LED Lamba Neden Yanmaz? LED Neden Titrer?


LED Lamba Neden Yanmaz? LED Neden Titrer?
LED Lamba Neden Yanmaz? LED Neden Titrer?

Ev, işyeri, okul gibi alanlarda aydınlatma ürünleri çok sık kullanılır. İyi bir aydınlatma sistemi için LED lambalar tercih edilir. Led lambalar bazı durumlarda etrafa ışık yaymaz. Peki, bu LED lamba neden yanmaz?

LED Lamba Neden Yanmaz?

Öncelikle bu tür lambaların işlevini yerine getirmesi için sağlam olması gerekir. Çatlak ve kırık LED’ler ışık vermez. Bu yüzden lamba seçiminde dikkatli olmak ve kaliteli malzeme seçimi yapmak gerekir.

  • Lambanın yanmamasına neden olan diğer bir unsur ise voltaj yetersizliğidir. Lambaya yeterli voltaj gelmiyorsa lamba ışık vermez.
  • Bir diğer arıza sebebi ise LED lambaları besleyen trafo devresinde bir arızanın meydana gelmesidir. Bu arızanın sonucunda LED trafosunun, işlevini yitirmiş olabileceği gibi LEDlere de zarar vermiş olabilir.
  • Lambaların bir süre sonra yanmamasının temel sebeplerinden birisi de çalışma ömrünü tamamlamış olmasıdır. Genellikle LEDlerin belli bir çalışma saat ömürleri bulunur. Bu saat aşıldığı taktirde yenisinin satın alınması gerekir.

Genel olarak LED ampullerin profesyonel kişiler tarafından takılması gerekir. Yanlış alet seçimi, yanlış kurulum, yanlış kullanma biçimi LED lambaların çalışma prensibini olumsuz yönde etkiler. LED Lamba Neden Yanmaz? sorusu bu şekilde özetlenmektedir.

Led Lamba Neden Yanmaz?
LED Lamba Neden Yanmaz? LED Neden Titrer?

Yanmayan LED Lambalar İçin Neler Yapılabilir?

LED lamba neden yanmaz? sorusuna sıkça meydana gelen arızalardan bahsettik. Fakat LED lambaların neden yanmadığını tespit etmek her zaman kolay değildir.

Lambaların yanmadığı durumlarda yapılması gereken bazı işlemler vardır.

Yanmayan LED lambalar için yapılması gerekenler şunlardır:

  • Öncelikle güç kaynağını kontrol edin. Lambaya elektriğin gelip gelmediği kontrol edilmelidir.
  • Elektrik bağlantısında sorun yok ise; ampul fiziksel olarak kontrol edilmelidir. Kırık, çatlak ve kablolarda kararma gibi olumsuz unsurlar mevcutsa lambayı tekrar kullanmayın. Lambayı değiştirin.
  • Lambada herhangi bir olumsuz durum yoksa sorun Led trafosunda olabilir. Led trafosunu değiştirin. Ayrıca Kullanılacak trafonun LED ampullerin voltaj ve güç değerleri ile uyumlu olmasına dikkat edin.
  • Bunlarla uğraşmak istemiyorsanız; Alanında uzman bir elektrikçi çağırın ve profesyonel bir destek alın.

Bu işlemleri uygulamak arızayı tespit etmeye yardımcı olur. Elektrikle ilgili sorunlarda bilinçsiz müdahaleler yapmayın. Mutlaka uzman görüşü alın.

LED Lamba Neden Yanmaz? LED Neden Titrer?
LED Lamba Neden Yanmaz? LED Neden Titrer?

LED Lamba Neden Titrer?

LED lambada ki ışığın sürekli titremesi hem gözü yorar hem de tesisatı olumsuz yönde etkiler. Peki, bu titreme neden olur?

Titremeye neden olan unsurlardan biri gevşek ampullerdir. Gevşeyen ampuller veya gevşek takılmış ampullerde temas sorunu (Ark yapma) yaşanır.

Yaşanan temas sorununu ortadan kaldırmak için ampullerin sıkılması gerekir. Böylece temassızlık sorunu giderildiği gibi, ampulün düzelip düzelmediği kontrol edilmelidir. Ayrıca lamba anahtarında görülen aşınma veya arıza da ışığın titremesine neden olur.

Bağlantıları kontrol etmek ve vidaları iyice sıkmak gerekir. İşe yaramıyorsa yeni bir ampul ile değiştirmek faydalı olacaktır. Elektrik sistemi ortak bir devreye bağlıysa yüksek watt’lı başka bir cihaz açıldığı zaman ışık miktarında azalma ve titreme görülür.

Bu durumda ampul yeterince parlak değildir ve etrafı aydınlatmaz. Bu gibi sorunlar göz sağlığına zarar verir. Gözlerde hassasiyet ve bozulmalar meydana gelir. Bu durumun en kısa zamanda düzeltilmesi gerekir.

LED Lambanın Ömrü Ne Kadar?

Led Lamba Neden Yanmaz?
Led Lamba Neden Yanmaz?

LED lambaların ışık vermemesinin nedenlerinden bir tanesi kullanım ömrünün geçmiş olmasıdır. Kullanım ömrü geçen lambalardan istenilen verimi almak çok zordur.

LEDlerin kullanım ömrü genel olarak uzundur. LED lambaların yaklaşık 50.000 ve 60.000 saat ömrü vardır. Bu süre kullanılan ampule göre farklılık gösterir.

Teknolojin gelişmesiyle birlikte daha uzun ömürlü LED lambalar tasarlanmaya başlandı. Günümüzde kullanılan çok uzun ömürlü lambalar mevcuttur.

Lambanın ömrünü etkileyen bazı faktörler bulunur. Yanlış ve kötü kullanım lambanın ömrünün kısalmasına neden olur.

LED Lamba Kapalıyken Neden Yanar?

Lambalar kapalı olduğu halde bir süre sonra kendiliğinden tekrar yanıyorsa elektriksel bir sorun var demektir. Böyle bir durumda ilk olarak elektrik tesisatını kontrol etmek gerekir.

Sorun kablolardan kaynaklı olabilir. Lamba anahtarında ki bağlantıyı sağlayan kabloların yanlış bağlanmış olması bu soruna neden olur.

Sorunu gidermek için anahtardaki yanlış konumlanmış kabloların yerini değiştirin.

Bu işlemi tek başınıza yapmayın! Mutlaka güvenilir bir elektrikçi ustasından yardım isteyin.

Elektrik devresi ve anahtar birbirini tamamlayan iki unsurdur. Devrenin doğru çalışması anahtarın da çalışma prensibini etkiler.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.