Beyaz Eşyaların Uzun Süre Kullanımı İçin Yapılması Gerekenler
Beyaz Eşya Ömrü Nasıl Uzatılır

Evde en fazla dikkat ettiğimiz eşyalar olarak beyaz eşyalar görülebilir. Beyaz eşyalar gerek fiyatları gerekse ihtiyaç doğrultusunda oldukça önemli olup uzun ömürlü olması istenen eşyalardır.

Bununla birlikte her ne kadar dikkatli davransak da bazen yaptığımız ufak yanlışlar bu eşyaların ömürlerinin kısalmasına ve hatta bozulmalarına bile sebebiyet verebilir.

Evde dikkat edilecek beyaz eşyalara örnek olarak bunlar gösterilebilir;

  • Çamaşır makinesi
  • Buzdolabı
  • Bulaşık makinesi
  • Mikrodalga
  • Fırın

Bu ürünler gün içerinde en fazla kullandığımız ürünler olup aynı zamanda en çok dikkat etmemiz gereken ürünlerinde başında yer alır. Bunun sebebi ise fiyat bakımından diğer ürünlere kıyasla daha pahalı olduklarından ve kullanım açısından en fazla ihtiyacımız olan ürünler olmaları şeklinde yorumlanabilir. Bu nedenle Beyaz Eşya Ömrü Nasıl Uzatılır bunları sıraladık.

Çamaşır Makinesi

Çamaşır makinesi haftada en az bir kere çalıştırdığımız temel eşyalarımızdan biridir. Hem ömrünün uzun olması hem de çamaşırları istediğimiz kalitede yıkaması açısından oldukça dikkat edilmesi gerekli olur.

Bu durumda çamaşır makinesinin üzerine ağır eşyalar koymak ya da kendi ağırlığımızı vererek oturmak oldukça yanlış olacaktır. Ayrıca çamaşır makinesini çalıştırırken yalnızca çamaşır makinesi için kullanılan deterjanların tercih edilmesi çok daha doğru bir tercih olarak görülebilir.

Diğer deterjanlar makinenin bozulmasına sebebiyet verebilir. Bununla birlikte her yıkamanın ardından makinenin içindeki lastik yerlerinin silinmesi ve çekmecenin çıkarılarak temizlenmesi de gerekir.

Makinedeki çamaşırların yıkanması bittiğinde çok fazla beklemeden alarak tamburun zarar görmesinin önüne geçilebilir. Tüm bu uygulamalar ile çamaşır makinenizin ömrünü uzatmanız mümkün olacaktır.

Buzdolabı

Uzun ömürlü olması açısından dikkat etmemiz gereken bir diğer beyaz eşya ise buzdolabı olarak bilinir. Bunun için yapılacak ilk şey buzdolabının eve gelmeden önce baş aşağı bir şekilde çevrilmiş olması olacaktır.

Bununla birlikte eve geldiğinde de hemen çalıştırmak kompresör yağının sızmasına ve sistemin zarar görmesine sebebiyet verecektir. Kullanım detaylarına gelecek olursak buzdolabına sıcak yiyeceklerin konulması yanlış bir davranış olarak karşımıza çıkacaktır.

Belirli zaman aralıklarının buzdolabının fişinin çekilmesi ve temizlenmesi uzun ömürlü olması açısından oldukça önemli olur.

Bulaşık Makinesi

Dikkat edilecek bir diğer beyaz eşya ise bulaşık makinesi olarak bilinir. Bulaşık makinesi de oldukça ihtiyaç duyduğumuz ve sık sık kullandığımız bir ürün olduğundan dolayı dikkat edilerek kullanılması gerekli olur.

Bulaşık makinesine yerleştirilecek bulaşıkların ters bir biçimde dizilmesi önemlidir. Bununla birlikte bulaşıkların makineye konulmadan önce mutlaka sudan geçirilerek yağlarının akıtılması da mühim bir detay şeklinde karşımıza çıkar.

Filtrenizi tıkamaması açısından mutfak araç gereçlerinizin üzerinde etiket olmadığından emin olmanız gerekir. Bulaşıkların dizim şekli de bulaşık makinesinin uzun ömürlü olması açısından oldukça önemli olup birbirlerine temas etmemesi lazımdır.

Çamaşır makinesinde olduğu gibi bulaşık makinesinde de makineye uygun olacak bir deterjanın kullanılması oldukça önemli olur. Bulaşık makinenizin ömrünü ve performansını artırmak amacıyla makineye yeterli miktarda parlatıcı ve tuz koymayı ihmal etmeyin.

Beyaz Eşyaların Uzun Süre Kullanımı İçin Yapılması Gerekenler
Beyaz Eşya Ömrü Nasıl Uzatılır

Mikrodalga

Uzun ömürlü olmasını istediğimiz eşyalardan bir diğeri de mikrodalgadır. Mutfakların vazgeçilmezi olarak bilinen mikrodalgaları kullanırken dikkat etmemiz gereken bir takım hususlar yer alır.

Bunlardan biri olarak hafif yiyecekleri koyduğunuz esnada yanına bir bardak su da koymanız şeklinde bahsedilebilir. Bu şekilde su mikrodalga içerisinde bulunan radyasyonun emilmesine yardımcı olacağından çok daha faydalı olacaktır.

Bunun dışında mikrodalganın üzerine ağırlık koymak ve boş bir vaziyette mikrodalgayı çalıştırmak yanlış bir davranış olacaktır. Mikrodalgaya koyduğunuz kapların uygun olduğundan emin olun aksi takdirde yangın gibi olumsuz durumlar ile karşılaşabilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir