Yürümenin Faydaları
Yürümenin Faydaları

Hareket, sağlıklı bir yaşama sahip olmanın vazgeçilmez parçalarından biridir. Günlük yaşamda vücudu hareket ettirmenin ve ona iyi bir kondisyon kazandırmanın birçok yolu vardır. Düzenli yürüyüşler yapmak bunlardan biridir.

Herkes tarafından uygulanabilmesinin basit olması bu aktiviteyi değerli kılan en önemi özelliğidir. Yürümenin faydaları günümüzde birçok araştırma ve inceleme neticesinde kanıtlanmıştır. Bu bakımdan insanların muhakkak bu önemli alışkanlığı hayatlarına bir şekilde kazandırmaları gereklidir.

Kalp sağlığını koruması ve kilo üzerinde bir kontrol sağlaması yürümenin faydaları arasında en çok öne çıkan unsurlardır. Bunun yanı sıra yürüme alışkanlığı ruhsal olarak insanlar üzerinde olumlu birtakım değişimlerin meydana gelmesine yardımcı olabiliyor.

Yürümenin Faydaları Nelerdir

İnsanların yaşamda daima fayda elde edebilecekleri şeyleri muhakkak alışkanlık haline getirmeleri gereklidir. Hareketin asla unutulmaması ve buna gereken önemin verilmesi bu noktada değerli olan husustur. Düzenli yürüyüş alışkanlığı kazanmak birçok açıdan insanların yaşamlarına iyi katkılar sunar.

Bu sebeple yürümenin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz ;

  • Vücuttaki kötü kolesterolün ve etkilerinin azaltılması,
  • Metabolizmayı hızlandırmasından ötürü kilo vermeyi desteklemesi,
  • Enerji vermesi ve aşırı iştah duygusunu engellemesi,
  • Diyabet gibi ciddi risk arz eden rahatsızlıklara karşı koruma sağlaması,
  • Kemik yapısını güçlendirmesi ve uyku kalitesini artırması,

Yürümenin genel olarak bu türden insanlara sağladığı birtakım faydaları vardır. Her bir konuda en iyi verimliliğin elde edilebilmesi için bu aktiviteye daima yaşamda gereken zaman ayrılmalıdır.

Yürüyüş Hangi Kasları Çalıştırıyor?

Yürüyüş yalnızca vücudun alt kısımlarını değil tam bir kapasiteyle her bir bölümü çalıştıracak güce sahiptir. Bu faydalı aktiviteyi yaparken aynı zaman duruma kollar, sırt, karındaki kaslar ve kalp kas grupları da eşlik eder.

Her bir kas bölümü yürüyüş esnasında bir canlılık kazanabildiği için bu kişinin kendisini daha güçlü ve rahat hissetmesine olanak sağlar. Yürüyüşten sonra kişiler kendisindeki bu etkiyi önemli bir ölçüde fark edebilirler.

Vücudun dayanıklı kasları olarak bilinen glutes kaslar, yürüme esnasında tam performansına ulaşabilirler. Bu kaslar aktive olduğunda vücut birçok açıdan daha esnek ve sağlam bir hale gelir. Kalp kaslarını da çalıştıran yürüyüş onun daha iyi kan pompalamasına ve vücuda oksijen girişi sağlamasına yardımcı olur.

Yürüyüş ve Mental Sağlık

Yürüyüş yapmanın kanıtlanmış en önemli faydalarından biri ruhsal sağlık üzerine olanıdır. Yaşama daima pozitif şekilde bakabilmek için insanların ruhsal açıdan yeterince iyi yapıda motivasyonlarının olması gereklidir. Spor ve hareket bu konudaki açığı kapatan en destekleyici sistemlerdir.

İnsanlar düzenli olarak yürümeye başladıklarında vücutta önemli seviyelerde endorfin ve dopamin hormonları salgılanmaya başlar. Bu hormonlar kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlayabileceği gibi birtakım ruhsal sorunların geriletilmesine de yardımcı olur.

Özellikle günümüz dünyasının en ciddi sorunlarından biri olan depresyon ve anksiyete problemlerine karşı yürümenin ve hareketin çok iyi olumlu destekler sağladığı biliniyor.

Zihnin düşünme kapasitesini ve performansını artırması ve ayrıca hafızayı güçlendirmesi yönünden de yürüyüşün harika işlevleri olduğu belirlenmiştir. Bu site üzerinde yürüyüşün daha farklı etkileri üzerine çeşitli bilgilendirmeler yer alıyor.

Yürümenin Faydaları
Yürümenin Faydaları

Yürüyüş Ne Kadar Süre Aralığında Yapılmalı?

Yürüyüşü bir alışkanlık haline getirirken birtakım planlara göre hareket etmek de faydalı olabilir. Günlük olarak herkes için 30 veya 45 dakikalık yürüyüşler yapmak en ideal olan seçenektir.

Haftada en az 5 gün olacak şekilde bunu gerçekleştirmeye her insanın özen göstermesi gereklidir. 3000 adımın üzerinde olacak şekilde bir günlük yürüyüş planı oluşturmak vücudun gerekli dinamikliğini kazanabilmesi açısından faydalı olur.

Yürüyüşe yönelik planlamalar kişilerin yaşları, fiziksel durumları ve yaşam yoğunluğuna göre rahatlıkla ayarlanabilir. Belirlenen düzene aksatılmadan ilerleyen süreçler boyunca uyum sağlanabilir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir