Stres Kırığı Neden Olur?
Stres Kırığı Neden Olur?

Stres kırığı sorunu yaşayan kişilerin en sık merak ettiği soru stres kırığı neden olur? Sorusudur. Bu tür kırıklar stres dolayısı ile meydana gelmez. Tam tersine yapılan fiziksel hatalardan dolayı kaynaklanır. Öyleyse gelin stres kırığı nedir stres kırığı neden olur alt başlıklar ile cevaplandıralım.

Stres Kırığı Nedir?

Stres kırığı: Bilinçsiz ve ani hareketlerden sonra meydana gelen, kemik dokusunu olumsuz yönde etkileyen ve bükülmesine neden olan bir sağlık sorunudur. Ayaklarda ve omurga kısmında daha sık görülür.

Kişi önceden rahatlıkla yaptığı aktiviteleri yapamaz hale gelir. Çünkü stres kırıkları kemiklerin hareket kapasitesini kısıtlar.

Eklemlerde ağrıya ve şişliğe neden olur. Tedavi edilmezse kemik yorgunluğu artar ve kemikte çatlak, kırık gibi oluşumlara neden olur. Peki Stres Kırığı Neden Olur?

Stres Kırığı Neden Olur?

Stres kırığı özellikle spor yapan ve ağırlık kaldıran kişilerde daha sık görülür. Yanlış ve ani yapılan hareketler kemiklerde gizli kırıklara neden olur.

Bu durum hemen fark edilmeyebilir. Zaman ilerledikçe belirtileri daha sık görülmeye başlar.

Diğer bir nedeni ise osteoporozdur. Osteoporoz sorunu yaşayan kişilerde stres kırıkları sıkça görülür. Kırıklara neden olan diğer bir etken ise yanlış ayakkabı seçimidir. Kadınların yanlış topuklu ayakkabı seçimleri stres kırıkları için risk faktörü olarak görülür.

Stres Kırığı Belirtileri Nelerdir?

En sık görülen belirti kemik dokuda meydana gelen şiddetli ağrı ve acı hissidir. Yürüme esnasında kırık olan bölgede ağrı meydana gelir.

Bu ağrılar kişinin duyarlılığına göre değişiklik gösterir. Bazen çok şiddetli ve dayanılmaz bir hâl alır.

Stres kırığı ayak kısmında ise ayak eklemlerinde şişlikler görülür. Bu şişlikler zamanla artar ve içerisinde su birikir. Temas edildiği taktirde acı hissi artar.

Kişi spor yapma, yük taşıma gibi işlemleri yapmakta zorluk çeker. Bu belirtiler görüldüğü taktirde kısa zaman içinde ortopedi doktoruna danışmak ve tedaviye başlamak gerekir.

Stres Kırığı Nasıl Tedavi Edilir?

Hafif semptomları tamamen ortadan kaldırmak için dinlenmek ve yapılan ağır işi bırakmak gerekir. Bölgeyi fazla zorlamak kırığın derecesini artırır. Kırığın olduğu bölgeye buz uygulamak kişiyi rahatlatır. Ayakta meydana gelen şişliği ve ağrıyı giderir.

Şiddetli ağrılar için muhakkak doktora gidilmesi gerekir. Doktor soruna yönelik ilaçlar ve kremler verir. Bu ilaçlar nonsteroid inflamatuar ilaçlardır. Düzenli olarak kullanılması gerekir.

Kırığın şiddeti çok fazlaysa kişiye alçı uygulaması yapılır. Alçı sayesinde çıkan kemik doku tekrar yerine yerleştirilir. Son çare olarak cerrahi işlemler tavsiye edilir. Cerrahi dışı işlemlerin işe yaramadığı durumlarda tercih edilir.

Stres Kırığı Neden Olur?
Stres Kırığı Neden Olur?

Stres Kırığından Korunma Yolları Nelerdir?

Bu sorunu yaşamamak için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Peki, bunlar nelerdir?

Stres kırığından korunma yolları şunlardır:

  • Kemik sağlığına dikkat etmek gerekir. Kemiklerin sertliğini artıracak süt, yoğurt gibi ürünler tüketmek gerekir.
  • Sık sık güneşe çıkın ve D vitamin ihtiyacınızı güneşten karşılayın.
  • Sporda veya özel günlerde doğru ayakkabı tercih edin. Özellikle topuklu ayakkabı seçerken konforu ön planda tutun.
  • Ani hareketlerden kaçının. Spor yapmadan önce ısınma harekeleri ile vücudunuzu spora hazırlayın.
  • Bisiklet sürme gibi sporları daha sık tercih edin. Bisiklet sürmek stres kırığı riskini büyük oranda azaltıyor.
  • Ağır yük taşımaktan kaçının. Taşınması gerekiyor ise yük taşıma kurallarına uygun şekilde taşıyın. Bütün yükü bele ve omurgaya vermeyin. Yük taşıma esnasında kalçalardan da yararlanın. Yükü bütün vücuda eşit olacak şekilde dağıtın.
  • Çok fazla ayakta durmayın. Uzun yürüyüşlerde belirli molalar vererek dinlenmeyi aksatmayın.

Kemik sağlığına iyi gelecek gıdalar tüketin. Bol meyve, sebze yiyin.

Bunlara dikkat etmek sağlıklı bir kemik gelişimi için önemlidir. Kemikler ne kadar sağlıklı olursa hastalık riski o derece az olur.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir