İzmir'in En İyi Tatil Beldeleri Neresidir?
İzmir’in En İyi Tatil Beldeleri Neresidir?

Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alan ve özellikle yaz aylarında en çok tercih edilen yerlerinden biri olan İzmir, tatil beldeleri ile adından sıkça söz ettirir.

İzmir’in en iyi tatil beldeleri neresidir? Sorusuna cevap arayanlar için tercih edilebilecek pek çok seçenek mevcuttur.

Yaz tatili için tercih edilebilecek koyları ve kumsalları ile birçok tatilcinin tercihi olan İzmir’de UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmiş tarihi kalıntılar da yer alır.

İzmir’in En İyi Tatil Beldeleri Nerelerdir?

İzmir’in en iyi tatil beldeleri şu şekildedir;

  • Çeşme
  • Alaçatı
  • Şirince
  • Selçuk
  • Foça
  • Seferihisar

Çeşme

İzmir'in En İyi Tatil Beldeleri Neresidir?
İzmir’in En İyi Tatil Beldeleri Neresidir?

Mavi ve berrak denizi, altın sarısı kumsalları, lüks otelleri ve termal su kaynakları ile İzmir’in Çeşme beldesi en iyi tatil yerlerinden birisidir. Çeşme’de yer alan 19 km’lik kumsal şeridi merkezden 85 km uzaklıktadır.

Hareketli gece yaşamıyla da tatilcilere bol eğlence vaat eden Çeşme, birçok tatilcinin rotasını oluşturur. Şifne, Çiftlik, Dalaman, Paşalimanı, Dalyan, Ilıca ve Ildır gibi tatil bölgelerinde yaz tatilini geçirebilmek mümkündür.

Yaz aylarında hem yerli hem de yabancı turistleri ağırlayan ve nüfusunu neredeyse üçe katlayan en iyi tatil beldelerinden bir tanesidir.

Alaçatı

İzmir'in En İyi Tatil Beldeleri Neresidir?
İzmir’in En İyi Tatil Beldeleri Neresidir?

Çeşme’ye bağlı olan bir mahalle olarak bilinen Alaçatı, kendi içerisinde en iyi tatil beldelerinden bir tanesi olarak tercih edilebilir. İstanbullu yatırımcıların gözünü diktiği ve bambaşka bir yapılaşma dönüşümü yaşayan Alaçatı, yaz tatilcilerinin gözde yerlerinden birisi haline gelmiştir.

Plajları, butik taş otelleri ve renkli gece hayatı ile yaz turizminin önemli bir bölümünü oluşturur. Şık restoranları, barları ve kafelerinin tamamı arnavut kaldırımlı dar sokaklarda yer alır.

Alaçatı’da yapılan binaların tamamı mavi ve beyaz renk üzerine oluşturulmuştur.

Şirince

İzmir'in En İyi Tatil Beldeleri Neresidir?
İzmir’in En İyi Tatil Beldeleri Neresidir?

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı olan Şirince köyü, Maya takvimine göre dünyada kıyamet kopması sonucu sağlam kalacak iki yerden birisi olarak gösterilir ve bu nedenle meşhur olmuştur. İzmir merkezine 80 km, Selçuk ilçesine ise 7 km uzaklıkta yer alan bu köy, tatilcilerin akın ettiği yerlerden biridir.

Yamaç boyunca sıralanan tarihi ahşap evleri, zeytinlikleri ve şeftali bahçeleri ile gelen ziyaretçilerini büyüler. Şirince Çarşısı’nda kadınların el işi ürünleri alınabilir.

Nesin Vakfı’nın Matematik Köyü, eski Rum tarihi evleri, Tiyatro Medresesi gibi yerler Şirince’de görülmesi gereken bölgelerdir.

Selçuk

İzmir'in En İyi Tatil Beldeleri Neresidir?
İzmir’in En İyi Tatil Beldeleri Neresidir?

İzmir’in en iyi tatil beldelerinden bir tanesi Selçuk ilçesidir. Dünyanın en geniş açık hava müzelerinden bir tanesi olan Efes Antik Kenti bu bölgede yer alır.

Kültür gezisi yapmak isteyenler için ilgi çekici pek çok tarihi kalıntıyı görebilmek mümkün olur. Türkiye’nin kültür turizminin başında gelen Selçuk ilçesi, Meryem Ana Evi’ne de ev sahipliği yapar.

İsa’nın 12 havarisi arasında yer alan ve İncil kitabının yazarlarından biri olan St. Jean Bazilikası bu bölgede yer alır. Özellikle Hristiyan yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen bir beldedir.

Foça

İzmir’in en iyi tatil beldeleri arasında yer alan Foça, Ege Denizi kıyısındadır. Adını Akdeniz’in fok balıklarından alan bu yer, deniz suyunun oldukça soğuk olması ile bilinir.

Foça ilçe merkezi ile Yeni Foça Mahallesi bu zamana kadar el değmemiş yapıları sayesinde görenleri kendisine hayran bırakır.

Foça’nın ünlü dibek kahvesi, kumsalları ve sörf alanları tatilcilerin tercihi olmaktadır.

Seferihisar

İzmir'in En İyi Tatil Beldeleri Neresidir?
İzmir’in En İyi Tatil Beldeleri Neresidir?

İzmir’in en iyi tatil beldelerinden bir diğeri Seferihisar’dır. Milattan önce kurulan ve 12 iyon kentinden bir tanesi olan bu belde, deniz kıyısındaki mahallesi Sığacık ile ünlenmiştir.

Karşı tarafta yer alan Yunan adası Samos’a geçebilmek için küçük bir liman bulunur. Taze ev yemekleri, zeytinyağlı yemekler ve has zeytinyağını burada bulabilmek mümkün olur.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir