Çapraz Kur Nedir? Nasıl Hesaplanır? Nasıl Para Kazanılır?
Çapraz Kur Nedir? Çapraz Kur Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ekonomiye ilgi duyan insanların karşılarına çıkan terimlerden birisi de “Çapraz Kur”dur. Biz de bu yazımızda çapraz kur nedir, çapraz kur hesaplama nasıl yapılır?, çapraz kur para kazandırır mı? gibi sorularla çapraz kur işlemlerinin detaylarına ineceğiz.

Çapraz Kur Nedir?

Ekonomiyle ilgili konularda ismi sıklıkla duyulan Çapraz kur: piyasada bulunan Euro ve Dolar gibi iki türdeki para biriminin Türk lirası gibi üçüncü para birimine dönüştürülmesine verilen addır.

İki ülkenin kullandıkları para biriminin üçüncü türdeki para birimine dönüştürülmesini ifade eden çapraz kur, belirli bir amaç doğrultusunda kullanılır.

Çapraz kurun kullanılma amacı farklı ülkelerin para birimlerinin karşılarındaki ülkenin para birimi karşısındaki değerinin öğrenilmesini sağlamaktır. Yapılan dönüştürme işlemi sayesinde ülke parasının ne kadar değerli olduğu öğrenilebilir ve o para birimi üzerinden yatırım işlemleri yapılabilir.

Ülkelerin para birimlerinin karşılıklı değerlerinin öğrenilmesi amacıyla kullanılan çapraz kurda doğru sonuçlar elde etmek için faiz oranlarına dikkat etmek gerekir.

Kurda geçerli olan faiz oranları ülkelerde uygulanan faiz oranları olmak zorundadır. Bu oranlar Türkiye’de Merkez Bankası tarafından belirlenir.

Bu nedenle çapraz kur değerlendirmesi yapmak isteyen kişilerin Merkez Bankası’nın belirlediği faiz oranlarını dikkate almaları gerekir.

Çapraz Kur Nedir? Nasıl Hesaplanır? Nasıl Para Kazanılır?
Çapraz Kur Nedir? Çapraz Kur Hesaplama Nasıl Yapılır?

Çapraz Kur Hesaplama Nasıl Yapılır?

Üç farklı para biriminin devreye girdiği çapraz kur hesaplamasının nasıl yapılacağı insanların merak ettikleri konulardan birisidir. Çapraz kur hesaplaması için tercih edilen para birimlerinin karşılıklı güncel değerlerini bilmek gerekir.

Euro ve Türk Lirası’nın çapraz kur değerlerini öğrenmek için şu adımlar izlenebilir;

 • İlk olarak 1 Dolar’ın kaç Euro olduğuna piyasalardan bakılır.
 • Güncel olarak 1 Dolar=0,87 Euro’dur.
 • Ardından 1 Dolar’ın kaç TL’ye karşılık geldiğine piyasalardan bakılır.
 • Güncel olarak 1 Dolar=9,97 TL’dir.
 • Sonraki adımda 1 Euro’nun kaç Dolar olacağı hesaplanır.
 • Bunun için 1/0,87 işlemi yapılarak 1 Euro=1,14 Dolar sonucuna ulaşılır.
 • 1 Euro’nun kaç Dolar olduğunu bulmanın ardından ise 1 Euro’nun kaç TL olduğunu bulmak gerekir.
 • 1,14*9,97=11,36 TL sonucuna ulaşılır.

Bu işleme göre 1 Euro=11,360 TL’dir. Bu hesaplamalar Dolar, Euro ve Türk Lirası’nın değişen güncel oranları dikkate alınarak hesaplanabilir.

Çapraz Kur Nedir? Nasıl Hesaplanır? Nasıl Para Kazanılır?
Çapraz Kur Nedir? Çapraz Kur Hesaplama Nasıl Yapılır?

Çapraz Kur Para Kazandırır Mı?

İki türdeki para biriminin söz konusu iki para biriminden farklı olan üçüncü para birimine dönüştürülmesi olan çapraz kur ülke paralarının değerlerini anlamak dışında da kullanılır.

Çapraz kurun farklı olan kullanım şekli para kazanmaktır. Yatırımcılar ellerinde bulunan paraları çapraz kura yatırarak paralarının değer kazanmasını sağlayabilirler.

Böylelikle kur oranının artışı yatırdıkları para birimini ve dolayısıyla paralarının da artmasına yardımcı olur. Bu sayede yatırdıkları paranın daha fazlasını geri alabilirler.

Çapraz kuru kullanarak para kazanmak isteyenlerin işlem yapmak için başvuru yapabilecekleri yerler döviz büroları ve bankalardır. Her iki kurumu da tercih ederek alım satım yapabilirler.

Böylelikle Dolar, Euro ve diğer para birimlerinin değer kazanmasıyla yaptıkları yatırımların daha iyi sonuçlar getirmesini sağlayabilirler.

Çapraz Kur Nedir? Nasıl Hesaplanır? Nasıl Para Kazanılır?
Çapraz Kur Nedir? Çapraz Kur Hesaplama Nasıl Yapılır?

Çapraz Kurda Tercih Edilmesi Gereken Para Birimleri Nelerdir?

Çapraz kurla ilgilenen kişilerin tercih edebilecekleri para birimlerini bilmeleri gerekir. Bu para birimleri işlem yapılacak ülkelere ait para birimlerini içerir.

Çapraz kur değerlendirmesi için kullanılan para birimlerinden bazıları şunlardır;

 • Euro
 • Dolar
 • Suudi Arabistan Riyali
 • İngiliz Sterlini
 • Japon Yeni
 • Türk Lirası

Bu para birimleri arasında yapılan değer hesaplamalarında kullanılan üçüncü para birimi olarak Dolar tercih edilir ve dönüştürme işlemi Dolar cinsinden yapılır.

Dönüştürme işlemi için Dolar’ın tercih edilme amacı ise bu para biriminin pek çok yerde kullanılıyor olmasıdır. Ayrıca üçüncü para birimi olarak Dolar’ın tercih edilmesinde kur hesaplamalarının Dolar cinsinden daha kolay hesaplanabilmesini etkisi vardır.

Çapraz Kur Nedir? Nasıl Hesaplanır? Nasıl Para Kazanılır?
Çapraz Kur Nedir? Çapraz Kur Hesaplama Nasıl Yapılır?

Çapraz Kur Hakkında Nerelerden Bilgi Edinilebilir?

Ekonomiye ilgi duyanlar ve kurlara katılarak kazanç elde etmek isteyen kişiler çapraz kur hakkında gerekli olan bilgileri öğrenmek isteyebilirler. Bu kişilerin bilgi almak için kullanabilecekleri en önemli mecra internet ortamıdır.

İnternet ortamında hazırlanan çapraz kura dair içerikleri bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Özellikle ekonomi ve borsa üzerine yayın yapan siteler doğru ve ayrıntılı bilgi almalarına yardımcı olabilir.

Bunun yanı sıra kişilerin farklı konularda bilgi sahibi olmalarını amaçlayan blog ve web siteleri de faydalı olur.

Çapraz kur hakkında bilgiyi internet ortamı dışında gazeteler aracılığıyla öğrenmek de mümkündür. Bunun için gazetelerin günlük olarak yayınlanan ekonomi ekleri ve döviz kurları bilgileri takip edilebilir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir