Köşe Yazısı Nedir?
Köşe Yazısı Nedir ?

Gazete ve dergilerde sıkça yayınlanan köşe yazılarının ne olduğu ve hangi amaçlar ile yazıldığı çok merak ediliyor. Şimdi köşe yazısı nedir ? Sorusuna cevap bulalım.

Köşe yazıları : yaşanılan çevrenin sosyal ve siyasal konularını ele alan, yazarın kendi bakış açısı ve düşüncelerini içeren kısa yorumlardır.

Bu yorumların diğer bir ismi ise fıkradır. Köşe yazıları süreli yayınlarda yer alır ve belirli bir başlık altında oluşturulur. Gazetelerin köşe kısmında yayınlandığı için köşe yazısı ismini almıştır.

Köşe Yazılarının Özellikleri Nelerdir?

Gazete ve dergilerin belirli alanında yayınlanan köşe yazılarının sahip olduğu özellikler vardır. Genellikle bu özelliklere dikkat edilerek yazılır ve okuyucuya sunulur.

Köşe yazılarının özellikleri şunlardır:

 • Günlük gazetelerde yayınlanır.
 • Yazar belirlenen konu başlığı altında kısa bir bilgi verir ve görüşlerini sunar.
 • Sade ve akıcı bir üslup kullanılmıştır.
 • Giriş, gelişme, sonuç aşamalarından meydana gelir.
 • Genellikle güncel ve toplumsal sorunlar ele alınır.
 • Yazarın düşünce dünyasını ve fikirlerini yansıtır. Bu yüzden köşe yazıları öznel bir anlatım içerir.
 • Köşe yazılarından yalınlık ön planda tutulur. Gereksiz kelime kullanımından kaçınılır.
 • Gazetenin ortaya çıkması sonucu meydana gelen yazılardır.
 • Tanzimat döneminde köşe yazısı örneklerine rastlamak mümkündür.
 • Açıklayıcı anlatım tekniği kullanılır.
 • Alıcıyı harekete geçirme işlevi ile kullanılan bir yazı türüdür.

Bu özellikler köşe yazılarının diğer yazı türlerinden ayırt edilmesine de yardımcı olan özelliklerdir. Bu özellikler eşliğinde dikkat çekici köşe yazıları yazmak mümkündür.

Köşe Yazılarında Konu Nasıl Belirlenir?

Köşe yazılarının belirli bir konusu yoktur. İlgi çeken ve merak uyandıran her şey köşe yazılarında ele alınabilir. Genellikle toplumsal ve siyasal içerikli konular ele alınır. Toplumsal sorunlar köşe yazılarında kullanılan konular arasında yer alır. Bu sayede sorunun giderilmesi için yeni fikirler dile getirilir. Yazıda seçilen konunun düşündürücü ve tetikleyici olması gerekir.

Köşe Yazılarının Amacı Nedir?

Bu tür yazılar toplumu harekete geçirmek için yazılır. Ele alınan konunun en doğru şekilde değerlendirilmesi ve bir sonuca bağlanması amacıyla kaleme alınır. Bu tür yazılar bilgi verir fakat asıl amaç halkı düşündürmektedir. Bu yüzden yazarların taraf tutması hiç hoş karşılanmaz. Köşe yazılarında gerçek bilgiler vermeye ve gerçeği en doğru şekilde yansıtmaya özen göstermek gerekir.

Köşe Yazılarında Nasıl Bir Anlatım Kullanılır?

Bu tür yazılar kaleme alınırken yazıda kullanılan dil ve anlatıma dikkat etmek gerekir. Bu tür yazılarda gereksiz sözcük kullanımı hoş bir sonuç doğurmaz. Bu yüzden sade bir anlatım tekniği ile konunun en önemli noktasına değinmek gerekir.

Etkileyici bir içerik ve anlatım bu tür yazılar için önemlidir. Rahat bir üslup kullanılarak ele alınır. Yazar fikirlerini rahatça ifade eder. Bu özellik köşe yazılarının makaleden ayrılmasını sağlar. Bu tür yazıların içeriğinde her zaman bir sohbet havası vardır.

Anlatım tekniği açıklayıcıdır. Bu sayede gerekli fikirler doğru şekilde aktarılır ve belirli bir okuyucu kitlesi oluşturulur.

Köşe Yazısı Nedir?
Köşe Yazısı Nedir ?

Köşe Yazısı Türleri Nelerdir?

Diğer bir ismi fıkra olan bu yazılar farklı türlerde okuyucuya sunulabilir. Gazetelerde yer alan ve günübirlik yayınlanan türe gazete fıkrası adı verilir. Bu fıkraların ömrü yeterince uzun değildir.

Ayrıca ele alınan konular güncel konular arasından seçilir. Edebi fıkralar ise tam tersi uzun ömürlüdür ve geçerliliğini kaybetmez. Uzun zaman geçse bile güncelliğini korumaya devam eder. Edebi fıkralarda ele alınan konu daha geneldir.

Yaşam tarzları ve standartlarını ele alır. Bu fıkra türüne kitap ve dergilerde daha sık rastlanır. Türk edebiyatında fıkra türünde yazılan çok sayıda eser vardır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir