Emzirmenin Anneler İçin Faydaları
Emzirmenin Anneler İçin Faydaları

Anne sütü tüm dünya genelinde mucizevi bir besin olarak litaratüre geçmiştir. İlk altı ay bebeğin her türlü su, demir, protein, yağ, vitamin gibi ihtiyacını karşılar. Anne sütü içerisinde yeterli miktarda su vardır. Bebeğe ekstra su vermenize gerek kalmaz.

Anne sütü en doğal ve organik besindir. Bebeğin bağırsakları ile en uyumlu besin anne sütüdür. Anne sütü hem bebeğe hem de anneye sayılamayacak kadar fayda sağlar. Emzirmenin anneler için faydaları ve etkilerini beraber inceleyelim.

Emzirmek Doğum Sonu Kanamalarını Azaltır

Emzirirken anne vücudundan bazı hormonlar salgılanır. Bu hormonlar oksitosin ve prolaktin hormonlarıdır. Bu hormonlar süt yapımını uyarırken aynı zamanda rahim kaslarını da uyararak kanamanın azalmasını sağlar.

Yapılan araştırmalara göre normal doğum yapan kadınların sezeryan doğum yapan kadınlara göre doğum sonu kanama miktarı daha az olmuştur.

Bunun nedeni de normal doğum sürecini başlatan oksitosin hormonunun sezeryan doğuma göre daha erken bir zamanda vücuttan salınmasıdır. Doğum yapar yapmaz bebeğin emmesi hem anne hem de bebek için oldukça faydalıdır.

Emziren Anne Mutlu Ve Huzurlu Olur?

Bebeğinizi ne kadar çok emzirirseniz vücudunuzdan o kadar çok oksitosin hormonu salgılanır. Emzirmenin Anneler İçin Faydalarından birisi de budur. Oksitosin hormonu bir şefkat hormonu olarak da bilinir.

Emzirmek hem bebeği hem de sizi mutlu eden bir eylemdir.

Yapılan araştırmalara göre emziren annelerin daha huzurlu daha mutlu ve topluma karşı çok daha duyarlı oldukları gözlenmiştir. Bunun nedeni de oksitosin hormonudur.

Emzirmenin Anneler İçin Faydaları
Emzirmenin Anneler İçin Faydaları

Emzirmek Meme Kanserini Önler

Meme kanseri günümüzde her sekiz kadından iki tanesinde görülen yaygın bir hastalıktır. Yapılan araştırmalara göre bebeğini uzun süre emziren annelerde meme kanseri görülme olasılığı diğer kişilere göre daha düşüktür.

Emzirmek kişiye efor sarf ettirdiği için kilo vermesini sağlar. Sağlıklı bir yaşam sürmek meme kanseri ve rahim kanserinden korunmak için en az iki yıl bebeğinizi emzirin.

Emzirmek Bebek İle Güçlü Bağ Kurmanızı Sağlar

Yazımızda belirttiğimiz gibi emzirmenin fiziksel ve ruhsal birçok yararı vardır. Bebeğiniz doğduktan itibaren emzirmeye başlarsanız aranızdaki bağ daha da güçlenir.

Emzirmek bebek ve anne arasındaki güçlü duygusal bağlanmayı etkin kılan bir eylemdir. Belki de Emzirmenin Anneler İçin Faydalarından en keyifli olanı da bu.

Emzirmek annenin beyninde başlayan ve beyninde biten bir eylemdir. Süt salınımı bilinenin aksine anne beyninde başlar. Anne adayı emzirmeye ne kadar motive ve istiyorsa o kadar süre emzirebilir.

Anne Sütünü Arttıran Besinler Nelerdir?

Yapılan araştırmalar düzensiz ve düzenli beslenen anneler arasında yapılmıştır. Sonuç olarak süt kalitesi aynı kalmış sadece vitamin değeri değişiklik göstermiştir.

Emzirmek beyinde başlar. Anne adayı gebeliğinin son aylarında emzirme ile ilgili kendini motive ederse emzirmesi daha kolay olur. Emzirme eğitimlerine katılabilir ve sunumları okuyabilir.

Bunun dışında anne sütünü arttıran besinler şunlardır:

  • Bol su tüketimi,
  • Dereotu,
  • Kuru incir,
  • Rezene ve ısırgan otu çayı.

Kurubaklagiller anne sütünü arttıran besin maddeleridir. Anne düzenli ve dengeli beslenirken uykusuna da dikkat etmelidir.

Düzenli uyku anne sütünü arttıran elemanlardan bir tanesidir. Emzirmek belli bir süreci ve bu süreç içerisindeki tüm elemanları içine alan bir sistemdir.

Emzirmek anne ve bebek arasındaki bir eylemken anne sütünün salınımı aile içerisindeki diğer bireylerle de ilgilidir. Bir anne ne kadar mutlu ve huzurlu olursa o huzur bebeğe de aynı şekilde yansır ve emzirme sürekli olur.

Dünya sağlık örgütü her bebeğin en az altı ay anne sütü almasını tavsiye etmekte ve iki yıla kadar da bebeğin anne sütü alımında hiçbir sakınca görmemektedir.

Genel olarak Emzirmenin Anneler İçin Faydaları bunlardır. Bebeğiniz ile sağlıklı ve mutlu günler dileriz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir