Fps nasıl arttırılır
Fps nasıl arttırılır

Fps nedir? yada Fps nasıl arttırılır? sorusu, birçok oyun sever tarafından soruluyor ve merak ediliyor. Online oyunlar son zamanlarda çok rağbet gördüğü için fps’in yüksek olması bu bağlamda çok önemli. Bu yazımızda genel olarak fps nasıl arttırılır bunları açıklayacağız.

Fps: ‘’Frames Per Second’’ olarak tanımlanır. Yani bu saniyede düşen kare sayısı anlamına gelir. Bilgisayar oyunlarında en iyi görüntü ve grafik performansının elde edilmesi doğrudan Fps ile ilişkili bir durumdur.

Fps değerleri yeterince iyi olursa oyunların görselliğindeki ve hızındaki kalitenin çok daha üst düzeylere çıktığına tanıklık edilebilir. Monitörün yenileme hızları ve grafik kartlarının işlem güçleri iyi bir FPS elde edilmesinde rol alan dinamiklerdir.

Sevilen oyunlarda akıcı ve kesintisiz bir oynanış deneyimi elde edilmesi için yapılması gereken, Fps artırma yolları ile bu sistemin güçlendirilmesidir.

FPS Nasıl Arttırılır?

Her oyun sever için Fps daima önemsenen ve dikkate alınan değerlerden biridir. Birçok farklı yöntem Fps değerlerini artırmada işe yaradığı için oyun severler bu konuda adım atmada oldukça şanslı bir durumdadırlar.

FPS arttırma yöntemleri şunlardır;

  • Bilgisayarda mevcut olan grafik kartlarının güncelleştirilmesi,
  • Arka sistemde gereksiz güç harcayan programların kapatılması,
  • Sürücüler için birleştirme işlemi yapılması ve sistemin düzeltilmesi,
  • Oyunun grafik ayarlarının bilgisayara uyumlu bir hale getirilmesi,
  • Uygun bir şekilde donanımlar için ‘’overclock’’ işleminin uygulanması,
  • Eskiyen donanımların değiştirilmesi ve yenilerinin sisteme dahil edilmesi,

Oyun severler genel olarak bu önemli unsurlar çerçevesinde cihazlarında ciddi Fps artışları elde edebilirler. Bilgisayarlara uygun bir sistem oluşturduklarında oyunlardan tam performanslı bir Fps alabilirler. Sonuç olarak FPS Nasıl Arttırılır sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz.

İdeal FPS Değerleri Nedir?

Fps değerleri her bilgisayarda genellikle aynı olmaz. Bu bilgisayarın donanımsal parçaları ve işlemci gücüyle alakalı olarak bir değişkenlik gösterir. Ancak yine de elde edilmesi iyi olacak bir Fps değer ölçütü de vardır.

Genel kabul gören durum ortalama olarak 30 ve üzeri rakamlarda bir Fps değerinin elde edilmesi yönündedir. Bu asgari olarak tatmin edici bir oyun deneyimi elde edilmesine yardımcı olur. 30’un üzerinde çıkılması her zaman kalitenin daha fazla yükselmesine yardımcı olur.

Tam akıcı ve ideal bir oynanış için 60 Fps değerini elde etmek gerekir. Bu Fps değerinde oyunlar kabul edilir bir kalitede rahatlıkla oynanmaya başlanabilir.

Oyunlarda Beklenmedik FPS Düşüşleri

Oyun oynarken Fps düşüşleri yaşanması durumuyla genel olarak birçok oyun sever karşılaşır. Bunun olmasının ardında birçok farklı etken yer alabilir.

Sebebini muhakkak araştırmak ve bilmek gerekir. Bu durumu sıklıkla meydana getiren faktörler arasında yazılımsal ve donanımsal bazı kararsızlıklar yer alır.

Buna ek olarak bilgisayarlarda aşırı bir ısınma meydana gelmesi veya arka planda çok güç harcayan başka programların açık olması da yine Fps düşüklüğünün sebepleri arasında yer alır.

Oyun deneyimini iyileştirmek için oyun ayarlarını yeniden gözden geçirmek ve diğer programları o esnada kapatmak her zaman faydalı olur.

Fps nasıl arttırılır
Fps nasıl arttırılır

Grafik Kartları Nasıl Güncellenir?

İdeal ve iyi Fps değerlerine kavuşma noktasında grafik kartlarının güncellenmesi durumu oldukça önemlidir. Bu işlem bilgisayarda mevcut olan işlemci ve onun modeli baz alınarak online şekilde gerçekleştirilir.

Online alanda Intel, AMD ve NVİDİA firmalarının bir sitesi bulunuyor. İlgili firmaların ismine tıklayarak sitelerine giriş yapabilir, burada cihazın durumuna göre ekran kartı güncellemesi sayfasına geçiş yapabilirsiniz.

Ardından son sürüm hangisi bu öğrenilmeli ve güncelleme işlemi başlatılmalıdır. Grafik kartı son sürüme güncellendiğinde oyunlarda çok daha iyi bir kalite artışı olduğu görülebilir.

Bilgisayara uygun sürücüler sitedeki arama kısmından çok kolay ve rahat bir şekilde bulunabilir.

Oyunlarda Fps değerlerini görüntülemek isterseniz de bu noktada yapmanız gereken birtakım ekran yakalama programlarını kullanmanızdır. Oyunlara Fps sayaçlarını ekleyebilen Fraps ve OpenGL gibi yazılımlar bu noktada oldukça yararlı olur.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir