Montessori Eğitimi Nedir? Özellikleri ve Felsefesi
Montessori Eğitimi Nedir? Özellikleri ve Felsefesi

Montessori Eğitimi, İtalyan eğitimci ve doktor olan Maria Montessori tarafından geliştirilmiş olan eğitim sistemidir.

Bu eğitim çocukların küçük yaşlardan itibaren kendi öğrenme becerilerini bulma, geliştirme ve özgüven konularını ele alarak geliştirmelerine odaklanmaktadır. Bu eğitimde her çocuk tercih ettiği materyalleri kendi öğrenme hızları ve tarzlarına göre seçerek becerilerini geliştirmeyi amaçlar.

Montessori Eğitimi

Montessori Egitimi Nedir Ozellikleri ve Felsefesi 4
Montessori Eğitimi

Montessori Eğitimi, farklı yaşlardaki çocuklar için hazırlanmış olsa da genel anlamda 3 ila 6 yaş arasındaki çocuklar için uygulanan bir eğitim tarzıdır. Anaokulu, ilköğretim ve orta öğretim seviyelerinde de uygulanabilmektedir.

Bu eğitim tarzında çocuklar kendi tercih ettikleri öğrenme materyallerini tercih ederek, öğrenme hızlarına göre çalışır. Öğretmenler bu noktada sadece rehberlik ederek becerilerin çocuklar tarafından geliştirilmesine yardımcı olur.

Eğitimde kullanılan bu materyaller, çocukların gözlemleyerek, keşfederek, hissederek ve dokunarak öğrenmelerini sağlayarak daha doğal bir eğitim sunar.

Montessori Felsefesi Nedir?

Montessori Felsefesi Nedir?
Montessori Felsefesi Nedir?

Geleneksel eğitim sisteminden oldukça farklı olan Montessori Felsefesi, çocukların kendi becerilerini geliştirerek kendi tercih ettikleri yöntemlere göre eğitim almalarını sağlar.

Her çocuk kendi beceri hızlarına göre gelişim gösterirken keşfetmelerine de olanak tanır. Bu nedenle hem mutlu hem de üretkenlik gösterebilecek çocukları amaçlar.

Her çocuk bir birey olarak kabul edilir ve çocuk yaştan itibaren seçme ve hareket özgürlüğü tanıyarak kendi sorumluluklarını almayı amaçlar.

Montessori eğitim sisteminde hiçbir çocuk birbirleri ile yarıştırılmaz. Bir çocuğun kazanması ya da kaybetmesi söz konusu değildir.

Bunun aksine hata yapmaları durumlarında değerlendirmelerini kendileri yaparak keşfetmeyi öğrenirler. Tekrarlama ve deneyleme özgürlüğü sayesinde motivasyon kazanmaları amaçlanır.

Eğitim süresi boyunca geçirilen her saniye oldukça değerli ve önemlidir.

Birbirleriyle yarışma süreçleri içinde olmamaları sebebiyle gözlemleme, deneyimleme ve geliştirme fırsatları olması sebebiyle her saniye oldukça değerli ve tecrübe edinme fırsatları da oldukça yeterlidir.

Montessori Eğitimi Özellikleri Nelerdir?

Montessori Egitimi Nedir Ozellikleri ve Felsefesi 7
Montessori Eğitimi Özellikleri Nelerdir?

Montessori eğitim sisteminin en temel ilkesi “kendi kendine eğitim” ilkesine sahiptir. Her çocuk özgür şekilde bırakılmalı ve kendi keşfetme duygusunu ortaya çıkararak dokunma, geliştirme ve deneyimleme fırsatını sunmaktır.

Öğretmenler çocuklara eğitim vermek yerine sadece yol gösterme ve takılmaları durumunda rehberlik etmeleri ile sınırlandırılmaktadır.

Her çocuk eğitim süreci boyunca bireysel olarak kendini deneyimleme ve tanıma imkanına sahiptir. Bireysel olarak ihtiyaçlarını karşılayabileceği gibi her bireyin karşısındakine saygı gösterme konusunda da kendini geliştirir.

Materyalleri seçerek öğrenme sürecine başlayan çocuklar, çalışma sürelerini de kendileri belirler.

Öğretmenler Montessori eğitiminde sadece rehber olma görevi görür. Çocukların herhangi bir şekilde yönlendirilmesi mümkün değildir.

Sadece eğitim süresi boyunca çocuklar için en uygun materyalleri seçmesi konusunda rehber olarak gelişimini izleyerek destekler.

Montessori Eğitimi Kaç Yaş İçin Uygundur?

Montessori Eğitimi Kaç Yaş İçin Uygundur?
Montessori Eğitimi Kaç Yaş İçin Uygundur?

Montessori eğitimi ilk olarak 3 ile 6 yaş arasındaki çocuklar için kurulsa da daha sonra ilköğretim ve ortaokulları olarak devam etmektedir.

Ancak anne karnından başlayarak doğum sonrası eğitimlere kadar farklı eğitimler bulunmaktadır. Bu sayede zekâsal, hareketli ve konuşma konularında da kendilerini geliştirme fırsatını sunar.

Buna göre;

 • 0-3 yaş arasındaki çocukların beceriler,
 • 3-6 yaş arasındaki çocuklar içinse bilinçlerin yaratılması ön planda tutulur.

3 ile 6 yaş aralığında olan çocukların bakım, sosyal etkileşim, bağımsızlık, dil ve motor konuları en kritik dönemlerdir. Bu durum bu eğitim sisteminde ilköğretim ve ortaöğretim seviyelerinde rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Montessori eğitiminin en temel özelliği; her çocuğun kendi öğrenme hızlarına ve tarzlarına uygun olarak eğitim almalarını amaçlar.

Bu sayede her yaş grubuna uygun olarak tasarlanmış eğitim sistemi bulunmaktadır.

Montessori Eğitiminin Odağı Nedir?

Montessori Egitimi Nedir Ozellikleri ve Felsefesi 2
Montessori Eğitiminin Odağı Nedir?

Montessori eğitiminin en temel odağı; çocukların herhangi bir olaya ya da sınırlamaya bağlı kalmadan kendi özgüvenlerini oluşturmayı ve öz disiplinlerini geliştirmeyi amaçlar.

Bu eğitimin en temel odağı çocuklardır. Çocuklar kendi öğrenme becerilerini bulmaları, geliştirmeleri ve öğrenmelerine rehberlik etmesine ihtiyaç duyulan öğretmenler gerekir.

Buna göre her çocuk kendi öğrenme hızlarına ve tarzlarına bağlı olarak öğrenme durumları gözlem altına alınır.

Montessori eğitiminin diğer unsurları arasında her çocuğun kendi seçtiği materyallerle çalışmalarına sahip olmalarıdır. Bu durumda çocuklar; etik, sosyal, empati, iş birliği ve özgüven konularında bireysel olarak kendi gelişimlerini benimserler.

Buna ek olarak; elle tutulan doğal materyallerin kullanımına teşvik edilerek, çocukların hissederek, gözlemleyerek, keşfederek ve dokunarak öğrenim kazanmalarına odaklanır.

Montessori Materyallerinin Özellikleri Nelerdir?

Montessori Materyallerinin Özellikleri Nelerdir?
Montessori Materyallerinin Özellikleri Nelerdir?

Montessori materyallerinin en temel özellikleri şu şekildedir:

 • Montessori eğitiminde en temel özelliği materyallerdir.
 • Doğal ve ahşap malzemelerle üretilmesi sebebiyle özel olarak tasarlanmıştır.
 • Çocukların duygularına dokunmak amacıyla üretilen ve kullanılan bu materyaller, sınıf ortamlarında kitaplık, masa ve sandalye gibi ürünler olarak kullanılır.
 • Çocukların ilgisini çekecek şekilde üretilen bu materyaller, farklı tasarım ve ilgi çekici şekilde üretilmiştir.
 • Montessori eğitiminde oyuncaklar becerilerin geliştirilmesi amacıyla özel olarak tasarlanmıştır. 
 • Dil becerilerinin geliştirilmesi amacıyla renkleri hacimler, ağırlık, harf ve sayılar özel olarak üretilirken, kendi öğrenme becerilerine ve tarzlarına göre geliştirilmiştir.
 • Bu eğitim sisteminde oyuncaklar yerine materyaller tercih edilir. Bu da ilerleyen yaşlarında karşılaşabilecekleri sorunlarla mücadele etme konusunda en önemli etkendir.
  • Somut kavramlar ön planda tutulurken soyut kavramların anlaşılması daha kolaydır.

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir