İp Atlamanın Faydaları Nelerdir
İp Atlamanın Faydaları Nelerdir?

İp atlamak insanların genellikle çocukken yaptıkları sporlar arasında yer alır. Bu spor yetişkinlik döneminde bırakılıyor olsa da çok fazla faydası bulunur.

Bu sporun ucuz olması ve teknik ekipmanlara ihtiyaç duyulmaması her insanın ip atlayarak var olan faydaları kazanmasına neden olur.

Bu yazımızda İp atlamanın faydaları nelerdir? alt başlıklar ile bunları cevaplayacağız.

İp Atlamanın Faydaları Nelerdir?

İp atlamanın maliyetsiz ve kolay uygulanabilirliğinin yanı sıra bir çok faydası da bulunmaktadır.

İp atlamanın faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Kasları çalıştırır,
  • Kilo vermeye yardımcı olur,
  • Akciğer kapasitesinin artmasına yardımcı olur,
  • Stresten uzaklaşmayı sağlar,
  • Kan akışının hızlanmasını sağlar,
  • Boyun uzamasına yardımcı olur,
  • Toksinlerden kurtulmayı sağlar,

İp atlamanın bu faydalarını ve daha fazlasını elde etmek isterseniz bir ip satın alarak atlamaya başlayabilirsiniz. Her gün yaptığınız 10 dakikalık ip atlama daha sağlıklı olmanıza yardımcı olacaktır.

İp Atlamanın Faydaları Nelerdir?
İp Atlamanın Faydaları Nelerdir?

Kasları Çalıştırır

İnsanların düzenli olarak ip atlaması kaslarının çalışmasını sağlar. Bacaklar, kollar ve tüm vücutta bulunan kaslar yapılan atlamanın etkisiyle çalışır.

Kasların ip sayesinde sürekli çalışması ise güçlü kasların ortaya çıkmasına yardımcı olur. Her gün yarım saat yapılan ip atlama sayesinde kas kaynaklı hastalıklara yakalanma riski de ortadan kaldırılmış olur.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

İp atlamanın sağladığı faydalar arasında kilo vermekte yer alır. İp atlayan kişilerin bacak ve kollarının hareket etmesi metabolizmalarının hızlanmasını sağlar.

Böylece fazla kiloya sahip olan kişiler kilolarından ip atlayarak kurtulabilirler. Ancak kilonun verilmesi için ip atlamak tek başına yeterli değildir.

İp atlamaya ek olarak diyet yapılması ve düzenli beslenilmesi gerekir. Fazla kilolardan kurtulmak için her gün ip atlamak gerekir.

İp Atlamanın Faydaları Nelerdir?
İp Atlamanın Faydaları Nelerdir?

Akciğer Kapasitesinin Artmasına Yardımcı Olur

Ekonomik spor etkinlikleri arasında yer alan ip atlamak akciğer için de faydalıdır. Kişiler ip atlayarak akciğerlerine temiz havanın girmesini sağlarlar.

Böylelikle temiz hava oranı artan akciğer kapasitesini artırarak daha verimli çalışmaya başlar.

Bu sayede de akciğer kaynaklı görülen rahatsızlıklara yakalanma oranı düşer. Oksijenin verimli kullanılması sayesinde kişiler kendilerini daha dinç hissederler ve nefes sorunları da yaşamazlar.

Stresten Uzaklaşmayı Sağlar

İp atlamanın bir diğer faydası da stresle ilgilidir. İnsanlar çeşitli nedenlerden dolayı stresli olabilirler. Ancak yapacakları ip atlama sayesinde vücutlarında endorfin hormonu salgılanır.

Bu hormon kişilerin mutlu olmasına yardımcı olurken aynı zamanda da var olan stresten uzaklaşmalarına yardımcı olur.

Sürekli düşünerek strese giren kişiler ip atlarken farklı konuları düşünmekten uzaklaşacakları için stres yaşamaktan kurtulurlar. Stresin yok edilmesi için günlük 10 dk ip atlama yapılması yeterli olur.

Kan Akışının Hızlanmasını Sağlar

İp atlamanın faydalarından birisi de kan akışının hızlanması üzerinedir. İp atlarken organların hareket etmesi kan akışında değişikliğe neden olur.

Böylelikle dolaşım sorunlarının yaşanması engellenir.

Kan akışının hızlanması nedeniyle kalp daha fazla çalışmaya başlayacağından kalp krizi riski azalır. Bunun yanı sıra kan akışının hız kazanması üşüme sorunlarının yaşanmasının önüne geçer.

İp Atlamanın Faydaları Nelerdir?
İp Atlamanın Faydaları Nelerdir?

Boyun Uzamasına Yardımcı Olur

İp atlamak kısa boylu kişiler için de faydalıdır. Gelişim çağında olan kısa boylu kişiler düzenli olarak ip atladıklarında daha uzun bir boya sahip olabilirler.

Böylelikle ileri ki dönemlerde kısa boylu oldukları için karşılaşacakları sorunlardan kurtulmuş olurlar.

Gelişim çağında olan kişilerde ip atlama boy uzamasının yanı sıra güçlü kaslara sahip olunmasına da yardımcı olur. Bunun yanı sıra vücut direncinin artmasına yardımcı olduğu için çocuklarda hastalığa yakalanma riskini azaltır.

Toksinlerden Kurtulmayı Sağlar

İp atlamak insanların vücutlarında depolanan zararlı toksinleri dışarı atmalarına yardımcı olur. İp atlama esnasında terleyen kişiler toksinlerden kolaylıkla kurtulabilirler.

İp atlama süresinin uzunluğu toksinlerin atılma oranını artırır. Buna rağmen kişilerin ip atlarken abartmaması ve belirli aralıklarla mola vermeleri gerekir.

Böylelikle bedenlerini gereğinden fazla yormayarak toksinlerinden kurtulabilirler.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir