Anne Karnında Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler
Anne Karnında Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler

Hamilelik döneminde anne adayının yediği tüm besinler, aynı zamanda bebeğinde yediğidir. Bu dönemde tüketilen besinler, bebeğin gelişiminde doğrudan etkilidir.

Bebeğin sağlıklı ve doğru bir şekilde gelişmesi için tüketilen yiyecekler, son derece önemlidir. Anne adayı doğru besinleri tüketirse bebeğin kilo almasını sağlayabilir.

Peki, anne karnında bebeğe kilo aldıran yiyecekler nelerdir? Düzenli şekilde tüketilen bazı yiyecekler, hem anne adayı hem de bebek için oldukça faydalıdır.

Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde kilo almasını istiyorsanız, tükettiğiniz yiyeceklere dikkat etmelisiniz. Özellikle de bebeğe kilo aldıran yiyecekleri tüketmeniz, daha sağlıklı bir karar olacaktır.

Anne Karnında Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler şu alt başlıklar ile sıralanabilir;

Süt Ve Süt Ürünleri Tüketin

Süt ve süt ürünleri, hem bebek hem de anne sağlığına büyük bir katkı sağlar. Yetişkin bir birey süt ve süt ürünleri tükettiği zaman kilo almaz.

Ancak hamilelerin süt ve süt ürünlerini tüketmesi, bebeğin sağlıklı gelişimini sağlarken kilo almasına da yardımcı olur.

Bu nedenle anne karnında bebeğe kilo aldıran yiyeceklerin başında süt ve süt ürünleri yer almaktadır. Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde kilo almasını istiyorsanız, bu ürünleri mutlaka tüketmeniz gerekir.

Bu ürünler, bebeğin kemik gelişimi için gereklidir. Ayrıca süt ve süt ürünlerini tüketmek, anne adayının da yararına olacaktır.

Meyve Ve Sebze Tüketin

Meyvelerin her biri, farklı vitamin değerine sahiptir. Anne karnında bebeğe kilo aldıran yiyecekler içerisinde yer alan meyveler, mevsiminde tüketildiğinde istenilen sonucu verir.

Bebeğinizi dengeli bir şekilde kilo alması için bol bol meyve tüketimi yapabilirsiniz. Bu meyveler içerisinde muz tüketimi daha fazla ön plana çıkmaktadır.

Muzun sağladığı kalori, bebeğinizin dengeli bir şekilde kilo almasına etki eder. Ancak anne adayı, kabızlık problemi ile karşı karşıya kalmamak için muzun tüketiminde dikkatli davranmalıdır.

Meyve tüketiminde dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus bulunmaktadır. Tüketilen meyvenin her zaman dengeli yenilmesi gerekir.

Fazla meyve tüketimi, bebeğin şeker dengesini olumsuz yönde etkileyebilir. Meyveler dışında tüketmeniz gereken diğer bir yiyecek ise sebzelerdir.

Sebzeler de bebeğinizin kilo alması için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler, bebeğinizin kilo almasında daha fazla etkilidir. Ispanak, bu alanda ön plana çıkan bir sebzedir.

Yumurta Tüketimi

Hamilelerin tüketmesi gereken en önemli besinlerden biri yumurtadır. Anne ve bebek sağlığı açısından büyük bir öneme sahip olan yumurta, bebeğin hızlı bir şekilde kilo almasını sağlar.

Protein kaynağı olan yumurta, anne karnındaki bebeğin ihtiyacı olan bir besindir. Bebeğin gelişimi için faydalı olan folik asitte yine yumurtada bulunmaktadır.

Anne adayı haftada 3 defa yumurta tükettiğinde bebeğin kilo almasını sağlayabilir.

Anne Karnında Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler
Anne Karnında Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler

Anne Karnında Bebeğe Kilo Aldıran Diğer Yiyecekler Nelerdir?

Anne karnında bebeğe kilo aldıran birçok yiyecek bulunmaktadır. Bu yiyeceklerden ön plana çıkanlar yukarıda detaylı olarak anlatılmıştır.

Bunlar haricinde Anne karnında bebeğe kilo aldıran yiyecekler ise şunlardır

  • Et ve et ürünleri
  • Balık
  • Avokado
  • Kabak çekirdeği
  • Tahıllar
  • Ceviz
  • Fındık
  • Brokoli
  • Kivi

Bunun gibi yiyeceklerde bebeğin kilo almasına yardımcı olur. Ancak halkımızda genel olarak hamur işi, börek, çörek, kızartma gibi yiyeceklerinde kilo aldırdığı düşünülmektedir.

Bu tür yiyecekler kilo aldırır ama hem anne adayına hem de bebeğe zararlı olabilir.

Daha sağlıklı bir şekilde kilo almalarını sağlayacak yiyeceklere yönelmeniz gerekmektedir. Bebeğinizin kilo almasını hedeflediğinizde önce onun sağlığını ön planda tutmanız gerekir.

Bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimine katkı sağlayan tüm besinler, onun kilo almasına da katkı sağlarlar.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir