Kalp Sağlığı İçin Tüketilmemesi Gereken Besinler
Kalp Sağlığı İçin Tüketilmemesi Gereken Besinler

Hangi yaşta olursanız olun; sağlıklı bir birey olabilmek ve sağlıklı bir hayat sürebilmek için, dikkat etmeniz gereken bazı konular ve uymanız gereken bir takım kurallar vardır. Bu kurallar; sigara ve alkolden uzak durmak, düzenli olarak spor ve egzersiz yapmak, sağlıklı ve dengeli beslenmektir.

Bunun yanında kalp sağlığını korumak da çok önemli. Bu tür iyi alışkanlıklar kalp sağlığını olumlu yönde etkiliyor. Fakat bir de madalyonun diğer yüzü var tabii ki. Sağlıksız beslenme, fastfood tarzı gıdaların yoğun biçimde tüketilmesi, paketlenmiş veya işlenmiş gıdaların tüketimi ise kalp sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.

Bu sebeple kalp sağlığını korumak çok önemli. Çünkü kalp sağlığının korunması da en az vücut sağlığının korunması kadar önemlidir. Peki, bunun için neler yapılmalı? Nelere dikkat edilmeli? Hangi besinler tüketilmeli hangilerinden uzak durulmalı?

İşte kalp sağlığı için tüketilmemesi gereken besinler.

İşlenmiş Gıdalar

Kalp sağlığının korunması için; tüketilmemesi ve kesinlikle uzak durulması gereken yiyeceklerin başında işlenmiş gıdalar geliyor. Yani;

  • salam,
  • sucuk,
  • pastırma,
  • sosis,
  • jambon gibi gıdalar.

Bunun en önemli nedeni ise; bu gıdaların raf ömrünü uzun tutmak amacıyla, üretimi sırasında içlerine kimyasal maddelerin ve yoğun miktarda tuzun ilave ediliyor olması.

Bu da işlenmiş gıdaların kalp rahatsızlıkları riskini arttırmasına neden oluyor. Bu nedenle uzmanlar tarafından işlenmiş gıdalardan kesinlikle uzak durulması tavsiye ediliyor.

Patates Cipsler

Kalp sağlığı için; tüketilmemesi gereken gıdalardan bir diğeri de yüksek miktarda sodyum içeren patates cipsleri. Özellikle çocuklar olmak üzere, birçok yetişkinin de severek tükettiği ve çoğu insanın da alışkanlık haline getirdiği bu gıdalar sayesinde günlük 2000 miligram sodyum almış olunuyor.

Uzmanlara göre günlük 1500 miligramdan fazla sodyum alımı kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyerek, çeşitli kalp hastalıklarına neden olabiliyor. Pek çok doktorun önerisi; hazır olarak paketlenmiş olan bu cipslerin yerine, evde kendi imkanlarınızla hazırladığınız fırınlanmış gıdaların tüketilmesi yönündedir.

Nodle

Öğrenciler ve yoğun bir tempoda çalışıp, evde yemek hazırlamaya vakit bulamayanların tercih ettiği, bir çeşit hazır makarna türü olan bu gıdalar da kalp sağlığının korunması açısından tüketilmemesi önerilen gıdalar arasında yer alıyor. Tıpkı patates cipslerde olduğu gibi, yüksek miktarda sodyum içeren bu gıdaların tüketilmesi, kan basıncını arttırarak, kalp hastalıklarına yakalanma riskine neden oluyor.

Pizzalar

İster çocuk olsun, ister yetişkin olsun bol malzemeli bir pizzaya hayır diyebilecek insan neredeyse yoktur. Fakat pek çok kişinin zaman zaman ana öğün olarak tükettiği ve içerisinde, işlenmiş gıdaların oldukça fazla miktarda yer aldığı bu gıdalar kalp sağlığının korunması açısından kesinlikle uzak durulması gerekenler besinler grubunda. Özellikle işlenmiş peynirlerin fazlaca kullanıldığı pizzalar, karbonhidrat seviyesini de yükseltiyor.

Kalp Sağlığı İçin Tüketilmemesi Gereken Besinler
Kalp Sağlığı İçin Tüketilmemesi Gereken Besinler

Tuz

Binlerce hatta milyonlarca kişinin; sofrasından eksik etmediği bir baharat türü olan tuz, kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve uzak durulması şiddetle tavsiye edilen gıdalar arasında yer alıyor.

Kalp Sağlığı İçin Tüketilmemesi Gereken Besinler arasında belki de en önemlisi olan tuz kullanımına uzmanların tavsiyesi; yemeklerde tuz yerine köri, sarımsak, kimyon, pul biber gibi baharatlar kullanılması yönünde.

Tuz yerine kullanılabilecek olan bu baharatlar hem yemeklere lezzet katıyor, hem de daha sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazandırıyor.

Kızgın Yağda Pişirilen Gıdalar

En başta patates kızartması olmak üzere, pişi, lokma gibi gıdalar kalp sağlığı açısından tüketilmemesi önerilen gıdalardan. Bunun en önemli nedeni; bu gıdaların kızgın yağda pişirilmesidir.

Kızgın yağda pişirilen yiyecekler besin değerlerinin önemli bir bölümünü kaybeder. Besin değerini kaybeden gıdalar ise kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyerek, kalp krizi ve diğer kalp hastalıkları riskini arttırır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir