Hamilelikte Vücut Bakımı
Hamilelikte Vücut Bakımı

Hamilelik anne adayları için oldukça zor bir süreçtir. Bu süreç esnasında anne adayında fiziksel ve psikolojik olarak çok sayıda değişim görmek mümkündür.

Hamile anne adaylarının vücut yapısında meydana gelen değişimler gebelik sonuçlanana kadar devam eder. Anne adayı bu süreç esnasında kilo alır ve vücudu bazı tehlikelere daha açık hale gelir.

Bu tehlikelerden biri gebelik esnasında meydana gelen çatlaklar ve kuruyan cilt yapısıdır. Bu yüzden vücudun bu değişimi en az zararla atlatması çok önemlidir.

Bunun içinde anne adayının hamilelikte vücut bakımı düzenli şekilde yapılmalıdır. Aksi taktirde anne adayı psikolojik ve fiziksel olarak bu durumdan etkilenir ve kendini kötü hisseder.

Hamilelikte Yüz Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Hamile anne adaylarından yüz bölgesinde ödemler meydana gelir. Aynı zamanda değişen hormonlar nedeniyle sivilcelenme, siyah nokta ve hamilelik lekeleri anne adaylarında sık görünen unsurlardır.

Hamilelikte yüzün nem oranı uygun şekilde korunmalıdır. Bunun için cilt dostu ve besleyici nemlendirici kremler kullanılabilir.

Yüzde meydana gelen lekeler genellikle kalıcı değildir. Anne adayının doğumundan sonra geçer. Fakat bu lekeler annenin psikolojisini bozabilir. Bu yüzden lekeler ufak makyaj hileleri ile kapatılabilir.

Makyaj öncesi ve sonrası cilt temizliğine dikkat etmek gerekir. Aksi taktirde ciltte sivilcelenme oranı artış gösterebilir. Yüz bölgesinde yer alan lekelere karşı leke giderici ve önleyici güneş kremleri kullanmak gerekir.

Hamilelikte Vücut Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Hamilelikte etkili bir vücut bakımı şarttır. Annenin vücudu çok kuru ve çatlak oluşumuna karşı savunmasızdır. Bu yüzden duş sonrası düzenli olarak vücut nemlendirilmelidir. Vücut için vücut bakım kremleri kullanılabilir.

Bu kremler kuruyan vücudu daha yumuşak bir hale getirecektir. Ayrıca vücuda masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz. Vücut masajları aynı zamanda psikolojik olarak daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Hamilelikte çatlaklara karşı özel koruyucu kremler kullanılabilir. Bu kremleri kullanmadan önce doktora danışmak ve fikir almak gerekir. Vücut bakımı için uygun ph ve içeriklerde doğal sabunlar kullanmak gerekir.

Doğal olmayan sabun kullanımı cildin kurumasına ve çatlamasına neden olur. Gliserinli sabunlar hamilelik esnasında kullanılabilir.

Hamilelikte Vücut Bakımı
Hamilelikte Vücut Bakımı

Hamilelikte Vücut Bakımı Yapılırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Hamile anne adaylarının vücut bakımı yaparken bazı dikkat etmesi gereken çok özel püf noktalar vardır. Peki, vücut bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Vücut bakımı için uygun ph seviyesine sahip ürünler kullanmak gerekir.
  • Meme bölgesi için özel kremler kullanılmalıdır.
  • Vücudu nemlendirme işlemi banyo sonrası yapılmalıdır.
  • Eller ve yüz bölgesi günlük nemlendirilmelidir.
  • Kullanılan vücut bakım ürünleri kimyasal olmamalı ve doğal içeriklere sahip olmalıdır.
  • Çatlaklara ve meydana gelen sivilcelenmelere karşı sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.
  • Makyaj yüzde çok bekletilmemeli ve kısa zamanda uygun bir biçimde temizlenmelidir.

Bu gibi özel noktalara dikkat etmek anne adayının etkin bir vücut bakımı gerçekleştirmesini sağlayacaktır.

Hamilelikte Vücut İçin Hangi Yağlar Kullanılmalıdır?

Hamilelikte vücut bakımı için çeşitli yağlar kullanılmaktadır. Hit yağı, badem yağı, bebek yağı, vazelin, kakao yağı gibi çeşitli birçok yağ hamilelikte cilde uygulanabilir.

Cilt bariyerini koruyarak cildi doğal bir şekilde besler. Bu yağlar vücuda masaj yaparak da uygulanabilir. Yağlar eşliğinde masaj yapmak hem anneyi rahatlatır hem de fiziksel olarak cildini iyileştirir.

Ayrıca çatlaklar için de bu yağlar kullanılabilir. Çatlak için çatlak kremleri de vücut bakımına dahil edilebilir. Bu yağlar ve kremler ile etkin bir koruma sağlamak mümkündür ve anne adayları için yararlı bir unsurdur.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir