Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Süreci
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Süreci

Gıda olarak bebeklerin en değerli gıdası anne sütü olmaktadır. Bunun için bebeklere ilk doğduğundan itibaren ilk 6 ay su bile vermek gereksizdir. Çünkü bebeklerin bütün ihtiyacını anne sütü karşılamaktadır.

Annesinin sütü olmayan bebekler mama ile beslenmesi önerilir. Bu ilk doğduğu andan itibaren geçen 6 ay sonrasında bebeklerde ek gıdaya geçiş süreci başlar. Her bebeğin bu süreci farklıdır.

Bebeklerde ek gıdaya geçilmesine dair bazı belirtiler doğrultusundan doktorunuz sizlere bu konunda bilgilendirir.

Bebeğiniz Ek Gıdaya Ne Zaman Hazır Olur?

Ek gıda sürecine geçek için acele edilmemelidir. Çünkü bebeklerde sindirim sistemi o zamanlar fazla gelişmemiş olur. Çok fazla gelişmediğinden dolayı da alerji riski oluşabilir.

Bazı bebekler doğumdan sonraki geçen 6 ay sonunda artık gıda almaya hazır halde bulunur. Eğer bebekler gıda aldığında ağızlarından geri çıkarırlarsa bu sürece hazır olmadıkları gözlemlenir. Bebekler bu sürece hazır olduklarına dair bazı işretler verir.

Bu işaretler şu şekildedir;

  • Bebeğin başını taşıyor olabilmesi ve dik bir baş pozisyonunda durabilmesi gerekir.
  • Ağıza verilen yiyeceklerin geri itilmemesi
  • Ellerinde bulunan oyuncakları ağızlarına sokmaları

Eğer bebekler bu durumları yerine getirebiliyor ise doktora danışılarak ek gıda sürecine geçiş yapılabilir. Öncelikle bu işaretleri bebeğinizin verebilmesi gerekir. Bu doğrultuda daha doğru adımlar atılabilir.

Ek Gıdaya Geçişin Nasıl Olması Gerekir?

Bebeklerde ek gıdaya geçiş süreci olarak formül; mama ya da anne sütü verilmesi gerekir. Bu geçiş süreci oldukça yavaş ve yumuşak olmalıdır. Bebeklerin ek gıdaya geçişinde çok dikkatli olunması gerekir.

Dikkat edilmesi gerekenlerden bazıları şu şekildedir;

  • İçerisinde tuz ve şeker olmamalı, yeni verilen yiyecekler verilirken her yiyecek için üç gün beklenmesi gerekir. Herhangi bir alerjik durumu gözlenmesi açısından bu süre önemlidir.
  • İlk başlarda gün içerisinde tek öğün olarak verilmelidir.
  • Taze ve doğal ürünlerin verilmesine özen gösterilmesi gerekir.
  • İlk süreç başlangıcında kabak, havuç, armut, elma, muz, patates gibi meyve ce sebze püreleri verilebilir.
  • İlerleyen süreçte ise kabak dolması, sebze çorbası ve yoğurtlu sebze ve meyvelerde verilebilir.
  • Besinlerin çok hijyenik bir şekilde hazırlanmasına özen gösterilmelidir.

Ek gıdaya geçiş dönemlerinde bu maddelere dikkat edilmesi gerekir. Bu maddeler aracılığı ile yapılan ve dikkat edilen hususlar sizler ve bebeğiniz için çok faydalı olur. Bu sürecin en iyi şekilde atlatılabilmesi için önemli püf noktaların bilinmesi şarttır.

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Süreci
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Süreci

İlk Ek Gıda Ne Olmalıdır?

İlk başlarda sadece bir adet sebze veya meyve verilebilir. Brokoli, kabak, karnabahar, havuç gibi sebzeler buhar ile pişirilip püre şeklinde sebze verilebilir. İlk önce patates ve kabak gibi tatlı olmayan sebzelerden vermek tatlı alışkanlığı kazanılması ve diğer tatsız olan sebzeleri geri çevirmemsi açısından önemli bir nokta olur.

Bu şekilde önem gösterilen ek gıda süreci sonrasında bebek diğer tatları almayı da kabul edecektir. Ek gıda sürecine yoğurtla da başlanılabilir. Zaman içerisinde çökelek ve peynir gibi süt ürünleri liste içerisine dahil edilebilir.

Ek Gıdaya Geçiş Listesinde Neler Olmalıdır?

Ek gıda sürecinde hazırlanan listeler dikkat edilmelidir. Bunların başında çilek, domates, portakal gibi alerjik riski olan ürünlerin listede olmaması gerekir. Kabızlık açısından muz, pirinç gibi yiyecekler tercih edilmemelidir. Kısacası bebeklere ek gıda zamanlarında bir öğün verilmelidir. Daha sonrasında bu öğünler arttırılabilir.

Detaylı bilgi için Evde Doğal Bebek Maması Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

​​​​​Ek Gıda Döneminde Verilmemesi Gerekenler

Ek gıda döneminde fındık, ceviz, soya, kahve, kakao, çay, fıstık, çikolata, turşular, salam sucuk gibi ürünlerin kesinlikle verilmemesi gerekir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir