Evde Bakım Parası Nedir? Nasıl Alınır?
Evde Bakım Parası Nedir? Nasıl Alınır?

Evde bakıma muhtaç olan hastası ve engelli raporu olan herkes evde bakım parası için başvuruda bulunabilmektedir. Başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettiremeyen ve bakımını ve ihtiyaçlarını gideremeyen kişilere devlet destekli bakıcı parası ödeniyor.

Bu kişilere bakmak için ilk başta kendi yakınlarından tutulan bakıcılar belli bir ücret karşılığı evde bakım hizmetini yaparlar.

Evde Bakım Parası

Evde bakıma muhtaç olan yaşlı ve hasta olan kişilere hastaların ihtiyaçlarını karşılamak için asgari düzeyde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı evde bakım parası veriyor. Bir hanede kişi başına düşen gelirin asgari ücrettin 2/3 oranından daha az olduğu durumlarda aile sosyal ve çalışma bakanlığı tarafından verilen ücrettir.

Bunu için ev hanesi kalabalık olan ve aylık geliri düşük olan kişiler desteklenmektedir. Evde bakım aylığı almak isteyen kişilerin durumları uygun olmayan kişilerin tanıdıklarına bakarak hem onların ihtiyaçlarını hem de kendi ihtiyaçlarını gidermiş oluyorlar.

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır?

Evde bakım maaşı alabilmeniz için yakınınızın %50 engelli olması ve bakıma muhtaç olması gerekmektedir. Raporda ağır engelli olduğu bölüm evet olarak işaretlenmelidir.

Engelli, bakıma muhtaç birileri tarafından bakılması gerektiği ve maaş alabilmeniz için hastanedeki heyetin buna karar vermesi gerekir. Bakım maaşı hasta olan kişilere değil onlara bakacak olan kişilere verilir.

Hastanız varsa ve engelli raporu çıkardıysanız Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne veya İlçe Müdürlüklerine bakım maaşı için başvuru yapılır. Bakım maaşının ödemesinin yanında yaşlının kendisine de maaş verilir.

Bunu içinde bazı şartların uygun olması gerekmektedir. Bir işte çalışamayan, geliri olmayan kişilere üç aylık maaşı verilir.

Evde Bakım parası Alabilmek İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Evde bakıma muhtaç olan kişilerin ailelerinin maaş alabilmeleri için aranan bazı şartlar vardır.

Evde bakım parası alabilmek için şu şartlar bulunur;

  • Evde bakım maaşı alabilmek için hastanelerden 16.12.2010 tarihli ve 27787 sayılı resmi gazetede yayımlanan engelli sağlık raporlarında %50 engelli çıkıp raporda evet olan kısmın onaylanmasıyla maaş alınır.
  • Engelli kişinin başkası olmadan ihtiyaçlarını yapamayacağı belirlenmelidir. Mesela, tuvalet ihtiyacı, giyim, yeme içme gibi ihtiyaçları yapamaması,
  • Evde bakım parasından yararlanmak için aile içerisinde ki bütün fertlerin aylık gelirleri toplamının aile bireyleri sayısına bölümü ile çıkarılacak aile içi kişi başı aylık gelire asgari ücretin 2/3 tutarından az olması gerekmektedir. Bu tutar ve kişi sayısı ailenin bakmakla yükümlü olduğu üvey evlat ve vatani görevini yapmak için askerde olanlar ile üniversite öğrencileri de geçerlidir.
  • Bakıma muhtaç engellilerin şartları ve bakım hizmet koşulları ilgi yönetmenliklerle tespit edilmiş olup, bakıma muhtaç kişinin bu şartları taşıması gerekir.
Evde Bakım Parası Nedir? Nasıl Alınır?
Evde Bakım Parası Nedir? Nasıl Alınır?

Evde Bakım Parası İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Ailede bakıma muhtaç olan kişiler varsa ve sizden başkada bakacak kimsesi yok ise evde bakım maaşı için başvurup hastanızın ihtiyaçlarını ve kendi ihtiyaçlarınızı bu maşla karşılamış olursunuz. Bunun için aranan şartlara da uygun iseniz başvuru yapabilirsiniz.

Evde bakım parası için aşağıda belirtildiği gibi başvurabilirsiniz;

  • Valilik veya kaymakamlığa bağlı olan mal müdürlüklerinden başvuru evrakları alınmalı.
  • İl veya ilçe kurullarından muhtaç olduğuna dair evrak alınmalı
  • Alınan bu belgeler sosyal güvenlik kurumu primsiz ödemeler genel müdürlüğüne teslim edilmelidir.
  • Belgeleri sosyal güvenlik kurumuna teslim ettiğinizde belgeleri inceleyip bakım maaşına uygun olduğunuza dair onaylama yapacaktır.

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir