Sodyum Pentotal Nedir? Sodyum Pentotal Ne İşe Yarar?
Sodyum Pentotal Nedir? Sodyum Pentotal Ne İşe Yarar?

Bir cinayet filminin sahnesini düşünün! Şüpheli sanığının sorgulanma esnasında, içeriye birden beyaz önlüklü bir bilim adamı giriyor. İçinde doğruluk iksiri bulunan elindeki şırıngayı, şüpheliye enjekte ederek suçlunun her şeyi itiraf etmesini sağlıyor.

Aklınızda canlandırdığınız bu sahne, bir saçmalık gibi görünebilir. Ancak simyadan fırlayan doğruluk iksirinin kullanıldığı bu tür sahneler birçok filmin senaryosunda vardır.

Ancak şunu bilmelisiniz ki gerçekten de literatürde yer alan bu ilaç, sodyum pentotal bilimsel adıyla bilinen bir bileşendir.

Peki Sodyum Pentotal Nedir? Ne işe yarar? ve ne için kullanılır? Gelin birlikte öğrenelim.

Doğruluk Serumu Sodyum Pentotal Nedir?

Sodyum Pentotal Nedir? Sodyum Pentotal Ne İşe Yarar?
Sodyum Pentotal Nedir? Sodyum Pentotal Ne İşe Yarar?

Sodyum Pentotal; 1936 yılında Ohio kentinde yeni bir ağrı kesici arayışında olan Ernest H. Volwiler ve Donalee L. adlarındaki iki kimyager tarafından icat edilmiştir.

Kimyagerler, buldukları bu ilacı düşük dozlarda kullanılması durumunda ağrıyı geçirmede etkili olmadığını gördüklerinde ise hayal kırıklığına uğramışlardır.

Ancak belli bir yüksek dozajda enjekte edilen sodyum pentotal, hastanın tamamen bayılmasına neden olmuştur. Dolayısıyla günümüzde bu ilaç, genel anestezinin hemen öncesinde hızlı bir bayıltıcı olarak kullanılır.

Aynı zamanda farklı amaçlar içinde zehir olarak enjekte edilebilmektedir.

Sodyum Pentotal Nasıl Etki Eder?

Sodyum Pentotal Nedir? Sodyum Pentotal Ne İşe Yarar?
Sodyum Pentotal Nedir? Sodyum Pentotal Ne İşe Yarar?

Doğruluk ilacı sodyum pentotal nedir? diye soranlar nasıl etki ettiğini de merak ediyor olmalı!

Yukarıda bahsettiğimiz iki kimyagerin tespitine göre sodyum pentotal, düşük dozda uygulandığında kişiyi oldukça gevşettiğini ancak uyanık tuttuğunu tespit etmişlerdir.

Bunun nedeni ise merkezi sinir sistemini baskılayan aynı zamanda beyin aktivitesini de yavaşlatan barbitürat ilaç sınıfından olmasıdır.

Yatıştırıcılar gurubundan olan bu kimyasal, beynimizin işlevselliğini yavaşlatmak istediği zamanlarda doğal olarak salgıladığı GABA kimyasalını taklit ederek beyin hücre reseptörlerine bağlanır. Böylelikle merkezi sinir sistemini baskılayarak beyni yavaşlatır.

Beynin bu çalışma şekli hücrelerin milyonlarca nöronun ilişkisini kesmesinin yanı sıra ayrıca üst beyin işlevselliğini azaltmaktadır. Böylelikle hem endişe hem de korku hissi gelişen ajite durumlarının azalmasına yardımcı olur.

Aynı zamanda beynin karmaşık düşünce sürecinin yürütmesini de engelleyerek zorlaştırır.

Beyin yavaşladığında ise yalan söyleme gibi hislerin gerçekleşmesini engeller. Dolayısıyla ilacın çalışma sistemine göre yapılması gereken tek bir şey var ise bu da; doğruyu söylemektir.

Nitekim doğruluk serumu denmesinin nedeni de budur.

Sodyum Pentotal’ın Tarihsel Serüveni

Sodyum Pentotal Nedir? Sodyum Pentotal Ne İşe Yarar?
Sodyum Pentotal Nedir? Sodyum Pentotal Ne İşe Yarar?

Doğruluk ilacının asıl tarihi serüveni 20. yüzyılda başlamıştır. O dönemlerde, bitkilerden skopolamin isminde bir ilaç elde edilmiştir.

Ve bu serum hamile kadınların doğumlarında anestezi için kullanılmıştır.

Doktorlar skopolamin verildikten sonra uyuşuk olan hastalarının, geçmiş dönemde yaşadığı anılarından bahsettiklerini fark etmiştir. Dolayısıyla doğruluk ilacı fikrinden yola çıkarak araştırmalar yapılmıştır.

Araştırmalar sonucunda bugünün en önemli barbitüratlarından olan “sodyum pentotal” ve “sodyum Amital” bulunmuştur.

Sodyum Amital: I. Dünya Savaşı’na katılan askerlerin, savaşta edindikleri travmatik anılarının veya histeri bozukluğunun yatıştırılması amacıyla yaygın olarak kullanılmıştır.

Fakat nispeten kullanılan düşük dozları dahi güçlü bir şekilde etki eder ve nitekim yatıştırıcı özelliği daha fazladır. Bu sebeple hastaların konuşmalarından daha çok uykulu olmalarını sağlamıştır.

Psikiyatristler Sodyum Pentotal’i ise II. Dünya Savaşı’nda yaşanan travmaların tedavisinde denemişlerdir.

Düşük dozlarda verilen travmalı hastalar, adeta transa geçer gibi bir duruma bürünmüşler. Hatta normalde hiç yapmayacakları şekilde çok samimi konuşmalar yapmışlardır.

Dolayısıyla bazı bilim adamları, bu kimyasalın şok geçiren askerlerin konuşmasında etkili olduğu fikrinden yola çıkarak şüpheli sanıklarda da aynı etkiyi göstereceği fikrini ortaya atmıştır.

Bazı bilim insanları, yıllardır devam ettirdiği araştırmalar neticesinde gerçeği söyleten bir ilaç veya doğruluk serumunu gerçekten bulduklarına inanmışlardır.

Sodyum Pentotal Ne İşe Yarar?

Sodyum Pentotal Nedir? Sodyum Pentotal Ne İşe Yarar?
Sodyum Pentotal Nedir? Sodyum Pentotal Ne İşe Yarar?

Bu ağrı kesici ilaç, geçmiş zamanlarda doğruların söylenmesi için kullanılmıştır. Ayrıca psikiyatrik hastalar veya travma yaşayanlarla daha iyi bir şekilde iletişim kurmak ve kişilerin gevşemesini sağlamak amacıyla uygulanmıştır.

Kişilerin bu ilacı kullanmalarının ardından sakinleştiği ve rahatlattığı gözlemlenmiştir. Yani bir nevi, kişilerde hipnoz etkisi yaratığı söylenebilir.

Bunun yanı sıra göz ameliyatlarından önce anestezi amaçlı kullandığı bilinir. Aynı zamanda fetüse herhangi bir zararı olmadığından dolayı hamile kadınlarda dahi sodyum pentotal kullanılmıştır.

Sodyum pentotal, günümüzde ise anestetik bir ajandır. Bir cerrahi operasyon öncesinde farklı bir anestetik ajan kullanılmıyorsa hastayı uyutmak ve genel anestetik olarak kullanılır.

Aynı zamanda kasları gevşetmek ve ağrıyı önlemek amacıyla kullanılan ajanlardan öncede uygulanmaktadır.

Bununla beraber nöbetlerin kontrolünde ve kafa içi basıncının azaltmasında etkilidir.

Kısacası Sodyum pentotal nedir? sorusunun tek bir cevabı vardır. Bu da genel anestezide hızlı bir bayıltıcı ajanı olduğudur.

Sodyum Pentotal Nedir? Sodyum Pentotal Ne İşe Yarar? başlıklı içeriğimize son verirken, hedeflediğimiz bilgi verici detayları aktarabildiğimizi ümit ederiz.

Son olarak bu tarz bileşenlerin sadece uzmanları tarafından kullanılması gerektiğini de hatırlatmak isteriz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir