Hisse Senedi Nedir? Hisse Senedi Nasıl Alınır?
Hisse Senedi Nedir? Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Yatırım yapma yollarından biri olan hisse senetleri, şayet doğru seçilirse ciddi bir kazanç kaynağı olur. Ancak risk oranı belirlemesi doğru yapılmadığı takdirde bir anda elinizde ve avucunuzda ne varsa kaybedebilirsiniz.

Peki, yatırım varlıklarından en yaygın kullanılanlardan biri olan hisse senedi hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? 

Bu yazımızda Hisse Senedi Nedir? Ne işe yarar, nasıl ve ne zaman alınır? Gibi merak edilen sorulara cevap vermeye çalışacağız. O zaman yazımıza hisse senedi nedir? sorusunu cevaplayarak başlayabiliriz.

Hisse Senedi Nedir?

Hisse Senedi Nedir? Hisse Senedi Nasıl Alınır?
Hisse Senedi Nedir? Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Şirketlerin sermaye paylarını belgeledikleri maddi evraklara hisse senedi denir. Sermaye Piyasası tarafından yasal düzenlemeleri yapılan bu kıymetli evraklar, bir şirketin ana sermayesinde yer alan en küçük parçalarıdır.

Varlık olarak bu senetler; şirket sermaye paylarının bir bölümünü içerir. Şayet bu varlıklar halka arz ediliyorsa borsada işlem görür. Dolayısıyla dileyen kişiler için bir yatırım aracı haline gelir.

Eğer sizde birikimlerinizi değerlendirmek istiyorsanız bir yatırım aracı olarak hisse senedi satın alabilirsiniz.

Satın aldığınız hissenin ait olduğu şirketin bilançolarını, yatırım hareketlerini ve hisse senedi değerlerini takip ederek bu senetleri alıp satabilirsiniz. Böylelikle kârlılığınızı artırabilir, birikimlerinizin erimesine izin vermemiş olursunuz.

Hisse Senedi Çeşitleri Nelerdir?

Hisse Senedi Nedir? Hisse Senedi Nasıl Alınır?
Hisse Senedi Nedir? Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse senedi nedir? diye tanımladıktan sonra sıra geldi türlerini açıklamaya. Yatırımcılarına tanıdıkları imtiyazlar ve haklar ile hisse senetleri farklı türlere ayrılır.

Bu türleri kısaca açıklamak gerekirse;

 • Mavi çip hisse senedi: Lider ve büyük çaplı sermayesi olan şirketlerin halka arz ettiği senetlerdir. Bu senet türü genelde çok fazla gelir getirmez, fakat istikrarlı olmasıyla son derece güvenlidir.
 • Döngüsel olmayan hisse senedi: Büyük çaplı değişim yaşamayan, yani ekonomik dalgalanmalardan fazla etkilemeyen senetlerdir.
 • Döngüsel hisse senetleri: Ekonomin durumuna paralel olarak değeri çok değişen hisse senetleridir.
 • Temettü vermeyen hisse senetleri: Sadece piyasa değer artışı ile değer kazanan kıymetli evraklardır. Dolayısı kâr payı yoktur.
 • Halka arz eden hisse senetleri: Piyasada en fazla hareket gören hisse senedi çeşididir. Şirketler bu senetlerle  sermayelerinin bir bölümünü eşit miktarlarda halk arz eder.
 • Büyüme hisse senedi: Piyasada hızla büyümesi öngörülen şirketlere ait hisse senetleridir.
 • Değer hisse senedi: Çok istikrarlı ancak büyümesi yavaş olan şirketlere yönelik olan senetlerdir. Büyük şirketlere ait oldukları için genelde güvenilirdirler.
 • Smal, Mid ve Large Cap hisse senetleri: Şirket sermayesi küçük olanlar small cap, orta düzeyde olanlar mid cad, büyük olanlar ise large cad olarak ifade edilen senetlerdir.
 • Hamiline hisse senedi: Anonim olan hisselerdir ve üzerinde isim bulunmaz.
 • Nama yazlı hisse senedi: Ortaklık payını temsil eden ve isme özel çıkartılan senetlerdir.
 • İmtiyazlı hisse senedi: Satın alanlara fazla hak tanıyan senetlerdir. Bu özelliğinden dolayı “altın hisse” olarak da anılmaktadırlar.
 • Adi hisse senedi: Yaygın olarak kullanılan hisse senetleri olup bütün hissedarlara eşit hak veren paylar dağıtırlar.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse Senedi Nedir? Hisse Senedi Nasıl Alınır?
Hisse Senedi Nedir? Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse senedi nedir? diye merak edenlerin sordukları sorulardan biri de nasıl alınacağı üzerinedir.

Hisse senetleri aracı kurumlardan satın alınabilmektedir. Bu aracı kurumlarda hesap açarak satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu kurumlar; Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onay aldıktan sonra hisse senedi satışı yapabilmektedir. Aracılar; banka veya özel kuruluşlar olabilir.

Hangi kurum veya banka aracılığıyla hisse senedi alacağınızı karar verdikten sonra öncelikle internet üzerinden irtibat kurmanız gerekir. Bir kullanıcı hesabı açılmanızın ardından ise yapacağınız yatırımı tutarını belirlediğiniz hisseye yatırmalısınız.

Günümüzde telefon, PC, tablet veya laptop gibi birçok teknolojik araçla bu işlemleri pratikçe yapabilirsiniz. Mobil arayüz üzerinden yatırım araçlarını kullanarak işleminizi hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.

Borsada Hisse Senedi Nasıl Satılır?

Hisse Senedi Nedir? Hisse Senedi Nasıl Alınır?
Hisse Senedi Nedir? Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Bir hisse senedinin iki değeri vardır; biri gerçek diğeri ise piyasa değeri.

Bir senedin olması gereken değerine gerçek değeri denir. Borsa da işlem gördüğü değeri ise piyasa değeri olarak anılmaktadır.

Bir hisse satabilmeniz için öncelikle elinizde hisse senedinizin olması gerekir. Elinizde olan hisse senedini aldığınız aracı kurum veya şirket üzerinden yine aynı şekilde satış yapabilirsiniz.

Aracı firmalarının web veya mobil uygulamalarında yer alan arayüz araçlar ile hisse senetlerinizi satabilir, böylelikle kâr edebilirsiniz. Ancak satış yaparken alınacak komisyona dikkat ederek bu işlemi yapmanızı öneririz.

Bu yazımızda yatırım dünyasının kıymetli kağıtları olan Hisse Senedi Nedir? sorusunun cevabı vermeye çalıştık.

Yapacağınız detaylı araştırmalar ile en güvenilir aracı firma ile kazandıran şirketlerin hisselerini satın alabilirsiniz. Böylelikle uzun dönemli kalıcı bir yatırım imkanı yakalayabilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir