Instagram Müşteri Çekme Nasıl Yapılır?
Instagram Müşteri Çekme Nasıl Yapılır

Instagram, sosyal medya platformları içinde en çok kullanıcıya sahip olanlardan biridir. Fotoğraf, video ve hikayeler bu alanı rengarenk bir dijital ortam haline getirir.

Kullanıcılar iyi zaman geçirmek için canlı ve eğlenceli gördükleri bu platformda bulunur. Hemen hemen her konuda paylaşımlar yapıldığı için herkes kendi ilgi duyduğu konularda paylaşım yapma, başka kullanıcıların paylaşımlarını takip etme, bilgi ve fikir alışverişinde bulunma şansı yakalanır.

Tüm bunların yanında Instagram e-ticaret yapmak için ideal bir platformdur. Burada geniş insan kitlelerine ve potansiyel müşterilere ulaşma imkanı her zaman için vardır.

Ticaret konusu ne olursa olsun Instagram’da uygun bir alıcı kitlesi bulunabilir. Ancak bu kitleye ulaşmak için biraz emek ve zaman harcamak gerekir.

Instagramda E-Ticaret Başarısı İçin Tüyolar

Instagramda müşteri potansiyellerine ulaşmak, ürün ve hizmetlerin satışını yaparak maddi gelir elde etmek için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu platformda yapılan paylaşımlar sadece takipçiler tarafından görülebilir.

Dolayısıyla takipçi sayısını artırmanın yolları aranmalıdır. Dahası takipçilerin de satışı yapılan ürün ve hizmetlere dikkatinin çekilmesi gerekir. Tüm bunlar için ürünlerin ilgi çekici hale getirilmesi şarttır.

Kurumsal Hesap Sahibi Olmak

Instagramdaki müşteri potansiyellerinin dikkatini çekmek için tanıtım yapılan hesabın kurumsal bir hesap haline getirilmesi gerekecektir. Kişisel hesaplardan yapılan tanıtımlar yeterli ciddiyeti sağlamaz.

E-ticaret yapmak için yasal prosedürlerin yerine getirildiğini, yapılan satışlarda yeterince sorumluluk kabul edildiğini göstermek için de kurumsal hesap kullanılması önemlidir. Böylece tüketicilerin güveni kazanılabilir.

Yine güvenin sağlanması için Instagram hesabında iş adresi, mail adresi, telefon numarası, işletme adı ve yapılan işin net tanımı bulunmalıdır. Bu tip basit adımlar hesabı inceleyen kullanıcılara güven verecek ve satın alma kararı vermelerini kolaylaştıracaktır.

Bir e-ticaret sitesinin olması ve Instagram hesabında bu siteye atıf yapılması da güven sağlayacaktır. Instagram hesabında kullanılan kurumsal isimle web sitesinin adının uyumlu olması da önemlidir.

Ürün ve Hizmetlerin Ayrıntılı Tanıtımı

Satışı yapılan ürün ve hizmetler hakkında Instagram hesabında ve paylaşımlarda ayrıntılı açıklamalar bulunmalıdır. Ürünün satın alınması halinde tüketicinin ne gibi faydalar sağlayacağı, hangi problemlere çözüm sağlanacağı, kullanım koşulları hakkında net ve şeffaf bilgiler verilmelidir. Eğer ürünlerin resimleri paylaşılıyorsa her paylaşımda bu tip bilgilere de yer verilmelidir. İlgi çekici tanımlamalar iyi bir reklama dönüşebilir.

Gerekirse profesyonel yardım alınarak kullanıcıları satın almaya yönlendirecek açıklamalar kullanılabilir. Bunun için hedef kitlenin belirlenmesi de önemlidir. Hedef kitleyi etkileyecek dil ve tarz farklı olabilir. Mesela satılan ürünü kullanacak kesim genellikle üniversite mezunu eğitimli insanlardan oluşuyorsa paylaşımların dili ve içeriği bu kitleye göre hazırlanır. Ev hanımlarına, öğrencilere, iş insanlarına hitap edecek sözcükler farklı olabilir.

Instagram Müşteri Çekme Nasıl Yapılır?
Instagram Müşteri Çekme Nasıl Yapılır

Ürün Satın Alan Müşteri Yorumları

Tanıtımı yapılan ürün ve hizmeti satın alan müşterilerden gelen olumlu geri bildirimler önemlidir. Bu tip mesajlar sahibinin izni alınarak paylaşılabilir. İnternetten alışveriş yapan tüketiciler genellikle diğer tüketicilerin yorumlarını merak eder. Olumlu yorumlar varsa satın alma kararı kolay verilir. Tüketicinin bu eğilimine uygun paylaşımlar yapılmasında fayda vardır.

Kampanya ve Çekilişler Düzenlemek

Instagram’da satış yapanlar için kampanya ve çekiliş düzenlemek de doğru satış yöntemleridir. Satışı yapılan ürünlerden ilgi çekici olanlar ödül olarak konarak paylaşımlara etkileşim sağlanması istenebilir. Çekiliş yapılarak yine bu ürünlerden hediye edilebilir. Bu tip aktiviteler mutlaka adaletli şekilde yapılmalıdır. Aksine bir kanaat oluşmasına neden olmak kaş yaparken göz çıkarmak anlamına gelebilir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir