Oruç Tutmanın Faydaları
Oruç Tutmanın Faydaları

Ramazan ayı ile birlikte, oruç tutma dönemine de yaklaştığımız bugünler de oruç tutmanın saymakla bitmeyen bazı faydalarını siz değerli okuyucularımız için derledik.

Bilindiği üzere oruç tutmak, İslam’ın beş şartından biridir ve oruç ibadeti, ibadetler arasındaki en önemli ibadetlerdendir.

Oruç tutmanın üzerimize farz olan dini bir sorumluluğu tamamlamanın yanında son yıllarda üzerine yapılan araştırmalar da fark edildiği üzere insan sağlığına ve bedenine hatta insan psikolojisine ve iradesine birçok faydasının da olduğu ortaya çıkmıştır.

Bu faydaların bedenimiz ve zihnimiz için olumlu etkileri vardır. Peki Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir şimdi bunları inceleyeceğiz.

BEDENSEL FAYDALARI

Metabolizma

Oruç tutmak sindirim sistemini dinlendirir. Daha sağlıklı kalori yakımına yardımcı olur. Bunun yanında metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.

Hele ki sindirim sistemi sağlığı iyi olmayan bireylerin oruç tutması, yenilen gıdaların depolanmasından ziyada enerjiye dönüştürülmesi ile yağ yakımına önemli ölçüde katkısı olur.

Zayıflama

Oruç tutmak, zayıflamanın en sağlıklı yöntemlerinden biridir ve bu bilimsel açıdan da kanıtlanmıştır. Oruç tutulurken vücut depolanmış yağları enerjiye dönüştürür ve bu yağların yakımını gerçekleştirir.

Depolanmış yağlar yakıldığı içinde zayıflama gerçekleşmiş olur.

İnsülin Sağlığı

Son yapılan araştırmalar, oruç tutmanın ve insülin sağlığı ilişkisini ortaya çıkarmıştır. Oruç tutmak, oruç tutmadığımız dönemlerdeki kan şekeri seviyesini dengeler.

Oruç tutarken vücudun, hücrelere kandan daha fazla glikoz alınması için uyarılar gönderdiği araştırmalar da keşfedilmiştir. Hücrelerin kandan daha fazla şeker alması, insülin sağlığını olumlu bir şekilde etkilemektedir.

Kanser Oluşumunu Engelleme

Kanser vücudun herhangi bir yerinde kontrolsüz çoğalabilen ve bağışıklık sisteminden gizlenebilen mutasyona uğramış zararlı hücrelerin neden olduğu çok tehlikeli bir hastalıktır.

Vücudumuz oruç tutarken metabolizma ile normal zamandakine göre, daha az uğraşacağı için vücudun başka yerlerinde ne olduğundan haberdar olabilir ve bağışıklık sistemimiz kanser başlangıcını önleye bilir.

Yeme alışkanlığını geliştirme

Oruç tutmak yeme alışkanlığı bozuk olan bireylerin yeme alışkanlığını düzeltmesine yardımcı olur. Oruç tutmanın yardımıyla düzene kavuşan yemek yeme alışkanlığının yanında doğru beslenme alışkanlıkları da edinmemize de yardımcı olur.

Bu şekilde yanlış yemek yeme alışkanlıkları düzeltilirken obezite ve aşırı şişmanlık tehlikelerinin de önüne geçilmiş olur.

Zihinsel fonksiyonları arttırma

Oruç tutmak beyinde yeni kök hücrelerinin oluşmasını sağlar, parkinson ve alzheimer gibi zihinsel hastalıkları önleyici bir etkisi vardır. Ayrıca bilimsel araştırmalar orucun zihinsel fonksiyonları arttırdığını ortaya çıkarmıştır.

Bağışıklık sistemini geliştirme

Oruç tutmak, bağışıklık sistemine olumlu bir şekilde etki yaparak bizi hastalıklara karşı korur. Oruç esnasında vücutta enfeksiyon riski azalır, vücut iltihabı ve bakteriyel hastalıklara karşı güçlenir.

Bağışıklık sistemi güçlendiği için Kanser oluşumu engellenir ya da yavaşlar.

Oruç Tutmanın Faydaları
Oruç Tutmanın Faydaları

PSİKOLOJİK FAYDALARI

Merhamet ve Yardımlaşma Duygusu

Oruç Tutmanın Faydaları arasında, Kişinin, psikolojisine olumlu yönde etkileri de mevcuttur. Bu bağlamda : yaşamı süresince açlık çekmeyen bir insan, yoksul ve aç insanları asla anlayamaz.

Fakat bu insan oruç tutarak açlığın nasıl bir şey olduğunu anlar ve yoksul insanlara karşı merhamet duygusu gelişir.Bunun etkisiyle de toplumda yardımlaşma duygusu gelişerek yardımlaşma artar.

Sabırlı olma

Oruç tutarken belli bir süre boyunca yiyip içmeyen bir kişinin sabretme kabiliyeti artar. Bu insanı irade ve psikolojik olarak güçlendirir.

Kaygı ve güven duygusu

Mübarek Ramazan ayı Allah ile yakınlaştığımız bir aydır. Bu yakınlaşma bize güven ve huzur verir, içimizdeki kaygı ve stres azalır. İçimizi daraltan sıkıntılar da ferahlama olur.

Oruç tutmak sadece bir sürü boyunca bir şeyler yiyip içmemek değildir. Oruç tutarken bazı kötü alışkanlıklardan da uzak durmak gerekir. Bu kötü alışkanlıklardan uzaklaşma belki de bizim onlardan tamamen kurtulmamız bir için vesile olur.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir