Burun Spreyi Bağımlılığı Nasıl Geçer? Nasıl Kurtulunur?
Burun Spreyi Bağımlılığı Nasıl Geçer? Nasıl Kurtulunur?

Kış dönemlerinde özellikle mevsim geçişlerinde genelde burun tıkanıklığı problemi yaşarız. Burun tıkanıklığına çözüm olarak ise burun spreyi kullanmayı tercih ederiz. Burun spreyleri burnumuzu açar ve muhteşem bir hava akımı sağlar.

Çok Sık Kullanılan Burun Spreyi; İlladin ve Otrivine

Burun tıkanıklığı nedeniyle doktora gittiğimiz zaman hızlı çare olarak doktorlar bize bu spreylerden birini önerirler. Fakat önerirken 5 günden fazla kullanılmasının oldukça zararlı olduğunu ve bağımlılık yapabilecek nitelikte olduğundan bahsederler.

Burun Spreyi Bağımlılığı’nı Doktorlarımız bahsetmese bile kesinlikle eczacı bize bu durumu doğru bir dille anlatır. Burnu tıkalı olan hasta bu ilacı satın aldıktan sonra faydasını gördüğünden dolayı “ne olacak altı üstü bir fısfıs” diyerek 5 günlük kurala uymazlar ve daha uzun süreli kullanmaktan kaçınmazlar.

Herkes için sakınca olan bu durum hamile bayanlar için daha tehlikelidir.

Burun Spreyi Bağımlılığı Nasıl Geçer? Nasıl Kurtulunur?
Burun Spreyi Bağımlılığı Nasıl Geçer? Nasıl Kurtulunur?

Sağlığınızla Oyun Oynamayın!

İlladin sprey ve otrivine sprey tahmin ettiğimizden çok daha tehlikelidir. Çok uzun süre kullanımlarda ameliyata bile yol açmaktadırlar.

Burun tıkanıklığı, kurumuş mukus veya burun etinin soğuk havalarda şişmesinden kaynaklanır. Bu fısfıs ise şişmiş olan burun etine, içerisinde bulundurduğu kimyasal maddeler ile birlikte karşılık vererek burun etinin küçülmesini sağlar.

Burun eti küçüldüğünden dolayı da rahatlarız. Aradan bir süre geçtikten sonra fısfısın etkisinin geçmesi ile birlikte burun eti tekrardan büyür ve sürekli kullanma ihtiyacı duyarız. Bu sebepten dolayı sürekli cebimizde bir burun spreyi gezdirmek hiç iyi bir fikir olmaz. 

İlladin sprey ve otrivine sprey kullanmak sağlık açısından tahmin ettiğinizden çok daha fazla zararlıdır.

Fizyolojik Serum

Fizyolojik serum burun açıcı sprey kadar tehlikeli olmasa da zararlı olduğu kanıtlanmıştır. Fizyolojik serumun halk dilindeki adı burun damlası‘dır. Burun damlası da sürekli kullanım ihtiyacı hissettirebilir.

Herkes biliyor olmalıdır ki bir maddenin sürekli kullanılması her zaman tehlikelidir. Fizyolojik serum da aşırı kullanıldığı zaman faydalı olduğunu kimse savunmaz. Sağlığımızdan önemli hiçbir şey yoktur.

Burun Spreyi Bağımlılığı Nasıl Geçer? Nasıl Kurtulunur?
Burun Spreyi Bağımlılığı Nasıl Geçer? Nasıl Kurtulunur?

Burun Tıkanıklığı Doğal Yollardan Çözüm

Kimyasal ürünlerin aksine, doğal yollar ile de burun tıkanıklarını giderelebilirsiniz. Bu sayede herhangi bir bağımlılık tehlikesine maruz kalmamış olursunuz.

Burun Tıkanıklıklarına uygulanacak doğal çözümler şu şekildedir;

  • Tuz ve Karbonat Karışımı
  • Okyanus Suyu

Tuz ve Karbonat Karışımı

Burun tıkanıklığına çözüm yolu olarak zararsız maddeler kullanmalıyız.

  • Yarım çay bardağı ılık suyun içerisine 1 tatlı kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karbonat koyup karıştırınız. Sonrasında kaynatınız.
  • Kaynadıktan sonra direk olarak kullanmayınız, biraz dinlenmiş olması gereklidir.
  • Dinlendikten sonra bir şırınga veya muadili bir nesne ile burun deliğinizin içerisinde sinüslerine doğru fışkırtınız.
  • Burnunuzun sol deliğinden bu işlemi gerçekleştiriyorsanız başınızı hafif sağ tarafa eğerek içeri giren karışımın sağ delikten dışarı çıkmasını sağlayın. Bu yaptığınız işlem burun tıkanıklığı için etkilidir.

Bu işlem biraz yakıcı ve can acıtıcı olabilir. Fakat zararı yoktur. Sinüslerinizde dolanan sıvı diğer burnunuzdan geri çıkacağı için içeride oluşan atmosfer ferahlamanızı sağlayacaktır.

Burun Spreyi Bağımlılığı Nasıl Geçer? Nasıl Kurtulunur?
Burun Spreyi Bağımlılığı Nasıl Geçer? Nasıl Kurtulunur?

Okyanus Suyu

Eczanelerden satın alacağınız bir diğer zararsız madde “ okyanus suyu “dur. Okyanus suyu da fısfıs aracılığı ile kullanılır fakat bağımlılık yapmaz. Bu karışımlar tabi ki kimyasal burun spreyi kadar etkili olmayacaktır.

Ancak sizin nefes alış verişlerinizi biraz da olsa ferahlatacaktır. Okyanus suyu bile olsa kullanacağınız madde yine de aşırı fazla ve uzun süreli kullanmayınız. Her zaman sağlıklı yollar ile çözüm bulmaya çalışın.

Bazen bir şeyleri düzeltmeye çalışırken farkında olmadan başka şeylere zarar veririz. Burun spreyleri tamamen buna bir örnektir.

Burun Spreyi Orucu Bozar mı?

Bu sorunun da altında yatan sebepler incelendiği zaman bir bağımlılıktan kaynaklandığını fark edeceksiniz. Bu soruyu soran insanlar sürekli burun spreyi kullandıkları için ramazan ayında dahi kullanacakları için orucu bozup bozmadığını merak ediyorlar. 

Burun spreyi orucu bozar mı?; Evet tabi ki bozar.

Açıklaması ise burun yoluyla aldığımız sıvı madde genzimizden midemize doğru akabilir. Aynı zamanda burun çeperleri tarafından emilir. Çok az bir kısmı mide ye ulaşıyor olsa da sonuçta tüketim gerçekleşmiş olur.

Bu durumda orucumuz bozulmuş olacaktır.

Burun Spreyi Bağımlılığı Nasıl Geçer? Nasıl Kurtulunur?
Burun Spreyi Bağımlılığı Nasıl Geçer? Nasıl Kurtulunur?

Burun Spreyi Bağımlılığından Nasıl Kurtulurum?

Burun Spreyi Bağımlılığından kurtulmak için dişinizi sıkmalısınız. Yanlış duymadınız 2-3 yıl gibi bir uzun bağımlılık geçmişiniz yok ise genellikle sabrederek bu bağımlılıktan kurtulabilirsiniz. Fakat daha uzun yıllar boyunca bu fısfısı kullanan otrivine bağımlılarının kurtulması elbette daha zor olacaktır. 

35 yıl kullanan hastalar vardır. Acilen KBB (Kulak Burun Boğaz) doktoruna başvurmalısınız.

Doktorunuzun incelemeleri sonucunda ameliyat gerektirecek bir etken yok ise genellikle sabretmeniz tavsiye edilir, fakat sabrederek dahi kullanımı bırakamıyorsanız dozları azaltarak veya muadili olan zararsız ilaçlar ve doğal maddeler tavsiye edecektir.

Eğer ameliyat gerekiyorsa Doktor EKG çeker. Bu EKG sonucunda ameliyat günü ve tarihi belirlenir. Ameliyattan 1 ay sonra maksimum düzeyde nefes alınabilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir