Modern Zamanlarda Astroloji
Modern Zamanlarda Astroloji

Astroloji toplumumuzun merak ettiği ve dikkatle takip ettiği bir olasılık olarak açıklanabilir. Astrolojinin genel olarak tanımını ve modern zamanda astroloji hakkında detaylı bilgilere sunacağız. Genel olarak tanımı ‘olasılık ilimi’ olarak geçmektedir.

İnsanların doğduğu tarihe göre olan burçların gezegenlerle asteroidler ile veya sabit yıldızlarla ilişkilerini açıklayan olasılık ve matematik işlemlerle hesaplama yapılan bir inançtır.

Astroloji Nasıl Başlamıştır?

Astrolojinin ne zaman başladığı hakkında duyulan merak giderecek olursak, neredeyse insanlığın başından beri gökyüzüne duyulan veya insanların doğdukları tarihe göre bir hayvan ismi ile eşleştirilmesi astrolojinin tarihin çok öncesinde başladığının göstergesi olarak söylenebilir.

Yazının keşfinden önce bu astroloji inançları tam olarak günümüzde bilemezsek de yazının keşfinden sonra kanıt niteliğinde bulunan yazıtlar karşımıza çıkmaktadır. Şunu söyleyebiliriz ki astroloji tarihin çok öncesine dayanan bir ilimdir ve insanlık bunu kabullenerek inanç haline bile getirmişti.

Modern Astroloji Hakkında

Modern zamanlarda astroloji günümüzdeki bilgisayarların gelişim göstermesi ve işlemlerin kolay hale gelmesi ile yıldız harita programları gerçekleştirilmiştir. Bu Siteler internet için düzenlenerek sunulmuştur. İnternetin ve yardımıyla insanların kişisel yıldız haritalarını çevrilmiştir.

Herkes merak ettiği burç yorumlarını internet üzerinden kolay bir şekilde öğrenebilir. Oysa eskiden bu modern astroloji gibi değil uzun uğraşlar ve incelemeler sonucunda bu işlemler gerçekleştirilmekte ve büyük bir emek harcanmaktaydı.

Klasik Astroloji Ve Modern Astroloji Arasındaki Farklar Nelerdir?

Klasik ve modern astroloji olarak astroloji tarihini ortaya koyabiliriz. Ancak bizler klasik ve modern zamanlarda astroloji arasındaki farkları bilmezsek bu tarihinde genel olarak tanımını anlamayız.

Sizlere klasik ve modern astroloji arasındaki farkları sıralandıracak olursak şu şekilde maddelendirebiliriz;

  • Klasik ve modern astroloji arasındaki en önemli fark, modern astrolojide harita sahibinin psikolojini öne çıkarmak ve tüm haritayı sadece harita sahibini ilgilendirecek bilgiler sunmak üzerine kurulmasının yanı sıra klasik astrolojide kişinin bakış açısına göre bir kişinin haritasındaki tüm duyguları ve onun kişiliği hakkında sahip olduğu tüm becerileri ona aktarmaktır.
  • Modern astroloji öne sunulan haritayı genel olarak inceler ve bir bütün olarak ele alır. Klasik astroloji ise o kişinin hayatına farklı noktalarına yoğunlaşarak bir bilgi elde eder ve hayatın farklı alanlarında meydana çıkacak kişisel duyguları da anlayabilir.
  • Klasik astrolojide gezegenlerin birbiriyle ve referans noktalarıyla arasındaki iletişimi ve öncelikleri ele almaz. Bunları ikinci sıraya yerleşir ve önce bir haritayı bütün olarak ele almaktadır. modern astrolojide ise bu noktada daha önceliklidir. İkisi de tarihi olarak değişik olduğu için bu gibi farklı özellikler sıklıkla görülmekte ve daha birçok çeşidini rastlanmaktadır.
Modern Zamanlarda Astroloji
Modern Zamanlarda Astroloji

Astroloji İle Tanrıların Doğumu

Astrolojinin çok önceki tarihlerde meydana geldiğini bilmekteyiz. Bu önceki tarihlerde insanlar bir tanrı bir inanç arayışı içerisindeydiler. Gökyüzü ilgi çeken ve sonsuzluk gibi göründüğü için gökyüzünü incelemeye almışlardır ve Tanrı olarak da öne çıkarmışlardır.

Yıldızları, güneşi detaylı bir şekilde inceleyerek insanların doğdukları tarihe göre bir hayvan ile adlandırmış, bunların gökyüzü ile olan ilişkilerine detaylı bir şekilde incelemişlerdir. Bu inançlara tapan Sümerler için küçük Tanrı ve tanrıça gibi gruplar daha önem taşımaktadır.

Mesela örnek verecek olursak Ay Tanrısı Anna, Güneş Tanrısı kutu ve Venüs olarak adlandırdığımız bir yıldızın tarihçesi olan Inna gibi gruplar onların Tanrı ve tanrıçalarıdır. Onları bir varlık olarak görerek takmakta ve bağlanmaktadırlar.

Bu gökyüzüne duyulan inanç sadece Sümerler değil bazı kesimlerde de görülmektedir. Ancak değiştirilerek de olsa bu gökyüzüne duyulan Tanrı tanrıça ilişkileri devam etmiştir. Bu yazımızda sizlere astroloji hakkında detaylı bilgiler vererek bilgilendirdik.

Sizde bu bilgilerden yararlanarak astrolojinin genel tanımını ve eskiden astroloji tarihini nasıl olduğu, klasik ve modern astrolojinin arasındaki farkları öğrenebilirsiniz. Bu bilinç sayesinde astroloji hakkında merak ettiğiniz bilgileri de giderebilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir