Gümüşe Yatırım Yapılır Mı?
Gümüşe Yatırım Yapılır Mı ?

Yatırımcılar çeşitli yatırım araçlarını değerlendirerek her seferinde şu soruyu sorar: Bu şeye yatırım yapılır mı? Gümüş de bu sorunun odağında olan bir emtiadır. Gümüşe yatırım yapılır mı ? Sorusunun cevabı ise evettir.

Gümüş birçok değerli maden gibi insanlar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Fiyatı altından daha düşüktür ancak bu altın kadar kazandırmayacağı anlamına gelmez. Bakıldığı zaman gümüş altından birçok kez daha fazla da para kazandırmıştır.

Bazen gümüş ve altın düşmeye başladığında gümüşün altına oranla çok daha az düştüğü görülür. Bu yüzden ikisi kıyaslandığı takdirde de gümüş mantıklı bir seçenek olabilir.

Gümüşe Mi Yatırım Yapılmalı Yoksa Altına Mı?

Gümüşe yatırım yapmayı düşünen birçok kişinin aklına gelen bir diğer soru ise gümüş mü yoksa altın mı? Sorusudur. Bu sorunun sebebi bu iki değerli madenin birbirleriyle karşılaştırılmalarıdır.

Evet, altın fiyat olarak gümüşten çok daha yüksektir ancak fiyatlar yanıltıcı olmamalıdır. Bir yatırımcı için önemli olan şey orandır. Oransal olarak hangisinin daha çok kazandıracağını düşünüyorsanız ona yatırım yapmalısınız. Bu konuda gümüşün ve altının bazı avantaj ve dezavantajlarına bakılabilir.

Gümüşün altına göre avantajları ve dezavantajları;

  1. Gümüş oransal olarak çok daha yükselebilir. Bu yüzden yatırımcılara çok daha fazla para kazandırabilir.
  2. Gümüş altın gibi her yerden ulaşılabilir değildir. Altına birçok bankadan da ulaşılabilir ancak gümüş her bankadan alınamamaktadır.
  3. Altının takibi daha basittir. Yaşanan olaylarda altının yönü orta düzeyde yatırım bilen kişilerce de tahmin edilebilir. Gümüşün yönünü tahmin etmek orta düzey bir yatırımcı için bile zor olabilir. Gümüşe yatırım yapmak isteyen kişinin daha çok araştırma yapması gerekir.
  4. Gümüşün yukarı yönlü bir potansiyeli vardır ve yatırımcılar potansiyel taşıyan şeylere yönelmeyi sever.

Artı ve eksileri değerlendirilerek gümüşe yatırım yapma kararı alınabilir.

Gümüş Uzun Vadeli Bir Yatırım Mıdır?

Birçok yatırım aracı orta ve uzun vadelidir. Gümüşte bunlardan birisidir. Gümüş anlık dalgalanmaları yüksek olabilen, kısa sürede de kazanç getirebilecek bir yatırım aracıdır. Buna rağmen genellikle orta veya uzun vadede beklemeyi gerektirebilir.

Yatırım yapılan alanlarda yaşanan dalgalanmalar sebebiyle paranız azalabilir. Bu gibi durumlarda zararınızın çıkması ve para kazanmak için bir süre beklemeniz gerekir. Yatırım yaparken bunu da göz önüne getirmek gerekir. Bu yüzden kafanızda yatırım sürenizi de belirlemelisiniz.

Gümüşe Yatırım Yapılır Mı?
Gümüşe Yatırım Yapılır Mı ?

Gümüşe Yatırım Yapmak Riskli Midir?

Her yatırım aracının belirli riskleri vardır. Riski olmayan yatırım aracı saymak pek mümkün değildir. Bu yüzden gümüşe yatırım yapmanın da hiç risk taşımadığını söylemek mümkün değildir. Yine de risk oranı düşünüldüğü takdirde çok ciddi bir risk olmayacaktır.

Ayrıca riski düşürmek de yatırımcıların elindedir. Belirli oranlarda kaybı göze alıp o kayıp noktasını geçtiğinizde elinizdeki yatırım aracını satabilirsiniz. Bu durumda kendi belirlediğiniz oranın üstünde kaybetme ihtimaliniz kalmaz.

Gümüş bir günde çok yıkıcı değişimlere uğramadığı için takip etmeniz durumunda zararınızı minimuma indirebilirsiniz. Yine orta veya uzun vadede beklediğiniz takdirde zarara girdiyseniz bile zararınızı çıkarabilirsiniz. Bu yüzden risk düzeyi için çok yüksek denemez ancak herkesin risk algısı değişebilmektedir.

Fiziki Olmayan Gümüş Alınabilir Mi?

Gümüşe yatırım yapılır mı ? Sorusunun cevabına siz de evet diyorsanız bu durumda gümüş almaya karar vereceksiniz demektir. Gümüşü fiziki olmadan alabilir miyim diye düşünüyorsanız bunun cevabı, alabilirsiniz.

Her banka değerli madenler arasına gümüş seçeneğini koymuyor ancak gümüş alıp satma imkanı sunan bankalar da var. Hangi bankaların gümüş alıp satma seçeneği koyduğuna bakarak o bankada bir hesap açabilir ve gümüşe yatırım yapabilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir