Soğuk Isırığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?
Soğuk Isırığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Soğuk ısırığı nedir? Soğuk ısırığı ya da halk arasında bilinen adı ile soğuk yanığı; cildin aşırı soğuk havaya maruz yada temas edilmesi ile oluşan deri ve diğer dokularda oluşan donma durumuna verilen isimdir.

Genellikle eller, ayaklar ve yüzde meydana gelen soğuk Isırığı, soğuk ile temas süresi arttıkça ciddiyeti artan önemli bir kış ayı rahatsızlığıdır.

Birden fazla seviyesi bulunan soğuk ısırığının en ileri seviyesi 4. seviyedir. 1. dereceden 4. dereceye kadar evreleri bulunan soğuk ısırığı, 4.seviye durumda kas kemik ve tendonların zarar gördüğü anlamına gelir ve bu durum tedavi edilememektedir.

Özellikle sert soğuklarda kış aylarında oluşabilecek bu rahatsızlık, soğuk depolarda çalışan kişilerde de zaman zaman görülmektedir. Ölüm ve uzuv kaybı gibi ciddi sonuçları olabilecek soğuk ısırığı gerekli tedbirler alınması durumunda önlenebilmektedir.

Soğuk Isırığının Belirtileri Nelerdir?

Soğuk Isırığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?
Soğuk Isırığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Soğuk ısırığı nedir? sorusunu cevapladıktan sonra, sıra geldi belirtilerine.

Cilt renginin kırmızı, beyaz ya da koyu gri renge dönmesi en net görünen belirtidir. Bunun yanı sıra etkilenen bölgede uyuşukluk, yanma, ağrı, kaşıntı ve karıncalanma hissi de soğuk ısırığı belirtilerindendir.

Bunun dışında ciltte oluşan sertleşme ve deride kabarcıkların oluşması da ileri seviye soğuk ısırığının en net belirtisidir.

1. Seviye Soğuk Isırığı

Hafif soğuk ısırığı olarak da bilinmektedir. Cildin kızarması ve çatlaması ile sınırlı kalmaktadır. Genellikle kısa süreli olan bu seviye hafif şiddetli geçmektedir.

2. Seviye Soğuk Isırığı

Orta şiddette soğuk ısırığı olarak bilinmektedir. Cildin kızarıklığı, çatlaması, ağrı veya şişme ile birlikte gerçekleşir. Orta şiddette ve orta süreli olarak gerçekleşmektedir.

3. Seviye Soğuk Isırığı

Ağır soğuk ısırığı olarak bilinmektedir. Ciltte oluşan kızarıklık, çatlamalar, ağrı ve şişmeye ek kaşıntı, yara veya morluklar oluşmaktadır. Genellikle uzun süreli ve yoğun ağrı ile gerçekleşmektedir.

Diğer seviyelere ek olarak; ciltte uyuşma, halsizlik ve yaralar meydana gelmekte olup oldukça tehlikelidir.

4. Seviye Soğuk Isırığı

En şiddetli soğuk ısırığı çeşididir. Tüm seviyelere ek kaslarda ve tendonlarda da meydana geldiği için uzuv kaybı ve ölüm ile sonuçlanabilir.

1.Dünya savaşı esnasında ülkemizi savunmak adına Sarıkamış’ta şehit olan birçok askerimiz bu rahatsızlık nedeni ile şehit olmuştur.

Soğuk Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?

Soğuk Isırığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?
Soğuk Isırığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

İleri seviye bir soğuk ısırığı için mutlaka doktor muayenesi şarttır.

Ancak 1. seviye soğuk ısırığı belirli periyotlarda yapılan ılık su ile ıslatma, bölgeyi sıcak tutma ve soğuk hava ile temas ile zaman zaman tedavi edilmektedir.

Tedavisi oldukça zor olan soğuk ısırığı vakası ile karşılaşmamak için cildinizi sürekli nemli tutmalı ve doğrudan aşırı soğuk hava ya da obje ile temastan kaçınılması gerekmektedir.

Maddeler halinde soğuk ısırığından korunma yollarını listelemek gerekir ise;

  • Soğuk ısırığına maruz kalan yüzeyi nemlendiriciler ve vücut yağları ile nemlendirmek,
  • Vücuttaki ağrı hissini azaltmak için ağrı kesici kullanmak,
  • Vücuttaki ağrıyı azaltmak ve vücut ısınızı arttırmak için ılık su banyosu ya da çeşitli ısıtıcılar ile gerekli mesafeden vücut ısınızı yükseltmek.

Ancak tüm bu tedavi yöntemleri birinci seviye soğuk ısırığı durumlarında işe yaramaktadır. Eğer ki daha ileri seviye bir soğuk ısırığına maruz kaldığınızı düşünüyorsanız tıbbi destek almanız mutlaka gereklidir.

Soğuk Isırığından Korunma Yolları Nelerdir?

Soğuk Isırığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?
Soğuk Isırığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Soğuk ısırığı gibi ciddi bir rahatsızlıktan korunmanın oldukça basit yolları bulunmaktadır.

Bunların başında;

  • Yağmurlu ve rüzgârlı havalarda cildin doğrudan su veya rüzgâr ile temasını kesmek için cildi kapatacak giysiler tercih etmek ve özellikle el ve ayaklarınızı sıcak tutmak gelmektedir.
  • Bir diğer korunma metodu ise nemlendirici kullanmaktır.
    • Cildinizi ne kadar nemli tutarsanız soğuk ısırığının cildinize etki etme şansı o kadar az olacaktır. Bu neden ile doğal yağlar veya nemlendirici kremler ile cildinizi özellikle el, ayak ve yüzünüzü nemlendirmeniz gerekmektedir.
  • Yağışlı havalarda sık sık kıyafetlerinizi değiştirmek, soğuktan koruyucu çorap ve eldiven giymek soğuk ısırığından korunmanın en etkili yollarından birisidir.
  • Cildinizi soğuk suya alıştırın. Özellikle soğuk ortamda çalışıyorsanız cildinizi duş esnasında kademeli olarak soğuk suya alıştırıp, cildin direnç noktasını yükseltebilirsiniz.
  • En önemli koruma yollarından biri ise sağlık beslenmekten geçmektedir.

Özellikle Omega-3 yağları, C ve E vitamini içeren gıdalar vücut direnciniz ve cilt sağlığınıza oldukça fayda sağlayacak, olası soğuk ısırığı vakası ile karşılaşma ihtimalinizi azaltacaktır.

Sonuç itibariyle soğuk ısırığı nedir? ve soğuk ısırığı belirtileri nelerdir? sorularına aktaracaklarımız bu şekildedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir