Kuyruk Sokumu Ağrısı
Kuyruk Sokumu Ağrısı

Kuyruk sokumu belin hemen altında yer alan ve üçgen görünüme sahip olan bir yapı olarak bilinir. Bu yapının görevi kaslar ve tendonlar arasında bir bağlantı sağlar ve bağlantının kontrolünü gerçekleştirir.

Bazı genetik veya çevresel faktörlerden dolayı kuyruk sokumu ağrısı görülebilir. Kuyruk sokumu ağrısı genellikle kadınlarda daha sık görülür. Bu ağrı çeşidi bazı durumlarda hafif seyrederken bazı durumlarda kişilerin hayatını büyük ölçüde etkileyen sağlık sorunudur. Şiddetli ağrılar kişinin yaşam kalitesinin düşmesine neden olur.

Bunun için kuyruk sokumu ağrıları hafife alınmaması gereken ağrılardır. Bazı durumlarda hastalık habercisi olarak da değerlendirilebilir. Bu yüzden uzman kontrolü çok önemlidir ve mutlaka gidilmesi gerekir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

Kuyruk sokumu ağrısını saptamak oldukça kolaydır. Görülen belirtiler dikkatli şekilde değerlendirilmelidir.

Belirtileri şunlardır:

  • Kalça kısmında uyuşma ve ağrı hissi
  • Oturmada zorlanma ve acı hissetme
  • Bel bölgesine doğru uzanan ağrı hissi
  • Kuyruk sokumunda zedelenme veya yara gibi oluşumlar
  • Tuvalet ihtiyacını giderirken zorlanma
  • Cinsel isteksizlik ve cinsel ilişki öncesi ve sonrası acı hissi
  • Psikolojik olarak huzursuz hissetme

Bu gibi belirtiler kuyruk sokumu ağrısı yaşayan kişilerde de görülebilen bazı belirtilerdir. Kuyruk sokumu ağrılarının şiddeti çok önemlidir. Bazı belirtiler büyük ölçüde görülebilir. Şiddetli belirtiler de kişiyi fiziksel ve psikolojik açıdan olumsuz etkiler.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur?

Kuyruk sokumu ağrısı birçok nedenden kaynaklı olabilir. Genetik bir kuyruk sokumu anamolisi yoksa bölgeye alınan darbelerden kaynaklı olabilir. Trafik kazaları, düşmeler, travmatik olaylar kuyruk sokumu ağrısına neden olabilen unsurlardır. Sağlıksız beslenme sonucu da kuyruk sokumu ağrısı görülür.

Obez veya normal kilonun altında olmak kuyruk sokumu bölgesinde yer alan kemiklere ve dokulara baskı yapar. Bu yüzden ağrı hissi kaçınılmaz hale gelir. Oturma şeklinin yanlış olması da ağrıyı tetikler. Kalça bölgesinde yer alan sinir dokularının sıkışmasına neden olur.

Sıkışan sinirlerde kişiyi rahatsız eden bir ağrı oluşmasına neden olur. Bazı hastalıklardan kaynaklı olabileceği gibi enfeksiyon, tümör gibi özel durumlar da ağrıya neden olabilen durumlardır. Kadınlarda sık kuyruk sokumu ağrıları görülür.

En büyük nedeni ise kadınlarda gebelik olayının gerçekleşmesidir. Gebelikte kuyruk sokumu ağrısına neden olan bir etkendir. Kuyruk sokumu ağrılarına veda etmek için ağır eşyaları taşımaktan kaçınmak gerekir. Ağır yükler yanlış taşıma teknikleri ile taşındığı taktirde ağrıya sebep olan en büyük unsurlardır.

Kuyruk Sokumu Ağrısı
Kuyruk Sokumu Ağrısı

Kuyruk Sokumu Ağrısı Tedavisi

Bu tür ağrılar tedavi edilebilir. Fakat tedavi edilmesi ve tedavi süreci bazı farklılıklar gösterebilir. Farklılık göstermesinin nedeni ise ağrının neden dolayı kaynaklandığıdır. Genellikle hafif ve darbelerden kaynaklı ağrılar için fizik tedaviler kullanılabilir.

Bu sayede basit hareketler ile kuyruk sokumunda yer alan ağrıyı gidermek mümkündür. Bu ağrıyı gidermek ve tedavi etmek için lokal enjeksiyonlar da çok sık tercih edilmektedir. Ağrılar için ilaç tedavisi de uygulanabilir.

Seçilecek tedavi doktora ve kişinin fiziksel durumuna bağlıdır. Aşırı şiddetli ve tümör nedenli oluşan ağrılar için en etkili yöntem olarak cerrahi işlemler görülmektedir. Bu işlemler güvenli ve uzman bir kişi tarafından yapılmalıdır. Hastalığın nedeni ve tümörün durumu iyi şekilde değerlendirilmeli ve tedavi aşaması yürütülmelidir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Önlenir?

Kuyruk sokumu ağrılarının oluşumunu önlemek için nedenleri bilinmeli ve ortadan kaldırılmalıdır. Ağır yük taşımak ağrıya neden olur. Bu yüzden doğru yük taşıma teknikleri bilinmelidir. Taşıma esnasında bütün yükü kalçaya vermek yerine bütün vücuda eşit şekilde dağıtmak daha doğru bir seçimdir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir