Kristal Kuvars Taşı Faydaları Nelerdir?
Kristal Kuvars Taşı Faydaları Nelerdir? Nasıl Temizlenir?

Kristal Kuvars Taşı Nedir?

Doğada oldukça yaygın bulunan kuvars taşı bütün iklim koşullarında oluşabilmektedir. Farklı renklerde görülebilen kuvars taşı kristal bir yapıya sahiptir. Geçmişten günümüze birçok farklı amaç için kullanılmıştır.

Tedavi edici özelliğe sahip olduğu bilinmektedir. Türkiye’de Antalya, Zonguldak, Kastamonu ve aydın bölgesinde bulunmaktadır. Sert yapısı ve dayanaklığı aksesuar olarak kullanılmasında önemli bir görev üstlenmektedir.

Kristal minerallerden oluşan kuvars taşı sinir sistemini dengeleyerek kişinin psikolojik sorunlarını gidermeye olanak sağlamaktadır. Alternatif tıpta doğal taşların kullanımı oldukça yaygındır.

Doğal taşlar içerisinde en sık kullanılanlardan biri kuvars taşıdır. Baş ağrısı, akciğer, böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarının giderilebilmesi içinde kullanılmaktadır.

Kristal Kuvars Taşı Faydaları Nelerdir?
Kristal Kuvars Taşı Faydaları Nelerdir? Nasıl Temizlenir?

Kristal Kuvars Taşının Özellikleri Nelerdir?

Diğer birçok doğal taş türünde olduğu gibi kuvars taşının da yapayları mevcuttur. Doğal kuvars taşının anlaşılabilmesi için ısı ile teması tavsiye edilmektedir.

Isı ile temas edildiğinde herhangi bir boya akması ve kararma durumu ile karşılaşılmaması gereklidir. Eğer kuvars taşı yapay ise boyası akacaktır. Pembe ve mavi renk kuvars taşları aksesuar için sıklıkla tercih edilmektedir.

Vücutta biriken negatif enerjinin atılmasına olanak sağladıklarından önemli bir yere sahiptir. Aksesuar olarak kullanılabilen kuvars taşları ten ile temas etmelidir. En iyi sonucun alınabilmesi için kolye, küpe, yüzük veya bileklikte kullanılması tavsiye edilmektedir.

Ayrıca kristal kuvars taşının diğer özellikleri de şu şekildedir;

 • Kristal yapıya sahiptir.
 • Oldukça serttir.
 • Dayanıklılık seviyesi diğer doğal taşlara göre fazladır.
 • Bütün iklim koşullarında oluşabilmektedir.
 • İşlenebilir bir doğal taştır.
 • 5. Boğaz çakrası ve 4. Kalp çakrası ile uyumludur.
 • Çakraların negatif enerjiden arındırılabilmesi için kullanılmaktadır.
 • Meditasyon yapılırken kullanılan bir doğal taştır.
 • Tütsü, mum ışığı, toprak veya deniz tuzu ile temizlenmesi mümkündür.

Peki Kristal Kuvars Taşı Faydaları nelerdir? Gelin birlikte öğrenelim.

Kristal Kuvars Taşı Faydaları Nelerdir?
Kristal Kuvars Taşı Faydaları Nelerdir? Nasıl Temizlenir?

Kristal Kuvars Taşı Faydaları Nelerdir?

Meditasyonlarda taşların oldukça büyük bir öneme sahip olduğu herkesin malumudur. Kuvars taşı günümüzün en büyük problemlerinden biri olan stresi önlemektedir.

Vücutta biriken negatif enerjinin atılması ve öfke kontrolü sağlanabilmesi için kuvars taşının kullanımı tavsiye edilmektedir. Tene temas etmesi halinde etkilerinin çok daha kısa sürede görülmesi mümkündür.

Aksesuar olarak kullanılabileceği gibi ev ortamında süs eşyası olarak da kullanılabilmektedir. Ev içerisinde kuvars taşının bulundurulması evin kötü enerjisini yok etmektedir.

Baş ağrısına karşı oldukça etkili bir taş çeşididir. Ayrıca pembe kuvars taşının kalp, böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanıldığı da bilinmektedir.

Bunlarla beraber kristal kuvars taşının faydaları şöyledir;

 • Sinir sistemini dengelemektedir.
 • Baş ağrısı için doğal bir ağrı kesicidir.
 • Kan dolaşımını arttırır.
 • Verdiği mutluluk sebebiyle aşk taşı olarak da bilinmektedir.
 • Endişe halini uzaklaştırır.
 • Ametist taşı ile uyumlu olarak kullanılabilmektedir.
Kristal Kuvars Taşı Faydaları Nelerdir?
Kristal Kuvars Taşı Faydaları Nelerdir? Nasıl Temizlenir?

Kristal Kuvars Taşı Nasıl Temizlenir?

Tüm doğal taşlarda olduğu gibi kuvars taşının da negatif enerjiden arındırılabilmesi için temizlenmesi gereklidir. Kuvars taşı farklı şekillerde temizlenebilen bir taş çeşididir.

En yaygın temizleme şekli tuzlu su ve topraktır.

Deniz suyu içerisinde yalnızca 10 dakika bekletilmesi temizlenmesi için yeterlidir. Kısa sürede kötü enerjinin taştan arındırılması için tuzlu su ideal bir temizleme yöntemidir.

Tuzlu su dışında kuvars taşının toprağa gömülmesi de sık kullanılan bir temizleme yöntemidir. Kuvars taşı toprağa gömüldükten sonra 24 saat bekletilmesi gereklidir. Diğer temizleme yöntemlerine göre daha uzun sürede bir temizlik sağlanmaktadır. Fakat negatif enerjinin en iyi şekilde arındırılmasında oldukça etkili bir yöntemdir.

Mum ışığında kuvars taşının temizlenmesi çok bilinen bir temizleme yöntemi olmamasına karşın etkilidir. Yanan mumun yanına yerleştirilen kuvars taşı birkaç dakika içerisinde temizlenmektedir.

Aynı işlem tuz lambaları için de geçerlidir. Tuz lambasının yanına yerleştirilen kuvars taşı negatif enerjiden tamamen temizlenmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir