Covid'e Karşı Hangi Maske Daha Koruyucu
Covid’e Karşı Hangi Maske Daha Koruyucu

2020 yılında dünyayı kasıp kavuran Covid-19 virüsü ile beraber insanların yaşamına dahil olan maskeler ile ilgili bilinmesi gereken pek çok şey vardır. Hangi maske kullanımının hangi ortamda daha koruyucu olduğuna dair yapılan araştırmalar sonucunda uzmanlar tarafından belirlenmiş olan bazı etmenler ortaya çıkmıştır.

Covid’e Karşı Hangi Maske Daha Koruyucu ?

Sorusu kişinin bulunduğu ortama göre değişkenlik gösterir. Covid 19 virüsünün dünyada görülmeye başlaması ile beraber insanların yaşamlarının bir parçası haline gelen maskeler, her seferinde yenisi ile değiştirilerek kullanılmalıdır. Tam korunmanın sağlanması için ise mesafe kurallarına dikkat etmek gerekir.

Tıbbi Maskeler

Covid'e Karşı Hangi Maske Daha Koruyucu
Covid’e Karşı Hangi Maske Daha Koruyucu

Covid-19 salgınında kullanılan maske çeşitlerinden bir tanesi olan tıbbi maskeler doktorların ve sağlık çalışanlarının yaşamlarının bir parçasıydı. Salgının başlaması ve Türkiye’de görülmesi ile gündelik yaşamda maske kullanımına ihtiyaç duymayan herkesin hayatlarına dahil oldu.

Tıbbi maskelerin kullanım amacı havada asılı duran bakteri ve damlacıkların burun ya da ağız yoluyla kişiye bulaşmasını önlemektir. Hasta olan bir kişinin kendi taşıdığı virüsü başkasına bulaştırmasının da önüne geçen tıbbi maskeler, en çok görülen maske türüdür.

Hastalıktan %100 oranında koruma sağlamadığı bilinse de ciddi miktarda önlem etkisine sahip olduğu kanaati vardır. Tıbbi maskelerin kullanımı devlet tarafından zorunlu tutularak Covid 19 salgını kontrol altına alınmaya çalışılmıştır.

N95 Maskeler

Covid'e Karşı Hangi Maske Daha Koruyucu
Covid’e Karşı Hangi Maske Daha Koruyucu

Covid-19 salgınının Türkiye’de görüldüğü ilk zamanlarda birçok kişinin tercih ettiği maske türlerinden birisi N95 maskeleri olmuştur. Havada yer alan küçük partiküllerin yaklaşık %95’ini filtreleyebilme özelliğine sahip olan N95 maskeleri, doğru bir şekilde burun ve ağız kısmına yerleştirildiği zaman daha fazla etki sağlar.

N95 maskeleri daha koruyucu gibi görünse de tek yönlü valf çıkışının olduğu maskelerin tercih edilmemesi gerekir. Nefes alırken filtreleme olan ancak nefesi verirken filtreleme modunu açan tek yönlü valf maskesi, hastalığı kısa süreli de olsa geçirme riskine sahiptir.

San Francisco gibi şehirlerde yasaklanan tek yönlü valf sistemindeki N95 maskeleri birçok uzman tarafından tavsiye edilmemektedir.

Bez ve Kumaş Maskeler

Covid'e Karşı Hangi Maske Daha Koruyucu
Covid’e Karşı Hangi Maske Daha Koruyucu

Tekrar yıkanabilme özelliğine sahip olan bez ya da kumaştan yapılmış olan maskeler Covid 19 salgınında birçok kişinin tercih ettiği maske türleri içerisinde yer almıştır.

Tartışma konusu olarak uzun zaman hem televizyon kanallarında hem de sosyal medya uygulamalarında konuşulan bez maskeler, uzmanlara göre tıbbi maskelere alternatif bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

Bez maske kullanımında en çok dikkat edilmesi gereken şey, maskenin bir kaç katmandan oluşması ve uygun şekilde takılmasıdır.

Sağlık Bakanlığı tarafından bez maske kullanımı sağlayan kişilere dikişli ve dikişsiz kullanım yöntemleri altında bilgilendirme yapılmıştır. Dünya genelinde en çok kullanılan ve daha koruyucu olduğu kabul edilen maske türü tıbbi maskelerdir.

Doğru Maske Kullanımı Nasıl Olmalı?

Kişinin bulunduğu ortama göre doğru maske kullanımına yönelik kendi başına alabileceği önlemler vardır. Kalabalık ortamlarda çift tıbbi maske kullanımı hastalığın bulaşma oranını daha fazla düşürür.

Tıbbi maske kullanımında burnun üst kısmı üzerinden kapatma imkanı sağlayan metal valf tam oturtulacak şekilde takılmalıdır. Metal valf olmayan tıbbi maskelerin kullanılması uzmanlar tarafından önerilmeyen bir durumdur.

Ağız ve burnun tamamının kapalı olması, maskenin çene altında duracak şekilde takılması ve daha pek çok etmen doğru maske kullanımının temelini oluşturur.

Covid-19 salgını ile birlikte tüm dünyaya yayılan maske kullanımı, uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar kapsamında verimli bir şekilde gerçekleştirilebilir. Tıbbi maskeler dünya genelinde en çok kullanılan ve daha koruyucu ve sağlıklı olduğu kabul edilen maske türüdür.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir