşı dirençli bir özelliğe sahip olmalıdır. Kayak sırasında görüş açınızı korumak ve kaza yapmamak adına gözlüğünüzü yanınıza almalısınız.

Güneş Koruyucu Kremi Önemli Mi?

Cildinizi soğuktan ve güneşten korumanızın en sağlıklı yolu güneşten koruyucu faktörlü krem kullanmaktır. Kar olan bir yerde güneş olmayacağı yanılgısına kapılmayın. 300 mt gibi yükseklikte güneş ışınlarının dik açıyla gelmesi, güneşin zararlı ışınlarını 4 katına çıkarır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir